Do wyborów w USA pozostało coraz mniej czasu. Amerykanie wybiorą prezydenta 5 listopada. Oficjalnym kandydatem Partii Republikańskiej jest Donald Trump. Oficjalnym kandydatem na jego wiceprezydenta jest J.D. Vance. 21 lipca – po serii niefortunnych publicznych wpadek – z wyścigu o fotel prezydencki wycofał się Joe Biden.
Partia Demokratyczna „wystawiła” obecną wiceprezydent Kamalę Harris. Jej kandydatem na wiceprezydenta będzie – do niedawna nieznany szerszemu gronu Amerykanów – Tim Walz.
Wybory w USA. Donald Trump wycofa się z debaty?
Nieodłączną częścią wyborów prezydenckich są debaty transmitowane na antenach krajowych telewizji.
W poniedziałek Trump ponownie wzbudził wątpliwości co do tego, czy weźmie udział w takim starciu z obecną wiceprezydent Harris, w której wcześniej zobowiązał się uczestniczyć. Chodzi o 10 września i wymianę poglądów w ABC News – czytamy na stronie "Washington Post".
Trump skrytykował tę telewizję po wizycie na Cmentarzu Narodowym w Arlington, nazywając ją „najgorszą i świadczącą o nieuczciwości” oraz stwierdzając, że ABC „naprawdę należy odciąć”.
Później w przemówieniu w Detroit zasugerował, że do starcia może nie dojść, używając wymownych słów: „Jeśli będzie debata”.
Trump surowo ocenił również w niedzielę Jonathana Karla z ABC News za jego wywiad z republikańskim senatorem Tomem Cottonem. „Dlaczego miałbym debatować przeciwko Kamali Harris właśnie tam?” – zapytał były prezydent we wpisie na swojej platformie społecznościowej Truth Social.
Wybory w USA. Kolejny problem
Według portalu Politico i innych amerykańskich mediów oba sztaby spierają się z kolei o zasady medialnego starcia. Chodzi głównie o kwestię wyłączania kandydatom mikrofonów, tak jak to działo się podczas debaty Trump-Biden w CNN.
Sztab demokratów chce, by był one zawsze włączone. Ludzie z otoczenia Trumpa wolą zaś pozostać przy wyciszaniu.
Czytaj też:
Donald Trump twierdzi, że ma poparcie Taylor Swift. Pokazał spreparowane zdjęciaCzytaj też:
Emocjonalna przemowa Harris. Ważna deklaracja ws. Ukrainy i NATO