- ŻABA NA HIV?
Płazy mogą pomóc w walce z epidemią AIDS. Uczeni z Vanderbilt University odkryli, że tropikalne rzekotki z rodzaju Litoria produkują w gruczołach skórnych białka o silnym działaniu przeciwwirusowym. Testy wykazały, że substancje te mogą niszczyć wirusa HIV, prawdopodobnie dziurawiąc jego białkową otoczkę. Wyciąg z żabiej skóry może chronić układ odpornościowy przed infekcją, nie szkodząc przy tym naszemu organizmowi. "Naśladując działanie tych białek, będziemy mogli opracować skuteczny krem lub żel zapobiegający zakażeniu HIV drogą płciową" - mówi biorący udział w badaniach dr Derya Unutmaz. (JAS)
- ETYCZNE ZWIERZĘ
Zygmunt Freud uświadomił nam, że nie panujemy w pełni nad własnym zachowaniem, teraz przychodzi nam się pogodzić z faktem, że w dziedzinie etyki mieliśmy prekursorów - zwierzęta okazujące współczucie, potępiające lub wynagradzające działania innych osobników - twierdzi Antonio Damasio w książce "W poszukiwaniu Spinozy". Amerykański neurobiolog przekonuje, że radość i smutek tworzą fundamenty naszego przetrwania, a emocje nie tylko chronią nasze życie, ale i pomagają ukształtować największe wytwory kultury - etyczne zachowanie, prawo i organizację społeczną. W XVII w. zwracał już na to uwagę Baruch Spinoza, dla którego popędy, motywacje, uczucia były istotą człowieczeństwa. Damasio opisuje, co na ten temat ma do powiedzenia współczesna neurobiologia, ale jego wywody są jeszcze bardziej mętne niż traktaty XVII-wiecznego filozofa. (ZW)
- SZCZEPIĆ PRZEDSZKOLAKI!
Wszystkie kilkuletnie dzieci powinny być rutynowo szczepione przeciwko grypie, ponieważ to za ich pośrednictwem rozwija się coroczna epidemia tej choroby. Dotychczas szczepionkę zalecano jedynie przedszkolakom cierpiącym na przewlekłe choroby. Analizy wykazały jednak, że to kilkulatki pierwsze padają ofiarą wirusa - trafiają do lekarzy z objawami grypy już pod koniec września - a następnie zakażają nim starsze osoby, dla których choroba może się skończyć tragicznie. "Żłobki i przedszkola to wylęgarnie infekcji. Z naszych danych wynika, że gdy dzieci przychodzą do domu i kichają, ich dziadkowie zaczynają umierać" - wyjaśnia dr John Brownstein z Uniwersytetu Harvarda, który kierował badaniami. Powikłania pogrypowe co roku są przyczyną śmierci kilkuset tysięcy osób na świecie. (JAS)
- DARWIN W KOSMOSIE
Nasz świat nieprzypadkowo jest trójwymiarowy. Według aktualnych poglądów, wszystkich wymiarów przestrzennych jest dziewięć, ale sześć z nich "zwinęło się" tak bardzo, że nie można ich obserwować. Fizycy, którzy za pomocą komputera symulowali warunki panujące po Wielkim Wybuchu, odkryli, że ewolucja kosmosu preferowała dwa warianty: z trzema i z siedmioma wymiarami. "Żyjemy w trójwymiarowym zakątku wszechświata i nie możemy dostrzec miejsc o większej liczbie wymiarów. W takich warunkach grawitacja jest słaba, co oznacza, że w siedmiowymiarowym kosmosie nie mogą powstać stabilne planety ani organizmy żywe" - tłumaczy dr Andreas Karch z University of Washington. (JAS)
Więcej możesz przeczytać w 41/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.