Polscy szczypiorniści jadą na mistrzostwa Europy

Polscy szczypiorniści jadą na mistrzostwa Europy

Polscy piłkarze ręczni awansowali do przyszłorocznych mistrzostw Europy, które rozegrane zostaną w Serbii. W ostatnim meczu eliminacyjnym grupy 3 pokonali w Poznaniu Portugalię 30:22 (14:11).
Polacy rozpoczęli spotkanie bardzo obiecująco - po serii bramek Tomasza Tłuczyńskiego prowadzili 7:1. Lewoskrzydłowy zespołu nie mylił się w kontratakach, ani też przy wykonywaniu rzutów karnych. Tylko raz po jego rzucie piłka trafiła w słupek portugalskiej bramki.

Zanosiło się na wysokie i gładkie zwycięstwo podopiecznych Bogdana Wenty, ale do głosu doszli Portugalczycy. Tiago Rocha oraz Carlos Carneiro kilkakrotnie oszukali polską defensywę i przewaga gospodarzy stopniała do trzech goli (9:6).

Biało-czerwonym coraz trudniej przychodziło, gdyż w bramce rywali dwoi się i troił Hugo Figueira. W 26 min przy prowadzeniu Polaków 11:8 Portugalczycy nie wykorzystali gry w przewadze, a dodatkowo stracili dwa kolejne gole. Ciężar pojedynku w tym momencie wziął na siebie Michał Jurecki, który dwukrotnie skutecznie huknął z dziewięciu metrów, a  Sławomir Szmal obronił rzut karny egzekwowany przez Carneiro.

Polskiej drużynie nie udało się jednak wywalczyć znaczącej zaliczki przed przerwą. W ostatnich minutach pierwszej odsłony dwukrotnie stracili piłkę w ataku, a kontrataki gości na bramki zamienił Ricardo Moreira.

Po zmianie stron Polacy kontrolowali przebieg gry, prowadząc przez niemal całą drugą część spotkania różnicą 5-6 goli. Portugalczycy wycofywali nawet bramkarza, ale nie przyniosło to większego efektu. Bardzo dobrą zmianę dał Sławomir Wyszomirski, który skutecznymi interwencjami mocno zniechęcał portugalskich zawodników.

W polskim zespole bardzo dobrze grał Grzegorz Tkaczyk, zaś jego kolegom nie wypadało marnować znakomitych okazji. Ostatnie minuty to już zupełna dominacja gospodarzy, a trener Wenta mógł spokojnie stawiać na  młodych zawodników. Swoją szansę w pełni wykorzystał Bartłomiej Tomczak zdobywca trzech bramek. W samej końcówce w reprezentacji zadebiutował, powołany do kadry w ostatniej chwili, Łukasz Janyst.

Dzięki wygranej Polacy awansowali do ME 2012 z pierwszego miejsca w grupie 3.