- Bolesław Wierzbiański (1913-2003) Nasza przyjaźń trwała dokładnie pół wieku. Był jedną z najbardziej dynamicznych postaci, jakie w życiu poznałem. Miał w sobie ducha inicjatywy, odznaczał się niezwykłą pomysłowością i zmysłem praktycznym. Całe jego życie wypełniała działalność społeczna i tak właśnie traktował stanowisko redaktora naczelnego i wydawcy "Nowego Dziennika". Ta gazeta była jego największym życiowym osiągnięciem. Redagował ją na bardzo wysokim poziomie. "Nowy Dziennik" wiązał z sobą Polaków rozproszonych na wschodnim wybrzeżu USA. W rękach Bolesława Wierzbiańskiego był to nie tylko zwykły dziennik, ale jedna z najskuteczniej działających placówek polskich na Zachodzie. Wierzbiański był autorem wielu inicjatyw, w tym zbiórek pieniędzy na rzecz Polski i Polonii. Odszedł jeden z kilku najbardziej zasłużonych Polaków. Wdzięczna Polska obdarzyła go swoją największą nagrodą: Orderem Orła Białego. Jan Nowak-Jeziorański
- Orły z Warszawy Studenci z Europy Środkowej i Wschodniej okazali się lepszymi informatykami niż młodzi Amerykanie i Japończycy. Andrzej Gąsienica-Samek, Tomasz Czajka i Krzysztof Olnak z Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli tytuł drużynowych mistrzów świata w programowaniu komputerowym. Turniej, organizowany przez Association for Computing Machinery i sponsorowany przez IBM, rozgrywany jest od lat 70. i gromadzi najlepszych młodych informatyków z całego świata. W tegorocznej edycji startowały 2873 zespoły z 68 krajów. Do finału w Kalifornii awansowało 70 drużyn. Każda z nich miała do dyspozycji jeden komputer i pięć godzin na programowanie. "Orły z Warszawy", polski team startujący pod opieką profesora Jana Madeya, rozwiązały dziewięć na dziesięć zadań i wygrały z drużynami z Moskwy i Petersburga.
- Mandaty za siusianie W Szwecji, gdzie siusianie w miejscach publicznych jest karalne, policja w ubiegłym roku przyłapała na tym wykroczeniu 900 osób i ukarała ich mandatami. Liczba mandatów za siusianie w miejscach publicznych wzrosła w ostatnim roku o 30 proc. Za to wykroczenie grozi w Szwecji grzywna w wysokości 100 euro. Jak donosi szwedzki dziennik "Metro", najwięcej mandatów wypisali stróże prawa w Göteborgu, którzy przyłapali 145 osób.
- Polska "Oda do radości" Wiesław Ochman, Urszula Dudziak, Irena Santor, Lech Janerka, Patrycja i Grzegorz Markowscy, Kayah, Stanisław Sojka, Krzysztof Krawczyk, Natalia Kukulska, Justyna Steczkowska, Stanisław Drzewiecki, Chór Opery Narodowej i Polska Orkiestra Radiowa wezmą udział w nagraniu polskiej wersji "Ody do radości" z IV części IX symfonii Beethovena (hymnu Unii Europejskiej). Wspomogą ich jazzmani, rockmani i muzycy ludowi. W utworze zabrzmią motywy "Mazurka Dąbrowskiego", jednego z utworów Chopina oraz fragmenty polskiej muzyki ludowej. W teledysku oprócz ujęć muzyków znajdą się również zdjęcia filmowe z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych miejsc naszego kraju - Krakowa, Warszawy, Gdańska, Gniezna, Tatr i Mazur.
- Zimna bestia Teleskop kosmiczny Hubble'a sfotografował fascynujący spektakl: słabo widoczna gwiazda nagle powiększyła się około 600 tys. razy i na krótko zaćmiła blask całej Drogi Mlecznej. Gdyby znajdowała się w centrum Układu Słonecznego, pożarłaby Merkurego, Wenus, Ziemię, Marsa i Jowisza. Jej zewnętrzne warstwy pochłaniają przestrzeń z szybkością 100 km na sekundę. Światło odbijane od pyłu tworzy wokół niej halo, powiększające się jak kula ognia. Tyle że nie jest ona gorąca. Astronomowie nie spotkali się dotychczas z podobnym zjawiskiem. - Eksplodujące gwiazdy, takie jak supernowe, są bardzo gorące. Tymczasem V838 z gwiazdozbioru Jednorożca jest jedną z najchłodniejszych gwiazd, jakie do tej pory poznano. Nikt nie wie, dlaczego nagle stała się oślepiająco jasnym chłodnym gigantem - przyznał Howard Bond, astronom ze Space Telescope Science Institute w USA. (BK)
- Wojna przed seksem Wojna w Iraku cieszy się większym zainteresowaniem niż seks i Britney Spears - wynika z danych firmy Freeserve. Zainteresowanie wojną w Iraku jest większe niż zespołem Dixie Chicks, który do tej pory zajmował pierwsze miejsce na amerykańskiej liście popularności Yahoo's Buzz Index. W Wielkiej Brytanii w dniu rozpoczęcia operacji wojennej w Iraku (20 marca) liczba odwiedzających "Guardian Unlimited" wzrosła o 30 proc. Także BBC odnotowało 40-procentowy wzrost liczby odwiedzających internetowe strony stacji.
- Jackson kłamca? Pismo "Star" zaoferowało Michaelowi Jacksonowi milion dolarów za poddanie się testowi na wykrywaczu kłamstw. Piosenkarz oferty nie przyjął. "Star" namawiał Jacksona na test, aby rozwiać podejrzenia o seksualne molestowanie dzieci. Po projekcji filmu o Jacksonie sprawa znów stała się głośna, gdyż wokalista oświadczył, że sypiał z dziećmi. "Jestem rozczarowany, ale nie zaskoczony. Najwidoczniej Michael ma swoją hierarchię wartości, a prawda nie znajduje się w niej najwyżej" - stwierdził Tony Frost z pisma "Star".
Więcej możesz przeczytać w 14/2003 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.