3 grudnia 2008
-
USA: wzrosty na giełdzie pomimo złych danych
Wzrostami wartości głównych indeksów, mimo napływających złych danych o amerykańskiej gospodarce, zakończyła się środowa sesja na Wall Street.
Gospodarka -
Komorowski: PiS konsekwentnie mnie zwalcza
Prawo i Sprawiedliwość jest partią niezwykle konsekwentną i konsekwentnie zwalcza Bronisława Komorowskiego - powiedział marszałek Sejmu podczas debaty nad wnioskiem PiS o jego odwołanie.
Kraj -
PiS za; PO, PSL i Lewica przeciw odwołaniu Komorowskiego
Chcemy marszałka, który stoi na straży rozmowy w Sejmie - mówił Paweł Kowal (PiS), argumentując wniosek o odwołanie Bronisława Komorowskiego z funkcji marszałka Sejmu. Broniły go kluby PO i PSL, mówiąc, że marszałek jest zbyt pobłażliwy...
Kraj -
Gruzja: Burdżanadze nawołuje do wyborów
Popularna opozycjonistka gruzińska Nino Burdżanadze nawołuje do przeprowadzenia wyborów w celu odsunięcia od władzy prezydenta Micheila Saakaszwilego po wyniszczającej wojnie z Rosją.
Świat -
W.Brytania: ciemne chmury nad pubami
Ciemne chmury zbierają się nad brytyjskimi pubami i supermarketami. Chodzi o ograniczenia w sprzedaży taniego alkoholu, jakie przewidują plany rządu, który postanowił uporać się z trapiącą Wielką Brytanię plagą picia na umór.
Życie -
PiS nie poprze projektu specustawy stoczniowej
Klub Prawa i Sprawiedliwości nie poprze projektu specustawy stoczniowej - powiedział w Sejmie poseł PiS Joachim Brudziński.
Kraj -
Kaczyński: Komorowski nie nadaje się do pełnienia swojej funkcji
Tolerowanie brutalizacji życia publicznego, nieprzestrzeganie praw opozycji i zwyczajów parlamentarnych, związki z b. WSI - to zarzuty PiS pod adresem Bronisława Komorowskiego (PO). Według szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Komorowski nie...
Kraj -
Kownacki o uzasadnieniu prezydenckich wet
Brak pełnej zgodności z polskim prawem Konwencji ds. kontaktów z dziećmi jest powodem weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie ratyfikacji tego dokumentu - poinformował szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki.
Kraj -
22 lat więzienia dla "milenijnego terrorysty"
Sąd federalny w Seattle w stanie Waszyngton utrzymał wyrok 22 lat więzienia dla Ahmeda Ressama, który planował zamach bombowy na lotnisku w Los Angeles w przeddzień obchodów nowego tysiąclecia, na przełomie 1999 i 2000 r.
Świat -
Umyślnie zaraziła AIDS swojego męża
Sąd we Francji skazał na pięć lat więzienia w zawieszeniu kobietę oskarżoną o umyślne zarażenie swego męża AIDS
Życie -
PSL przeciw odwołaniu Komorowskiego
PSL opowiada się przeciwko odwołaniu Bronisława Komorowskiego z funkcji marszałka Sejmu. Nie będziemy uczestniczyli w rozróbach - mówił podczas sejmowej debaty szef klubu PSL Stanisław Żelichowski.
Kraj -
Marcin Zdunik laureatem konkursu "New Talent"
Wiolonczelista Marcin Zdunik zwyciężył w konkursie dla młodych muzyków "New Talent" organizowanym w Bratysławie pod patronatem EBU (European Broadcasting Union - Europejskiej Unii Nadawców) - poinformowała specjalistka ds. public...
Życie -
Jest zażalenie ws. nazwania prezydenta chamem
Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki powiedział, że zostało już złożone zażalenie na umorzenie przez prokuraturę śledztwa dotyczącego wypowiedzi posła PO Janusza Palikota, który powiedział, że uważa prezydenta Lecha Kaczyńskiego "za...
Kraj -
Pitera: trzeba zmienić ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego
Julia Pitera, sekretarz stanu w kancelarii premiera odpowiedzialna za walkę z korupcją uważa, że należy zmienić ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. Według niej, taki wniosek wynika z badania sprawy przetargu, w którym ziemię kupił...
Kraj -
Martyniuk: odwołanie Komorowskiego niepotrzebne
Odwołanie uważamy za zdecydowanie niepotrzebne. Niczego nie poprawi, ale jedynie wprowadzi zamęt - ocenił Wacław Martyniuk (Lewica) podczas debaty nad wnioskiem PiS o odwołanie marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego.
Kraj -
Obama o ratowaniu koncernów samochodowych
Prezydent-elekt USA Barack Obama wciąż nie wyraził poparcia dla pożyczki dla trzech zagrożonych bankructwem koncernów samochodowych, chociaż powiedział, iż przygotowały one tym razem "poważniejsze plany" reform, które mają uzdrowić...
Gospodarka -
PKN Orlen zgłosił roszczenia wobec Yukos International
PKN Orlen doręczył spółce Yukos International UK BV zawiadomienie o swoich roszczeniach związanych z transakcją nabycia AB Mażeikiu Nafta (Możejki) w 2006 roku - poinformował PKN w komunikacie.
Gospodarka -
Niesiołowski: uzasadnienie PiS miałkie i niesprawiedliwe
Uzasadnienie wniosku PiS o odwołanie Bronisława Komorowskiego z funkcji marszałka Sejmu jest "miałkie i niesprawiedliwe" - powiedział podczas debaty polityk PO, wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski.
Kraj -
Rosja gotowa wznowić dialog z NATO
Rosja jest gotowa do wznowienia dialogu z Sojuszem Północnoatlantyckim w ramach Rady NATO-Rosja - powiedział rosyjski ambasador przy NATO Dmitrij Rogozin.
Świat -
FBI zbiera dowody ws. zamachów w Bombaju
Prokurator generalny USA Michael Mukasey poinformował, że agenci FBI pracują z indyjską policją, udzielając pomocy i zbierając materiał dowodowy w sprawie zamachów terrorystycznych w Bombaju.
Świat -
Ekonomiści: Polska może uniknąć kryzysu
Spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce nie wynika ze złego funkcjonowania ekonomii; jest następstwem kryzysu finansowego w USA - uważają ekonomiści, uczestniczący w debacie w Fundacji Batorego. Ich zdaniem trzeba szukać własnych...
Gospodarka -
"Niższy wzrost PKB pomoże utrzymać niską inflację"
Niższy niż wcześniej zakładano wzrost gospodarczy w 2009 r. pomoże utrzymać inflację na niskim poziomie - poinformował w Sejmie wiceminister finansów Ludwik Kotecki, odpowiadając na pytania poselskie.
Gospodarka -
PO i PSL porozumiały się ws. emerytur dla nauczycieli
PO i PSL porozumiały się ws. przejściowych emerytur dla nauczycieli - powiedział po spotkaniu z ludowcami szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Koalicjanci chcą, żeby emerytury przejściowe obowiązywały do 2020 roku; koszt tego dla budżetu...
Kraj -
Tusk: najbardziej obawiam się tego, czego nie wiem
Premier Donald Tusk ma nadzieję, że Polska w dobie kryzysu ekonomicznego nie stanie się obiektem ataków spekulacyjnych.
Kraj -
Senat: podwyżki dla nauczycieli to dobry kierunek
Planowane w przyszłym roku podwyżki dla nauczycieli to krok w dobrym kierunku - uznali zgodnie senatorowie podczas debaty nad nowelizacją ustawy Karta Nauczyciela. Senatorowie PiS zaznaczyli jednak, że wysokość podwyżek jest...
Kraj -
Raport Pitery: PiS i SLD krytyczne; PO uważa go za przydatny
PiS i SLD krytykują raport minister Julii Pitery o nieprawidłowościach w CBA. PO uznaje go za "przyzwoity".
Kraj -
Dyplomatyczne NATO
Można uznać dzisiejsze konkluzje po natowskich spotkaniu za porażkę sojuszu. Gruzja i Ukraina nie zostały objęte programem MAP, postanowiono wrócić do rozmów z Rosją, a Macedonia dalej jest blokowana przez Grecję. Sojuszu jest na tyle...
Świat -
USA: Bill Richardson mianowany ministrem handlu
Zgodnie z oczekiwaniami prezydent-elekt USA Barack Obama ogłosił, że ministrem handlu w jego przyszłym gabinecie będzie gubernator stanu Nowy Meksyk Bill Richardson.
Świat -
Drobne dla króla
Król Abdullah Bin Abdulazi Al Saud został wyróżniony Nagrodą Lecha Wałęsy w wysokości 100 tys. euro. Kwota może nie nie do pogardzenia, gdyby nie fakt że Al Saud jest władcą niemal 30-milionowego kraju, skutecznym politykiem,...
KrajMaciej Szopa -
Dyrektor CSIOZ złożył wyjaśnienia ws. przetargów
Dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) Leszek Sikorski złożył wyjaśnienia w sprawie domniemanych nieprawidłowości przy przetargach - poinformował rzecznik resortu zdrowia Jakub Gołąb.
Kraj -
Śledztwo ws. iwabradyny: przesłuchano prof. Religę
Prof. Zbigniew Religa został przesłuchany jako świadek w śledztwie dotyczącym wpisania na listę leków refundowanych iwabradyny - dowiedziała się PAP w zamiejscowym wydziale Prokuratury Krajowej w Krakowie.
Kraj -
Poprawki podwyższające akcyzę na auta i alkohol
W czasie środowego posiedzenia Senatu senator Tomasz Misiak (PO) zgłosił poprawki podwyższające podatek akcyzowy na wódkę, piwo, wino i samochody z silnikami o pojemności powyżej 2 litrów.
Gospodarka -
Rice przestrzega Indie przed "niezamierzonymi konsekwencjami"
Amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice zaapelowała do Pakistanu o podjęcie szybkich działań w celu ułatwienia schwytania osób odpowiedzialnych za ubiegłotygodniowe zamachy w Bombaju.
Świat -
"Najlepszą obroną jest atak"
Najlepszą formą obrony jest atak - tak Julia Pitera komentuje zapowiedź CBA złożenia do prokuratury zawiadomienia o ujawnieniu w raporcie danych funkcjonariuszy.
Kraj -
Ekologom postawiono zarzuty
Policja w Koninie (Wielkopolska) postawiła w środę sześciu ekologom z Greenpeace, którzy protestowali na kominie elektrowni, zarzuty bezprawnego wejścia na teren Zespołu Elektrowni Konin-Pątnów-Adamów (ZE).
Kraj -
Unia idzie na Wschód?
Minister Radosław Sikorski już ogłosił sukces. Plan „Wschodnie Partnerstwo” jest coraz bliższy realizacji. Ta decyzja może na pewno cieszyć. Kraje byłego Związku Radzieckiego mogą liczyć na dalszą integracje ze strukturami...
ŚwiatGrzegorz Ślubowski -
SLD i PO opracują ustawę medialną
Kluby Lewicy i PO przystąpią wspólnie do prac nad nową ustawą medialną - to wynik środowego, przedpołudniowego spotkania wicemarszałka Sejmu Jerzego Szmajdzińskiego (Lewica) z szefem klubu PO Zbigniewem Chlebowskim. Na spotkaniu...
Kraj -
Kto torturował dziadka Obamy?
Dziadek Baracka Obamy był brutalnie torturowany przez Brytyjczyków w czasach kenijskiej walki o niepodległość - pisze brytyjski "Times", powołując się na relacje kenijskiej rodziny pierwszego czarnoskórego prezydenta USA.
Świat -
Taśmy Nixona
Plany bombardowania Wietnamu, poniżanie wiceprezydenta i obawy przed rzekomo wszechobecnymi wrogami kraju znajdują się wśród 198 godzin nowych nagrań Richarda Nixona ujawnionych przez Bibliotekę Prezydencką imienia byłego prezydenta USA.
Tylko u Nas -
Krytyka ustawy budżetowej
Ekonomiści są przekonani, że założenia budżetu, jakie przedstawił szef resortu finansów Jacek Rostowski, są zbyt optymistyczne. Ich zdaniem, nierealne są plany dotyczące spadku dochodów oraz przychody z prywatyzacji.
Gospodarka -
Dodatkowa pożyczka dla Stoczni Gdańsk
Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) udzieli dodatkowej, zwrotnej pomocy publicznej w wysokości 150 mln zł dla Stoczni Gdańsk, na pokrycie zobowiązań publiczno-prawnych stoczni - poinformował resort skarbu.
Gospodarka -
Szansa na korzystny kompromis klimatyczny?
Premier Donald Tusk powiedział, iż "ma powody sądzić", że jego sobotnie spotkanie z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym skończy się sukcesem i Polska osiągnie oczekiwany przez siebie kompromis w sprawie pakietu klimatyczno-...
Kraj -
Algierczycy chcą do Europy
Około połowy młodych mężczyzn w Algierii rozważa ewentualność wyemigrowania do Europy, by ratować się przed dolegliwościami kryzysu gospodarczego - głoszą wyniki sondażu opublikowane przez niezależny dziennik "Liberte".
Świat -
Szef CBA złoży doniesienie na Piterę
Szef CBA Mariusz Kamiński złoży do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ujawnienia tajemnicy państwowej przez Julię Piterę.
Kraj -
Acid Drinkers o śmierci Olassa
Jutro, 4 grudnia odbędzie się pogrzeb Olassa. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 11.00 w kościele pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego w Buszkowie koło Bydgoszczy.
KulturaMuzyka -
Britney Spears wraca na scenę
Britney Spears przygotowuje się do trasy koncertowej mającej promować jej najnowszy album "Circus".
KulturaMuzyka -
Maanam zawiesza działalność
Grupa Maanam na po blisko 30 latach postanowiła zwiesić działalność na czas nieokreślony.
KulturaMuzyka -
Johnny Depp i rękopis Dantego
Johnny Depp zagra główną rolę w obrazie "In the Hand of Dante".
Kultura -
Tarcza USA elementem systemu obronnego NATO
NATO wezwało Rosję do powstrzymania się od "konfrontacyjnych oświadczeń" i straszenia rakietami w Kaliningradzie. Potwierdziło też, że tarcza USA z bazami w Polsce i Czechach znacząco przyczyni się do ochrony członków sojuszu przed...
Świat -
Strasburg: 10 lat postępowania spadkowego to za długo
Dziesięć lat trwała procedura, w trakcie której dziewięcioro spadkobierców właściciela działki i domu przy ul. Jana Pawła II w Warszawie ubiegało się o zwrot tej działki i budynku. Trybunał w Strasburgu uznał, że to zbyt długo i zasądził...
Świat -
Europejski soft-power na Wschodzie
Komisja Europejska (KE) przyjęła konkretne propozycje zacieśniania współpracy z sześcioma wschodnimi sąsiadami UE pod nazwą Wschodnie Partnerstwo, proponując na tę inicjatywę dodatkowe środki w wysokości 600 mln euro.
Świat -
Powraca sprawa Nangar Khel
Sąd Najwyższy zdecydował o przekazaniu do rozpoznania wojskowemu sądowi sprawy Nangar Khel.
Kraj -
Protest przeciw akcjom Greenpeace
Kilkuset mieszkańców Kleczewa (Wielkopolska) demonstrowało na miejscowym rynku przeciwko akcjom aktywistów Greenpeace w pobliskiej Kopalni Węgla Brunatnego Konin i w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.
Kraj -
100 tys. euro dla króla Arabii Saudyjskiej
Król Arabii Saudyjskiej Abdullah Bin Abdulazi Al Saud otrzyma, przyznawaną po raz pierwszy, Nagrodę Lecha Wałęsy - poinformował prezes Instytutu Lecha Wałęsy Piotr Gulczyński.
Kraj -
Raport Pitery: czy CBA wpływało na politykę?
Sejmowa komisja śledcza musi odpowiedzieć, czy CBA oddziaływało na politykę - głosi odtajniony raport minister Julii Pitery. Według niego, CBA zaczęła działalność bez "kluczowych aktów wykonawczych" i bez osób "znających pragmatykę służb...
Kraj -
PO negocjuje z SLD
Posłowie Platformy Obywatelskiej spotkają się w środę z władzami SLD w sprawie możliwości odrzucenia w Sejmie prezydenckich wet - poinformował przewodniczący klubu PO Zbigniew Chlebowski.
Kraj -
Polska nie wyrzekła się broni kasetowej
W stolicy Norwegii Oslo rozpoczęto składanie podpisów pod międzynarodową konwencją o zakazie amunicji kasetowej, której jednak nie zamierzają się podporządkować największe mocarstwa militarne, a także Polska.
Kraj -
Ładunki wybuchowe na stacji kolejowej w Bombaju
Na głównej stacji kolejowej w Bombaju znaleziono i rozbrojono ładunki wybuchowe - podała indyjska telewizja.
Świat -
Palikot: PiS był obecny na komisji
Prawo i Sprawiedliwość mimo zapowiedzi nie opuściło jednak komisji "Przyjazne Państwo" - powiedział szef tej komisji Janusz Palikot (PO). Jak wyjaśnił, na liście obecności środowego posiedzenia komisji znalazł się podpis posła PiS...
Kraj -
"Katyń" nagrodzony w Denver
Dramat "Katyń" Andrzeja Wajdy zdobył Nagrodę Publiczności na 31. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Denver w USA - poinformowała Telewizja Polska.
Życie -
340 milionów euro dla Polski z funduszy norweskich
Strona norweska zaakceptowała ok. 300 polskich projektów związanych m.in. z ochroną środowiska, zdrowiem, szkolnictwem oraz ze strefą Schengen na ponad 340 mln euro bezzwrotnej pomocy - poinformował resort rozwoju regionalnego.
Gospodarka -
"De facto mamy MAP"
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Wołodymyr Ohryzko ocenił w Brukseli, że propozycje NATO dla jego kraju oznaczają faktycznie włączenie Kijowa do Planu Działań na Rzecz Członkostwa (ang. MAP) w Sojuszu Północnoatlantyckim.
Świat -
NATO rozszerzy się już w kwietniu
Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO oświadczyli w Brukseli, że spodziewają się, iż do kwietnia przyszłego roku Albania i Chorwacja staną się nowymi członkami sojuszu.
Świat -
Rostowski: skoncentrować środki w rezerwie solidarności społecznej
Rząd chce skoncentrować pieniądze w tzw. rezerwie solidarności społecznej, gdyż światowy kryzys finansowy jest nieprzewidywalny nie tylko dla gospodarki, ale także dla procesów społecznych - tłumaczył minister finansów Jacek Rostowski...
Kraj -
Będzie proces ws. Wielkiego Głodu?
Na Ukrainie może dojść do procesu sądowego nad organizatorami Wielkiego Głodu z początku lat 30. ubiegłego wieku.
Świat -
Kaczyński znów nie doleciał
Prezydent Polski Lech Kaczyński miał problem z opuszczeniem Mongolii. Oficjalnym powodem była awaria rządowego samolotu TU-154, którego skrzydła uległy oblodzeniu, donosi „Kommersant”.
Przegląd prasy -
Estończycy zostaną zesłani na Syberię
Minister Obrony Estonii Jaak Aavikosoo prognozuje, że Rosja może zaatakować Tallin. Szef resortu wyraził obawy, że Estończycy mogą wówczas zostać zesłani na Syberię, a nawet rozstrzelani, donosi „Izwestia”.
Przegląd prasy -
Znów sprzeciw Watykanu wobec konwencji ONZ
Watykan nie podpisze konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, ponieważ brakuje w niej jasnego zakazu aborcji, informuje włoska prasa.
Przegląd prasy -
3 miliony Hiszpanów na bezrobociu
Hiszpania jest najbardziej dotkniętym wzrostem bezrobocia krajem Unii Europejskiej, wynika z danych przytaczanych przez dziennik „El Mundo”. W ciągu minionych 12 miesięcy ubyło aż 900 tys. miejsc pracy, przez co wskaźnik...
Przegląd prasy -
Ikea pod ostrzałem ekologów
Ikea jest ostro krytykowana przez ekologów za sprzedaż mięsa renifera. Czworonożni pomocnicy świętego Mikołaja zabijani są w wyjątkowo okrutny sposób, donosi „Independent”.
Przegląd prasy -
Za grubi by walczyć
Raport pokazał, że niemieccy żołnierze są za grubi by walczyć. O kiepskiej kondycji fizycznej Bundeswehry pisze brytyjski dziennik „Times”.
Przegląd prasy -
Koniec kłopotów Polańskiego z prawem?
Trzydzieści lat po ucieczce ze Stanów Zjednoczonych, by uniknąć więzienia za seks z nastolatką, Roman Polański zwrócił się do sądu o oddalenie zarzutów, donosi „Los Angeles Times”.
Przegląd prasy -
Niemiecki przemysł samochodowy także w recesji
Związek Przemysłu Samochodowego w Niemczech (VDA) przyznał, że spodziewa się pogłębienia kryzysu w branży w 2009 roku.
Gospodarka -
Priorytety przewodnictwa Czech w Unii
Czechy rozszerzą Unię Europejską na Wschód, by odciągnąć ją od Rosji, podkreśla dziennik „Kommiersant”, komentując ogłoszone 1 grudnia przez Pragę priorytety czeskiego przewodnictwa we wspólnocie.
Przegląd prasy -
Alonso grozi odejściem z Grand Prix
Hiszpan Fernando Alonso, dwukrotny mistrz świata Formuły 1 (2005-2006), zapowiedział, że odejdzie z tej prestiżowej rywalizacji, jeśli Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) faktycznie wprowadzi do cyklu Grand Prix standardowe silniki.
Życie -
Lepsza twarz kryzysu
Kryzys gospodarczy zapobiegnie wielu kryzysom małżeńskim - kpił dziennikarz Radia Zet, komentując badania przeprowadzone w USA przez firmę Prince & Associaton, z których wynika, że jednymi z pierwszych ofiar kryzysu finansowego będą...
Gospodarka -
Technologia na usługach terrorystów
Zamachowcy używali nowoczesnych technologii jako narzędzi taktycznych w czasie ataków w Bombaju, donosi „Washington Post”.
Przegląd prasy -
3 grudnia 2008
Czy zamachy w Bombaju były przykładem terroru na miarę XXI wieku, co rosyjska prasa pisze o przejęciu prezydentury Unii przez Czechy, jakie słabości mają niemieccy żołnierze – o tym, miedzy innymi piszą zagraniczne dzienniki.
Przegląd prasy -
91,3 mld zł dla polskiej gospodarki?
Dzięki planowi stabilności i rozwoju, polska gospodarka może być zasilona kwotą 91,3 mld zł - powiedział minister finansów Jacek Rostowski podczas debaty nad projektem ustawy budżetowej.
Gospodarka -
"NATO bardziej potrzebuje Rosji niż Ukrainy i Gruzji"
NATO bardziej potrzebuje współpracy z Rosją niż przyłączenia Gruzji i Ukrainy - ocenił rosyjski ambasador przy NATO Dmitrij Rogozin w wywiadzie dla dziennika "Kommiersant".
Świat -
Za rok bez wiz do USA?
Polska jest bliska spełnienia kryteriów pozwalających na zniesienie wiz do USA. Zdaniem ekspertów, może to się uda w przyszłym roku - odnotowuje "Metro".
Przegląd prasy -
Naprawiono prezydencki samolot
Samolot, którym prezydent Lech Kaczyński poleciał do Azji, jest już naprawiony - poinformował rzecznik Sił Powietrznych, ppłk Wiesław Grzegorzewski.
Kraj -
25 mln zł do wygrania w Dużym Lotku
We wtorkowym losowaniu Dużego Lotka nie stwierdzono wygranej pierwszego stopnia. Zatem gra nadal toczy się o naprawdę wysoką stawkę. Do wygrania w jutrzejszym losowaniu jest 25 milionów złotych!
Życie -
Kochanowski: RPO jest dyskryminowany
Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) jest dyskryminowany, ponieważ od 6 lat realne płace pracowników nie rosną, a przyszłoroczny budżet został zmniejszony o ok. 20 proc. - poinformował Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski.
Kraj -
Przeprowadził amputację dzięki sms-om
Brytyjski lekarz-wolontariusz w Rutshuru w Demokratycznej Republice Konga (dawny Zair) przeprowadził udaną amputację ramienia na podstawie sms-ów od kolegi - podała BBC.
Życie -
Berlusconi proponował azyl Saddamowi Husajnowi
Premier Włoch Silvio Berlusconi powiedział, że przed amerykańską inwazją na Irak w 2003 roku proponował azyl ówczesnemu dyktatorowi tego kraju Saddamowi Husajnowi.
Świat -
L.Kaczyński nie spotka się z cesarzem Japonii
Z powodu choroby cesarza Japonii Akihito odwołano jego oficjalne spotkania, w tym z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim - poinformowała agencja Kyodo, powołując się na komunikat dworu cesarskiego.
Świat -
Były futbolista oskarżony o grożenie Szarapowej
Były gracz uniwersyteckiej drużyny futbolu amerykańskiego Leonard Taylor Jr. został oskarżony o groźby wobec znanej tenisistki Marii Szarapowej i jej rodziny w wulgarnych esemesach, a także kierowanych do swego byłego trenera.
Życie -
Zmarł założyciel imperium medialnego Ted Rogers
Edward "Ted" Rogers, założyciel największego w Kanadzie koncernu prasowego i telekomunikacyjnego Rogers Communications, zmarł w swoim domu w Toronto w wieku 75 lat - poinformował rzecznik koncernu.
Życie -
Rozmowy w Hucie Aluminium - bez porozumienia
Trwające całą noc rozmowy pracowników wydziału elektrolizy Huty Aluminium Konin w Koninie (Wielkopolska) z zarządem jej właściciela, Impexmetalu SA, nie przyniosły rezultatu. W środę rano pracownicy rozeszli się do domów i przerwali...
Kraj -
Wybuch gazu pod Barceloną
Co najmniej 25 osób zostało rannych w rezultacie wybuchu gazu w budynku mieszkalnym pod Barceloną - podały miejscowe władze. Stan 17 rannych lekarze ocenili jako bardzo ciężki.
Świat -
Piraci uwolnili jemeński frachtowiec
Somalijscy piraci uwolnili uprowadzony w zeszłym tygodniu jemeński frachtowiec - podano w Puntlandzie, na północy Somalii.
Świat -
Komorowski: nie wykluczam koalicji z SLD
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski nie wyklucza zawarcia parlamentarnej koalicji z SLD, jeśli prezydent "będzie narzędziem w ręku PiS-u" i będzie wetował ważne dla Polski ustawy.
Kraj -
2008-12-03
Jak PO chce zrewolucjonizować media publiczne, Polska coraz bliżej zniesienia wiz do USA, PKW nie jest przygotowana na głosowanie internetowe, dlaczego mniejszości narodowe żądają dymisji Andrzeja Przewoźnika – o tym informują...
Przegląd prasy -
Polska wyłamie się ws. bomb kasetowych
Ponad sto państw podpisze dziś w Oslo konwencję zabraniającą używania szczególnie niebezpiecznych bomb kasetowych. Nasz kraj, który produkuje taką broń, tej umowy nie podpisze - akcentuje gazeta "Metro".
Przegląd prasy -
URE chce kontroli cen prądu
Urząd Regulacji Energetyki dąży do zamrożenia cen energii elektrycznej w 2009 roku na poziomie cen z tego roku - pisze "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
ABW na tropie alterglobalistów
Ekolodzy protestują w Koninie, alterglobaliści zapowiadają marsz w Poznaniu pod czarnymi sztandarami, który "nie wiadomo, jak się skończy". Służby specjalne nie tracą więc czujności. Sprawdzają szkoły - ujawnia "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Mniejszości narodowe oskarżają Przewoźnika
Mniejszości narodowe żądają dymisji sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika. Zarzucają mu stosowanie podwójnych standardów w kwestii upamiętniania poległych Polaków i nie-Polaków - dowiedziała się...
Przegląd prasy -
Rewolucja medialna
Platforma chce usunąć władze mediów publicznych, zmienić strukturę ich finansowania i wydzielić ośrodki regionalne w odrębne spółki - dowiedział się "Puls Biznesu".
Przegląd prasy -
Żeromski nieobowiązkowy
Minister edukacji Katarzyna Hall lada dzień podpisze nową listę lektur szkolnych. "Dziennik" poznał jej założenia.
Przegląd prasy -
Głosowanie przez internet najwcześniej w 2010 r.
Nie ma szans na szybkie umożliwienie głosowania przez internet. Państwowa Komisja Wyborcza nie jest gotowa na taką informatyczną rewolucję w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Watykan nie broni gejów i lesbijek
Stolica Apostolska sprzeciwia się projektowi rezolucji ONZ, która wzywa do zniesienia kar za homoseksualizm - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Proboszcz jak poseł na kadencję?
W sierpniu na Jasnej Górze zanosiło się na sporą rewolucję w Kościele. Biskupi jednogłośnie stwierdzili, że sprawowanie urzędu proboszcza - tak jak dzisiaj - do emerytury (czyli 75. roku życia) to złe rozwiązanie. I czas na zmiany -...
Przegląd prasy -
Tajlandia: demonstranci opuszczają lotnisko
Antyrządowi demonstranci z Ludowego Sojuszu na rzecz Demokracji (PAD) zaczęli opuszczać lotnisko międzynarodowe Suvarnabhumi w Bangkoku, które okupowali od 8 dni.
Świat -
Proboszcz jak poseł na kadencję?
W sierpniu na Jasnej Górze zanosiło się na sporą rewolucję w Kościele. Biskupi jednogłośnie stwierdzili, że sprawowanie urzędu proboszcza - tak jak dzisiaj - do emerytury (czyli 75. roku życia) to złe rozwiązanie. I czas na zmiany -...
Kraj -
Głosowanie przez internet najwcześniej w 2010 r.
Nie ma szans na szybkie umożliwienie głosowania przez internet. Państwowa Komisja Wyborcza nie jest gotowa na taką informatyczną rewolucję w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku - pisze "Dziennik".
Kraj -
Polański wniósł o oddalenie zarzutów
Adwokaci reżysera filmowego Romana Polańskiego wystąpili z wnioskiem do sądu w Los Angeles o oddalenie zarzutów przeciwko niemu, w tym uprawiania seksu z nieletnią.
Życie -
Rewolucja medialna
Platforma chce usunąć władze mediów publicznych, zmienić strukturę ich finansowania i wydzielić ośrodki regionalne w odrębne spółki - dowiedział się "Puls Biznesu".
Gospodarka -
Mniejszości narodowe oskarżają Przewoźnika
Mniejszości narodowe żądają dymisji sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika. Zarzucają mu stosowanie podwójnych standardów w kwestii upamiętniania poległych Polaków i nie-Polaków - dowiedziała się...
Kraj -
URE chce kontroli cen prądu
Urząd Regulacji Energetyki dąży do zamrożenia cen energii elektrycznej w 2009 roku na poziomie cen z tego roku - pisze "Gazeta Prawna".
Gospodarka -
Za rok bez wiz do USA?
Polska jest bliska spełnienia kryteriów pozwalających na zniesienie wiz do USA. Zdaniem ekspertów, może to się uda w przyszłym roku - odnotowuje "Metro".
Kraj