Czesi pokonani, Polacy z szansami na pierwszy medal ME

Czesi pokonani, Polacy z szansami na pierwszy medal ME

35 do 34. Polscy piłkarze ręczni pokonali Czechów i niezależnie od wyniku ostatniego meczu grupowego z Francją zagrają w półfinale mistrzostw Europy.
Po awansie do półfinału polscy piłkarze ręczni stoją przed szansą zdobycia pierwszego medalu mistrzostw Europy. Zespół Bogdana Wenty był już drugi i trzeci w mistrzostwach świata, ale miejsca na kontynentalnym podium nie udało mu się jeszcze wywalczyć.

Mistrzostwa Europy rozgrywane są od 1994 roku; według specjalistów są trudniejsze od mistrzostw świata, a nawet od turnieju olimpijskiego. Podobnego zdania jest Wenta. "Mistrzostwa Europy charakteryzują się tym, że nie ma tu w grupie przeciwnika, tak jak w mistrzostwach świata, mówiąc naszym żargonem - egzotycznego. Tutaj od pierwszego spotkania grasz o finał" - mówił przed wyjazdem do Austrii.

Polakom nie udało się zakwalifikować do pierwszych czterech edycji ME. Wystąpili dopiero w 2002 roku w Szwecji, gdzie zajęli 15. miejsce. Dwa lata później zostali sklasyfikowani na 16. pozycji, w 2006 roku na 10., a przed dwoma laty na 7.

Na osiem dotychczasowych turniejów finałowych ME cztery wygrali Szwedzi, którym w tym roku nie udało się pokonać pierwszej rundy grupowej. Przegrali m.in. z Polakami. Tytułu bronią Duńczycy.