Małysz na podium!

Adam Małysz zajął trzecie miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskiej miejscowości Kuopio.
Małysz oddał dwa skoki na odległość 129,5 i 128,0 m i otrzymał za nie łączną notę 263,5 pkt. i po raz pierwszy w sezonie olimpijskim stanął na podium zawodów Pucharu Świata, niemal równo rok po ostatnim takim sukcesie, również w Kuopio (9 marca 2005). Polski skoczek podzielił wtedy trzecie miejsce z Czechem Jakubem Jandą.

Wtorkowy konkurs był popisem Andreasa Kuettela, który odniósł trzecie zwycięstwo w tym sezonie. W pierwszej serii oddał najdłuższy skok w konkursie - 132 m (rekord obiektu należy do  Japończyka Masahiko Harady, który trzy lata temu uzyskał 135 m), a  w drugiej przypieczętował sukces osiągając 129 m. Szwajcar uzyskał łączną notę 273,3 pkt i nieznacznie wyprzedził mistrza olimpijskiego z Turynu Austriaka Thomasa Morgensterna (271,9 pkt/131 i 129,5 m).

Do finałowej serii nie zakwalifikowali się Kamil Stoch i Robert Mateja. Stoch zajął 34. miejsce (118,5 m; nota 108,8 pkt), a  Mateja w stawce 53 zawodników uplasował się na 40. pozycji (105,3 pkt; 116,0 m).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzenie utrzymał ósmy we wtorkowym konkursie Jakub Janda. Wyprzedza on o 144 pkt nieobecnego w Kuopio Fina Janne Ahonena oraz o 251 pkt Kuettela. Adam Małysz awansował na 12. miejsce. Do zakończenia rywalizacji o Puchar Świata pozostały cztery konkursy. Następny odbędzie się w najbliższy piątek w Lillehammer.