Co córki Putina myślą o ojcu? „Nie liczyłbym na udane więzi rodzinne”13mar2022, 7:38 —
Na pewno cała rodzina jest zabezpieczona finansowo. I tyle. Kiedyś spytano Putina, jakie ma relacje ze swoimi wnukami, czy ma w ogóle czas, żeby się z nimi bawić. Putin odpowiedział: Rzadko. Co w jego języku może oznaczać, że nigdy – mówi dr Sergiusz Trzeciak, ekspert z zakresu Public Relations i autor książek.
Ukraińskie surogatki uwięzione w schronach. „Muszą rodzić w kraju”12mar2022, 5:51 —
Tylko na Ukrainie prawo surogacyjne pozwala na to, by legalnie oddać dziecko. Gdzie indziej według prawa surogatki byłyby matkami. Dlatego w jakimś sensie są więzione, a schron przypomina farmę z hodowlą ludzi – o dramatycznej sytuacji surogatek w ogarniętej wojną Ukrainie mówi dr Katarzyna Szumlewicz, filozofka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Błażowski: Władimir Putin zadał cios naszemu ekoromantyzmowi. Wierzyliśmy, że zawsze będzie tanio8mar2022, 8:32 —
– Na naszych oczach śmiertelny cios zadano pewnej specyficznej formie „ekoromantyzmu”, jaka dominowała na Zachodzie. Po słynnym „końcu historii” Fukuyamy, nastąpił czas, w którym uwierzono, że wojna jest już niemożliwa, energia zawsze już będzie dostępna i tania, a potrzebujemy już tylko by była czysta. – mówi Adam Błażowski, ekspert od energetyki.
Nie ma wojny bez handlu ludźmi. „Dzieci mogą służyć do szantażu”5mar2022, 5:15 —
Zagrożenie handlem ludźmi wzrasta dramatycznie w momencie wybuchu konfliktu zbrojnego z uwagi na ogólną sytuację przemocy, przymusu, chaosu i przesiedleń ludności. Trzeba to sobie wyraźnie uświadomić, zjawisko handlu ludźmi ma twarz kobiety – z dr Magdaleną Grzyb, kryminolożką z Uniwersytetu Jagiellońskiego rozmawia Krystyna Romanowska.
Data inwazji Rosji na Ukrainę nie była przypadkowa. Ekspert: Putin wybrał cel psychologiczny27lut2022, 12:20 —
Myślę, że Putin nieprzypadkowo wybrał 25 lutego na datę ataku na Ukrainę. To koniec karnawału, a on łacińską kulturę postrzega jako groteskowy karnawał. Dlatego czerpie przyjemność z konfrontowania nas z emocjami, które wyparliśmy. W tej sytuacji, boimy się nie tylko realnego zagrożenia. Przede wszystkim obawiamy się naszych emocji, o istnieniu których nie wiedzieliśmy. Nikt nas nie nauczył, że reakcje agresywne są częścią ludzkiej natury i częścią życia. Napięcie potęgują dodatkowo bezrefleksyjne przekazy w mediach. Dlatego balansujemy na granicy histerii – tłumaczy Paweł Droździak, psychoanalityk lacanowski, mediator, terapeuta.
Zbadano wpływ zabawy lalkami na rozwój dzieci. To dlatego wygrywają z tabletami20lut2022, 11:01 —
70 proc. rodziców martwi się, że wymuszony przez epidemię dystans społeczny „oduczy” dzieci umiejętności nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi. Czy w rozwoju lub wzmacnianiu empatii mogą dzieciom pomóc najzwyklejsze lalki? Mogą. I zrobią to skuteczniej niż tablet.
Influencerka pokazywała, jak się zabija. Ekspertka ostrzega przed „efektem Wertera”6lut2022, 7:55 —
To, co było przerażające w podjęciu przez influencerkę próby samobójczej na żywo, to reakcje ludzi po drugiej stronie ekranu. Część pisała: „tutaj trzeba pomóc”, jednak większość komentarzy to był hasztag #queenoftheblackpartyisover. To nie jest śmieszne. To nie jest „party is over” – mówi Lucyna Kicińska, suicudolożka, pedagożka, koordynatorka strefy pomocy serwisu „Życie warte jest rozmowy”.