W czerwcu tego roku zawiązała się inicjatywa szeregu instytucji, m.in. Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, poznańskiego Instytutu Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 czy Muzeum Narodowego w Poznaniu. Cel był jeden: zjednoczyć muzealników, samorządowców, regionalistów, a potem poprzez wspólny apel doprowadzić do tego, by stosownie upamiętnić powstanie wielkopolskie, ustanawiając 27 grudnia (wybuchło tego dnia 1918 roku), świętem państwowym.
Cała akcja była skoordynowana, a zgodnie z pomysłem inicjatorów, apel ma trafić do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, parlamentarzystów oraz premiera. W pierwszych zdaniach apelu pada:
„Jako dumni potomkowie tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europy i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze naszej ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków”.
Są podpisy, jest apel. 27 grudnia będzie świętem państwowym?
Przed weekendem na stronach IPN czy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości pojawiły się zdjęcia z podpisanymi deklaracjami poparcia dla tego apelu. „Deklaracje poparcia dla apelu o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym już są gotowe do wyruszenia w drogę do Kancelarii Prezydenta RP. Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali nam swój głos” – czytamy.
Warto zaznaczyć, że w Polsce nie wszystkie święta państwowe oznaczają, że dany dzień jest wolny od pracy. Miałoby być tak też w przypadku 27 grudnia, inicjatorzy akcji zakładają, że będzie to dzień pracujący. Według doniesień medialnych podpisane deklaracje poparcia apelu zostaną oficjalnie złożone w Kancelarii Prezydenta RP w poniedziałek 6 września.