Zakazana prokreacja27lis2005 —
Co czwarte z miliona polskich małżeństw nie mogących się doczekać potomstwa miałoby szansę na nie dzięki zapłodnieniu in vitro
Bomba w tętnicach20lis2005 —
Przeciętnie o 16 lat krócej żyje osoba, która po 35. roku życia nie leczy się, mając ciśnienie 150/100
Bliźniacza siła13lis2005 —
Co siódma ciąża na początku jest bliźniacza, ale potem jeden z zarodków czy płodów obumiera
Potop9lis2005, 14:00 —
Przed nami 10-20 lat silnych trzęsień ziemi i tsunami
Dodatek specjalny - Inwazja superbakterii6lis2005 —
W wielu krajach rozwiniętych - także w Polsce - antybiotyki są zażywane niemal tak często jak witaminy, głównie w okresie jesienno-zimowym. Od grudnia do lutego ich sprzedaż zwiększa się trzy, cztery razy. Lekarze niepotrzebnie przepisują je co trzeciej osobie cierpiącej na przeziębienie (chorobę wirusową, w ogóle nie poddającą się terapii antybiotykami). Często antybiotyki dostają "profilaktycznie" osoby przebywające w szpitalu lub wypisywane z niego - w ten sposób służba zdrowia próbuje się zabezpieczyć przed zakażeniami wewnątrzszpitalnymi, będącymi zmorą polskich placówek. - W rezultacie polscy lekarze coraz częściej nie mają czym leczyć chorych z ciężkimi infekcjami - mówi dr Paweł Grzesiowski z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Infekcje te zabijają rocznie 30 tys. Polaków, mimo że szpitale wydają na antybiotyki 20-30 proc. funduszy przeznaczonych na zakup leków.
Horoskop zdrowia25wrz2005 —
Dzieci urodzone jesienią mają lepsze wyniki w nauce, są zdrowsze i dłużej żyją Lekarz, który nie ma wiedzy astrologicznej, nie ma prawa nazywać siebie lekarzem - twierdził Hipokrates. Do dziś nie znaleziono jednak żadnych dowodów na to, że układ gwiazd, planet czy ich księżyców może w jakikolwiek sposób wpływać na losy ludzi urodzonych w danym dniu.
Ptasia zaraza4wrz2005 —
Jesienią epidemia grypy może zdziesiątkować drób w Europie
Szkoła bez zeszytów4wrz2005 —
Wydawnictwa książek hamują rozwój elektronicznej edukacji
Kaczka trojańska7sie2005 —
Niektóre kraje zaczęły robić zapasy leków skutecznych w leczeniu ptasiej grypy Ponad trzydzieści osób zmarło już na tajemniczą epidemię atakującą hodowców świń w chińskiej prowincji Siczuan. Objawy choroby przypominają grypę, ale władze utrzymują, że schorzenie wywołuje paciorkowiec Streptococcus suis, choć do tej pory ta bakteria rzadko atakowała ludzi (na całym świecie opisano zaledwie 150 takich przypadków). - Choroba w Siczuan rozprzestrzenia się zbyt szybko, żeby w grę mogły wchodzić bakterie. To raczej wirus ptasiej grypy, który może wywołać od dawna oczekiwaną globalną pandemię tej choroby - powiedział w rozmowie z "Wprost" dr Henry Niman z firmy Recombinomics, analizujący zmiany genetyczne zarazków grypy.