Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych weszli 15 września 2014 r. Pod ich lupę trafił projekt pl.ID, którego jednym z głównych założeń było stworzenie elektronicznego dowodu tożsamości. Był to jeden z największych, finansowanych z pieniędzy UE, rządowych projektów informatycznych realizowanych przez ekipę Donalda Tuska. Zgodnie z założeniami miał przenieść polską administrację z epoki analogowej do cyfrowej. Kilka miesięcy temu okazało się, że jest porażką. Nowy rząd, by uniknąć konieczności zwrotu 200 mln do unijnej kasy, zgłasza projekt jako niefunkcjonujący. To kruczek prawny, który daje Polsce dodatkowy czas, by, już z własnych środków, tę inwestycję zakończyć.
To o tym w czerwcu 2014 r. w restauracji „Sowa i Przyjaciele” rozmawiali Elżbieta Bieńkowska, ówczesna szefowa resortu rozwoju, i Paweł Wojtunik, wówczas szef CBA. Wojtunik poinformował wtedy Bieńkowską, że w projekcie pl.ID jest „syf”. Bieńkowska wtórowała mu, twierdząc, że projekt nie zostanie rozliczony w ramach środków unijnych „Ona im nie certyfikuje 100 mln” – mówiła Bieńkowska, przywołując słowa swojej zastępczyni. Z nagranej rozmowy wynika, że o sprawie na bieżąco informowany był szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, który obraził się na Wojtunika za to, że kontroluje podległy mu resort i wytyka błędy. Sienkiewicz miał powiedzieć Wojtunikowi, by tę sprawę „załatwić między sobą i nie wynosić na zewnątrz”.
Kontrola CBA trwała 9 miesięcy. Dotarliśmy do jej wyników. Protokół o tytule „Kontrola wybranych procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie wsparcia finansowego, udzielania zamówień publicznych i rozporządzania mieniem przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w latach 2008-2015” wraz z załącznikiem liczy 156 gęsto zapisanych stron. Wnioski? Siedem naruszeń prawa, które naraziły na milionowe straty Skarb Państwa. Dziś z tych 100 mln blisko 60 mln zł wydane w tym projekcie uznane zostały jako tzw. koszty niekwalifikowane, a to oznacza, że zamiast z unijnej kasy będą pokryte z krajowego budżetu. Prawdopodobnie wkrótce kolejne 40 mln zł z projektu pl.ID zostanie wycofanych z certyfikacji. Raport wskazuje winnych. To najbliżsi współpracownicy byłych szefów MSW Jacka Cichockiego i Bartłomieja Sienkiewicza, którzy działając w ich imieniu jako pełnomocnicy, naruszali prawo i zapisy umów.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.