Małysz czwarty

Nie udało się Adamowi Małyszowi stanąć na podium konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Oberstdorfie (HS 137). Polak był czwarty, a do trzeciego miejsca, które zdobył młody Włoch Andrea Morassi, zabrakło zaledwie 0,2 pkt.
Małysz przesunął się w klasyfikacji generalnej PŚ na czwarte miejsce. Trzecie miejsce dało Morassiemu 60 punktów (w sobotę zdobył pierwsze dwa za 29 miejsce) i jest na 32 miejscu w gronie 75 zawodników, którzy punktowali dotychczas.

Po raz ostatni skoczek z Italii stanął na podium w pucharowym konkursie 28 listopada 1999 roku, kiedy to Roberto Cecona wyprzedzili w Kuopio Finowie Ville Kantee i Risto Jusilainen.

Trzynaste zawody sezonu wygrał Niemiec Michael Uhrmann - 285,1 pkt (140,5+129 m) wyprzedzając lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Norwega Andersa Jacobsena - 272,9 (dwukrotnie 131,5). To ósme podium Jacobsena w trzynastu konkursach sezonu.

Pozostali Polacy spisali się poniżej oczekiwań. Kamil Stoch zajął odległe 41. miejsce, 46. był Stefan Hula, natomiast Robert Mateja 50., podobnie jak w sobotę Stoch.

Uhrmann nie zmarnował okazji, która nadarzyła mu się, kiedy w pierwszej serii "znokautował" rywali uzyskując odległość 140,5 m. Do rekordu obiektu Norwega Sigurda Pettersena zabrakło mu tylko 2,5 metra. Przed finałem Uhrmann miał przewagę 14,9 pkt nad rewelacyjnie spisującym się ostatnio Rosjaninem Dimitrijem Wasiliewem, który wyprzedzał Małysza o 1,3 pkt.

To pierwszy wygrany przez reprezentanta Niemiec konkurs od trzech lat. Poprzednio Uhrmann triumfował w Zakopanem 17 stycznia 2004 roku, wyprzedzając Adama Małysza i Bjoerna Einara Romoerena.

W drugiej serii zaatakowali 22-letni Jacobsen, 18-letni Morassi i o jedenaście lat od niego starszy Szwajcar Andreas Kuettel. Norweg skoczył 131,5 m i przesunął się z czwartego na drugie miejsce. Morassi wykorzystał sprzyjające warunki i lądował na 132 m, metr bliżej niż w pierwszym skoku. Największy jednak postęp zanotował Kuettel. Najdłuższa odległość w finale 134,5 m dała mu piąte miejsce, przed Wasiliewem, którego zdystansował zaledwie o 0,6 pkt. Obok Kuettela powyżej 130 m skoczyli w drugiej serii Austriak Andreas Kofler i Morassi (brązowy medalista mistrzostw świata juniorów)- po 132, po 131,5 Jacobsen i Ahonen oraz Norweg Tom Hilde (130).

W finale Austria reprezentowana była przez sześciu zawodników, Norwegia przez pięciu, Finlandia, Rosja i Niemcy przez czterech, Szwajcaria przez trzech, Czechy przez dwóch. Finałowa trzydziestkę uzupełnili Polak i Włoch.

W gronie pięciu sędziów noty wystawiał polski arbiter Tadeusz Szostak.