7 kwietnia w Polsce odbędą się wybory samorządowe. Osoby pełnoletnie, uprawnione do oddania głosu, będą mogły wybrać swoich przedstawicieli do gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, a także oddać głos na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Głosować mogą wszyscy, którzy mają skończone 18 lat, posiadają czynne prawo wyborcze i na stałe zamieszkują na terenie danej gminy.
Jak wypełnić kartę do głosowania?
Aby głos w wyborach samorządowych został uznany za ważny, trzeba wypełnić karty do głosowania w odpowiedni sposób. Każdy wyborca otrzyma 4 karty do głosowania: z listą kandydatów i kandydatek do rady gminy, z listą kandydatów do rady powiatu, z listą kandydatów do sejmiku województwa.
Po zapoznaniu się z nazwiskami znajdującymi się na każdej karcie, należy wybrać tylko jednego kandydata lub kandydatkę na każdej liście wyborczej. Przy wybranej osobie trzeba postawić znak X.
Kiedy głos jest nieważny?
Głos w wyborach samorządowych będzie nieważny, jeśli:
- postawimy znak X przy więcej niż jednym nazwisku kandydata
- skreślimy swój wybór i zaznaczymy kółkiem nowe nazwisko, na które chcemy oddać głos
- zaznaczymy wybranego kandydata innym znakiem niż X (np. kółkiem lub ptaszkiem)
- nie postawimy znaku X w żadnym polu
- oddamy pustą kartę wyborczą
Jak i gdzie głosować w wyborach samorządowych?
W wyborach samorządowych możemy głosować jedynie w miejscu stałego zamieszkania. To oznacza, że niemożliwe jest oddanie głosu w komisji wyborczej w innej części kraju. Osoby, które 7 kwietnia nie będą przebywały w miejscu, w którym mieszkają, nie wezmą udziału w wyborach.
Co ważne, aby zagłosować w wyborach samorządowych, nie trzeba być zameldowanym na terenie danej gminy. Wystarczy zgłosić w urzędzie gminy, że stale zamieszkujemy w danym miejscu. Urząd gminy naniesie zmianę w Centralnym Rejestrze Wyborców, dzięki czemu zostaniemy wpisani na listę osób uprawnionych do głosowania w danym regionie.
Aby sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższa komisja wyborcza, wystarczy wejść na stronę pkw.gov.pl Warto jednak pamiętać, że komisje wyborcze zwykle działają od lat w jednym miejscu. Najczęściej zlokalizowane są w najbliższych szkołach i przedszkolach.
Czytaj też:
Kto wygra wybory samorządowe? W najnowszym sondażu jest wyraźny faworytCzytaj też:
Wybory samorządowe. Ile trwa kadencja burmistrza i jakie są jego kompetencje?