Piotr Święcicki | Warszawa
Nie uważam, że jestem w trzecim szeregu. Nie stoję w szeregu polityków, ale w szeregu organizacji pozarządowych. Jestem niesłychanie zadowolony, że mogę tu robić sensowne rzeczy, a nie łgać przed milionową widownią.
2. Jaki jest pana stosunek do Lecha Wałęsy?
Natalia Krawczyńska | Toruń
Wałęsę generalnie lubię, uważam, że jest bohaterem naszych przemian od roku 1976 do 1989. Gdyby nie Wałęsa, nie udałoby się nam zbudować „Solidarności" i obronić jej w czasie stanu wojennego. W 1990 r. niepotrzebnie rozpoczął „wojnę na górze", a teraz też ma wpadki, jak np. z Libertasem.
3. Jak pan ocenia zamieszanie wokół obchodów rocznicy 4 czerwca?
Magda Zygmunt | Podegrodzie
Rząd, prezydent i inne władze RP zrobiły wielki błąd, że nie potrafi ły się porozumieć i zrobić z 4 czerwca wielkiego wspólnego święta Polek i Polaków. Próbowały to za nich naprawić organizacje pozarządowe.
4. Jakie ma pan zdanie o Adamie Michniku?
Grzegorz Pol | Warszawa
Lubię Michnika. Jest jednym z najodważniejszych ludzi opozycji i stanu wojennego, cenię to, co pisze. Nie zgadzam się z nim w sprawie spoufalania się z niektórymi ludźmi poprzedniego reżimu, którzy nie rozliczyli się ze zła, które wyrządzili.
5. Co z perspektywy dwudziestu lat uważa pan za największy sukces iii RP, a co za jej największą porażkę?
Wojciech Czerniawski | Tuczno
Sukces to wejście do UE. Porażka – nieumiejętność wykorzystania potencjału obywatelskiego (aktywnych działaczy „S" i komitetów obywatelskich) zbudowanego w czasie działania „Solidarności" od roku 1980 do 1989.
6. Z którą partią obecnie się pan utożsamia?
Mateusz Kurzawski | Leszno
Z istniejących – z żadną, z tych z przeszłości – oczywiście z Unią Demokratyczną.
7. Czego pan oczekiwał, biorąc udział w obradach „okrągłego stołu"?
Karol Żuk | Sokółka
Szliśmy do „okrągłego stołu", aby wywalczyć legalność działania „Solidarności", a w rezultacie wyborów 4 czerwca wywalczyliśmy wolną Polskę.
8. Kto jest dla pana największym bohaterem „Solidarności"?
Krzysztof Kołodziejczyk | Łódź To trudne pytanie. Jest bardzo wielu bohaterów, ale najbardziej z okresu opozycji przedsierpniowej i z okresu stanu wojennego cenię Jacka Kuronia.
9. Na kogo pan głosował w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
Adam Kwiatkowski | Lubień Kujawski
Na Danutę Hübner.
10. Jak pan ocenia rząd Donalda Tuska?
Mateusz Kurzawski | Leszno
Jest bardzo pragmatyczny, chroni nas przed „kaczyzmem". Nie ma jednak niczego pociągającego, wizji budowy lepszej Polski.
11. Co według pana oznacza dziś "Solidarność"?
Natalia Krawczyńska, Toruń
W moim przekonaniu pierwsza „Solidarność" z lat 1980-1989 to już historia, wielki ruch, który przyniósł wolność Polsce i rozpoczął przemiany w całym obozie komunistycznym. Obecny NSZZ „Solidarność" ma mało wspólnego ze sposobem zachowania i wartościami tamtej „Solidarności".
12. Co pan czuje słysząc o głodowych emeryturach bohaterów Solidarności i wysokich emeryturach funkcjonariuszy władz komunistycznych?
Grzegorz Piech, Biłgoraj
Uważam, że system emerytalny powinien być jeden, taki sam dla wszystkich. Nie powinno być emerytur tzw. mundurowych, pod które zaliczani są byli wojskowi, milicjanci, SB-cy. Działaczom „Solidarności" obecnie jest zaliczany do stażu emerytalnego czas więzienia lub represyjnego pozbawienia pracy, a za czas więzienia mogą wystąpić o odszkodowanie.
13. Czy nie tęskni pan za uprawianiem polityki?
Adam Kwiatkowski, Lubień Kujawski
Nie, odżyłem pracując w organizacjach pozarządowych. Chociaż z drugiej strony liczę, że z młodego pokolenia i właśnie spośród działaczy organizacji pozarządowych wyłoni się nowa generacja polityków, która odrzuci dotychczasowy styl uprawiania polityki i ponownie przywróci polityce godne miano pracy na rzecz dobra publicznego.
14. Jakie ma pan plany na przyszłość?
Grzegorz Piech, Biłgoraj
Nie mam specjalnych planów, chcę robić dobrze to, co teraz robię.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.