Prezydent Joe Biden przekazał partnerom z grupy G7 i NATO, że wybuch w Przewodowie wywołała ukraińska rakieta obrony powietrznej – podała agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródło, blisko związane z Sojuszem Północnoatlantyckim. Jak podkreślają dziennikarze wspomnianego źródła, wybuch, w którym zginęły dwie osoby, wywołał globalny alarm, czy konflikt w Ukrainie rozleje się na sąsiednie kraje. Rosja zaprzeczyła doniesieniom, jakoby to jej rakiety trafiły w Polskę.
Wybuch w Przewodowie. Najnowsze doniesienia
Kilka godzin przed tymi doniesieniami prezydent Stanów Zjednoczonych został zapytany, czy rakieta, która spadła na terytorium Polski, została wystrzelona z terytorium Rosji. – Istnieją wstępne informacje, które temu przeczą – powiedział Joe Biden. – Nie chcę przesądzać przed tym, dopóki całkowicie tego nie zbadamy, ale to mało prawdopodobne, że pocisk został wystrzelony z Rosji. Ale zobaczymy – powiedział wówczas polityk.
W środę 16 listopada w godzinach porannych agencja Associated Press jako pierwsza poinformowała, że ze wstępnych ustaleń wynika, że pocisk produkcji rosyjskiej, który spadł w Przewodowie, został wystrzelony przez ukraińskie siły w kierunku nadlatującej rosyjskiej rakiety. Ta informacja była oparta na relacji trzech amerykańskich urzędników. Ukraińcy mieli w ten sposób próbować bronić się przed rosyjską salwą wymierzoną w infrastrukturę elektryczną.
Wspólne oświadczenie NATO i liderów G7
Wybuch w Przewodowie miał miejsce w dniu, w którym Rosja przeprowadziła zmasowany atak na ukraińskie miasta. W środę 16 listopada w godzinach porannych zostało opublikowane wspólne oświadczenie NATO i liderów G7. „Potępiamy barbarzyńskie ataki rakietowe na ukraińskie miasta i infrastrukturę cywilną, które we wtorek przeprowadziła Rosja” – czytamy na wstępie.
„Rozmawialiśmy o eksplozji, która miała miejsce we wschodniej części Polski, w pobliżu granicy z Ukrainą. Oferujemy pełne wsparcie i pomoc w toczącym się dochodzeniu. Zgodziliśmy się co do tego, żeby pozostać w ścisłym kontakcie w celu określenia odpowiednich dalszych kroków w trakcie dochodzenia” – podano.
Czytaj też:
Co oznacza art. 4. NATO i czym różni się od art. 5.? WyjaśniamyCzytaj też:
Komorowski proponuje stworzenie polskiej bariery przeciwrakietowej. „Zestrzeliwać rakiety nad terytorium Ukrainy”
Komentarze