Więdnące tulipany18mar2012, 12:00 —
Pada mit Holandii jako ostoi europejskiej tolerancji. Parlament Europejski potępił właśnie rząd w Hadze za tolerowanie nagonki na Polaków.
Pomnik dla Saryusz-Wolskiego29wrz2010, 19:12 —
Komisja Budżetowa Parlamentu Europejskiego przyjęła poprawki Jacka Saryusz-Wolskiego do raportu w sprawie przyszłych kadr Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. Polskiemu eurodeputowanemu udało się przekonać posłów do konieczności poszanowania parytetów narodowych w rekrutacji do unijnej dyplomacji. Ostateczna wersja raportu zostanie przez Parlament przyjęta w październiku.
Bogusław Sonik europosłem roku29wrz2010, 18:49 —
Bogusław Sonik z PO został laureatem nagrody dla najlepszego eurodeputowanego, przyznawanej przez prestiżowe pismo "The Parliament Magazine". Sonik, który został europosłem roku w kategorii Energia, jest w tym roku jedynym nagrodzonym polskim posłem, nominowani do wyróżnień byli także Sidonia Jędrzejewska i Tadeusz Zwiefka.
Lawirowanie Kijowa7wrz2010, 16:11 —
Zaskakująca jest decyzja prezydenta Janukowycza o odwołaniu wizyty w Polsce. Jeśli połączy się to z faktem, że podczas wizyty polskiego prezydenta na Ukrainie nie będzie tam jego ukraińskiego kolegi, będzie wyglądać to jeszcze bardziej enigmatycznie.
Koniec snu o Kosowie22lip2010, 18:58 —
Dzisiejsza decyzja Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości to przypieczętowanie tego, co się stało w lutym 2008 roku, kiedy Kosowo jednostronnie ogłosiło niepodległość. Mówiąc dosadnie, Serbia ostatecznie musi się pożegnać ze swoją prowincją i kolebką oraz snami o serbskim Kosowie.
Sarko w opałach7lip2010, 19:45 —
Miodowy miesiąc prezydenta Francji dawno już minął. Sarkozy, który jeszcze dwa lata temu był postrzegany jako jedyny bodaj polityk unijny, który ma ambicję i siłę, by przewodzić całej Europie, teraz znajduje się w poważnych opałach. W opałach jeszcze gorszych niż te, w których znajdował się wcześniej jego polityczny rywal, były premier Francji Dominique de Villepin.
Jaka będzie polska prezydencja?9cze2010, 17:07 —
Klęska powodzi, która dotknęła Polskę, stała się jednym z tematów spotkania premiera Donalda Tuska i przewodniczącego Komisji Europejskiej, Jose Manuela Barroso. Barroso w imieniu Komisji zapowiedział pomoc dla powodzian, przejawiającą się także w uproszczeniu i przyśpieszeniu procedur. Głównym tematem pozostała jednak rozmowa na temat celów polskiej prezydencji UE, która rozpocznie się za rok.
Leczenie ran30maj2010, 17:23 —
W kilkanaście lat po zakończeniu wojen domowych do polityków z byłej Jugosławii zaczyna docierać, że jeśli chcą się integrować ze strukturami euroatlantyckimi, muszą to robić razem. Nawet jeśli wzajemne gesty pojednania, skruchy i wybaczenia są na użytek notabli brukselskich, i tak jest to lepsze niż eskalacja otwartej nienawiści.
Angela na minusie29maj2010, 7:36 —
Przypadek kanclerz Angeli Merkel jest symptomatyczny - bardzo często, o ile nie zawsze, politycy popularni zagranicą u siebie w kraju cieszą się wprost odwrotnie proporcjonalną popularnością. Kanclerz stanęła przed dylematem większości europejskich przywódców - czy ma być politykiem swoich wyborców czy też politykiem europejskim.
Trudna droga do jedności26maj2010, 20:59 —
Cypr jest ciekawym przypadkiem - podczas gdy kolejne europejskie kraje zaczynają trzeszczeć w szwach i coraz silniejsze są w nich ruchy separatystyczne, południowa i północna część Cypru ponownie zaczynają mówić o możliwym zjednoczeniu. Jest też Cypr jedynym bodaj podzielonym krajem unijnym i to krajem w dodatku rozpiętym między Europą a Azją.
Stare, nowe NATO17maj2010, 15:34 —
Przedstawiony dzisiaj raport Rady Mędrców to afirmacja NATO, będącego największym na świecie sojuszem obronnym. Choć sam charakter sojuszu ma być ten sam, inne się przed jego członkami pojawiły zagrożenia i trzeba na nie odpowiedzieć.
Amerykanin w Brukseli6maj2010, 18:26 —
Takiego przemówienia amerykańskiego wiceprezydenta Europa oczekiwała od dawna. Joe Biden miał świetnie przygotowaną mowę, którą wygłosił w dodatku w doskonały sposób i w której ustosunkował się do tych wszystkich kwestii, które dla Europejczyków są istotne. I choć oficjalnie chodziło mu przede wszystkim o poparcie dla systemu SWIFT (przekazywania danych osobowych obywateli europejskich Ameryce), tak naprawdę ukrytym przekazem było szukania poparcia dla ewentualnej inwazji na Iran.
Orban zwycięzca26kwi2010, 15:03 —
O takim zwycięstwie wyborczym może marzyć każda partia polityczna w każdym kraju. Prawicowy Fidesz byłego premiera Viktora Orbana zgarnął wszystko - będzie mógł stworzyć rząd, ale też obsadzić stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego i wyznaczyć swojego człowieka na prezydenta Węgier.
Kondolencje z całego świata10kwi2010, 17:01 —
Niewyobrażalna tragedia - to najczęstsze określenie, jakim posługują się europejscy politycy, komentujący tragiczną śmierć polskiego prezydenta i delegacji rządowej. Kondolencje dla Polski i Polaków złożyli najważniejsi europejscy notable: z przewodniczącym Komisji Europejskiej, Jose Manuelem Barroso, szefem Parlamentu Jerzym Buzkiem i sekretarzem generalnym NATO, Andersem Fogh Rasmussenem na czele.
Widmo Wuja Sama24mar2010, 22:35 —
Trzech na czterech Rosjan uważa, że od czasów Zimnej Wojny niewiele się zmieniło w związku z czym Stany Zjednoczone są państwem-agresorem, który "aspiruje do kontrolowania całego świata" - wynika z z sondażu przeprowadzonego przez niezależny ośrodek badania opinii publicznej, Centrum Jurija Lewady. Wyniki ankiety nie są zaskakujące, bo już wcześniejsze sondaże przynosiły podobne odpowiedzi. Interesujące byłoby zadanie analogicznego pytania Amerykanom.
Europejska solidarność18mar2010, 20:08 —
Słowa kanclerz Angeli Merkel, sugerującej wykluczenie z eurostrefy "niektórych krajów" (mowa głównie o Grecji) wywołały oburzenie wielu europejskich polityków. Największym gniewem zapłonął były premier Belgii, a obecnie lider liberałów w Parlamencie Europejskim, Guy Verhofstadt. I jest to jeden z nielicznych przypadków, kiedy się z Verhofstadtem choć częściowo zgadzam.
Prezent od/dla sojusznika10mar2010, 15:19 —
Po dwóch latach negocjacji Stany Zjednoczone znoszą wizy dla Greków. Tak się jednak paradoksalnie składa, że następuje to w momencie największego kryzysu gospodarczego w Grecji od lat. Można więc spodziewać się fal imigrantów.
Sumienie Rosji5mar2010, 18:03 —
Stowarzyszenie Memoriał, nagrodzone niedawno przez Parlament Europejski, coraz wyraźniej staje się sumieniem Rosji. Potwierdza to ostatnia deklaracja Memoriału, w której apeluje o jasne potępienie zbrodni katyńskiej przez prezydenta Miedwiediewa. Problem w tym, że cenione zagranicą stowarzyszenie, u siebie w kraju nie ma wielkiego posłuchu.
Unii brak wspólnej wizji21lut2010, 19:00 —
Rozmowa z Günterem Verheugenem, byłym komisarzem ds. rozszerzenia i wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej
Szczyt debiutanta11lut2010, 19:41 —
Słowo "debiutant" może brzmieć śmiesznie w odniesieniu do tak doświadczonego polityka jak 63-letni były premier Belgii, Herman Van Rompuy. Nie zmienia to jednak faktu, że na dzisiejszym szczycie unijnym wystąpił jako debiutant w roli gospodarza wydarzenia. I poradził sobie bardzo sprawnie.