Projekt Platforma Żywnościowa (PŻ) jest pionierskim rozwiązaniem na rynku polskim. Jego głównym celem jest utworzenie platformy handlu (giełdy), która umożliwi uczestnikom rynku rolno-spożywczego zawieranie kontraktów typu SPOT, a w dalszej perspektywie – kontraktów terminowych. Przyjęte rozwiązania zapewnią bezpieczną i kompleksową obsługę transakcji handlowych. Platforma Żywnościowa jest projektem strategicznym ujętym w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.), realizowanym w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) GOSPOSTRATEG przez konsorcjum. Tworzą je Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – lider projektu, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy oraz Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego.
Projekt składa się z następujących zadań: 1. Analizy rynkowe. 2. Opracowanie studium wykonalności projektu. 3. Opracowanie zasad, procedur, wzorów dokumentów związanych z pilotażowym wdrażaniem projektu. 4. Przygotowanie projektu stosownych regulacji prawnych. 5. Pilotaż rozwiązania Platformy Żywnościowej. 6. Opracowanie materiałów informacyjnych dla potencjalnych użytkowników Platformy Żywnościowej. 7. Organizowanie spotkań informacyjnych, seminariów, konferencji szkoleniowych. KOWR jako lider projektu jest zaangażowany w realizację wszystkich zadań projektowych: sześć z nich wykonuje samodzielnie, w jednym współuczestniczy (analizy rynkowe). Z kolei konsorcjum wykonawców z GPW SA na czele będzie odpowiedzialne za realizację trzech zadań w projekcie (2, 3 i 5). Uruchomienie projektu nastąpiło 1 czerwca 2018 r., zakończenie realizacji planuje się na 31.08.2020 r. Podstawowym założeniem funkcjonowania PŻ jest zwiększenie konkurencyjności podmiotów sektora rolno-spożywczego, w tym producentów rolnych, poprzez poprawę ich dochodowości, bardziej sprawiedliwy i przejrzysty podział wartości dodanej w łańcuchu dostaw żywności oparty na zasadzie partnerstwa. Rolnik, dokonując sprzedaży swojego towaru za pośrednictwem krajowej PŻ, uzyska gwarancję zapłaty oraz bezpiecznej i pewnej transakcji. Na platformie dokonywany będzie obrót towarami rolno-spożywczymi w formie sesji handlowych lub aukcji. Każdy będzie mógł dokonywać transakcji kupna-sprzedaży ściśle określonego i zdefiniowanego towaru rolnego, pod warunkiem że spełni wymagania zawarte w regulaminie. PŻ umożliwi kojarzenie ofert kupna-sprzedaży.
Założeniem jest stworzenie systemu bezpiecznych transakcji handlowych. Nowoczesna gospodarka i globalizacja wymiany handlowej wymuszają współpracę między jej uczestnikami na różnych płaszczyznach działania, w tym w sektorze rolno-spożywczym. Rozwiązanie w oparciu o PŻ umożliwi sieciowanie różnych podmiotów, co jest nowym źródłem przewagi konkurencyjnej i stanowi potencjał do wdrażania innowacji technicznych, organizacyjnych i marketingowych. W warunkach postępującej liberalizacji polityki rolnej Unii Europejskiej utrzymanie stabilności dochodów w rolnictwie wymaga udostępnienia podmiotom działającym w sektorze rolno-spożywczym narzędzi, za pomocą których będą w stanie koncentrować podaż, zyskiwać przewagę w kontaktach handlowych, a przez to również stabilizować własne dochody. Takim właśnie narzędziem będzie projektowana w ramach konsorcjum Platforma Żywnościowa.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.
Komentarze