Rekordowe obawy przed atakiem atomowym Polacy mieli w marcu 2022 roku, tuż po pełnoskalowej inwazji rosyjskiej armii na Ukrainę. Wówczas poziom ten wynosił w naszym społeczeństwie aż 65 proc.
Sondaż. W Polsce rośnie strach przed bronią jądrową
Analitycy CBOS wskazują, że obecnie wracamy do tamtego wyniku. W listopadzie 2024 roku aż 64 proc. społeczeństwa wyrażało strach przed tego rodzaju zagrożeniem. Co ciekawe, w październiku tego roku wskaźnik ten wynosił znaczniej mniej, bo 47 proc.
Centrum Badania Opinii Społecznych wykazało również, że Polacy nie są zgodni co do udziału naszego kraju w programie Nuclear Sharing. Za zapewnieniem Polsce w przypadku wybuchu wojny dostępu do broni jądrowej z zasobów arsenału nuklearnego USA opowiedziało się 44 proc. badanych, z czego 15 proc. udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie tak”. Przeciwko było 40 proc. badanych, a 16 proc. nie umiało podjąć decyzji w tej sprawie.
Sondaż ws. programu Nuclear Sharing
Dodajmy, że w pełnym wariancie Nuclear Sharing polegałoby na rozmieszczeniu na terytorium naszego kraju amerykańskich bomb atomowych i certyfikowanie polskich samolotów do przenoszenia takich ładunków.
Jak się okazuje, za udziałem w programie Nuclear Sharing częściej opowiadają się mężczyźni. To 54 proc. odpowiedzi w porównaniu z 36 proc. odpowiedzi kobiet. „Za” są także osoby młodsze (w grupie 25-34 lata to aż 60 proc.), mieszkańcy miast (55 proc. mieszkańców tych największych) oraz osoby lepiej wykształcone i z lepszymi dochodami. Częściej pozytywnie odpowiadały też osoby o poglądach prawicowych (54 proc.), choć i osób z nastawieniem lewicowym odsetek ten wynosił 45 proc.
Sondaż został przeprowadzony przez CBOS w dniach 8-21 listopada 2022 roku na reprezentatywnej próbie 981 pełnoletnich mieszkańców Polski, z wykorzystaniem metod CAPI, CATI i CAWI.
Czytaj też:
Tak wygląda pierwszy polski F-35A Husarz. 32 maszyny, czy może jednak 64?Czytaj też:
Amerykanie zmienią strategię nuklearną? Słowa doradcy Bidena dają do myślenia