26 stycznia 2009
-
Rodziny ofiar z CASy skarżą się na brak opieki
Córka gen. Andrzeja Andrzejewskigo, który zginął w katastrofie samolotu CASA, twierdzi, że - wbrew obietnicom MON - jej rodzina nie otrzymała po tragedii pomocy psychologicznej i prawnej.
Kraj -
Szczyt ONZ w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego
W Madrycie rozpoczął się dwudniowy szczyt ONZ na temat bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. W spotkaniu uczestniczy około stu państw.
Świat -
Marcinkiewicz: w lutym szczegóły porozumienia z PO
Były premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział, że już w lutym może zostać ujawniona część jego umowy z Platformą Obywatelską. Jak podkreślił, to jest "umowa koleżeńska" i część jej dotyczy czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Kraj -
Ryzyko zwolnień w Fiacie
Dyrektor generalny koncernu Fiat Sergio Marchionne ostrzegł, że istnieje realne ryzyko, iż 60 tysięcy miejsc pracy w sektorze motoryzacyjnym we Włoszech może być zagrożonych, jeśli rząd nie interweniuje.
Gospodarka -
Czuma nie chce na razie odszkodowania
Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma powiedział, że wystąpi o zawieszenie postępowania ws. odszkodowania, jakie kilkanaście dni temu warszawski sąd przyznał mu za niesłuszne uwięzienie go w 1980 roku.
Kraj -
Strzały pod ambasadą USA w Jemenie
Nieznani sprawcy ostrzelali w poniedziałek punkt kontrolny przed ambasadą USA w stolicy Jemenu - Sanie. Według przedstawiciela władz jemeńskich nikt nie został ranny. Kilka godzin wcześniej ambasada USA powiadomiła o otrzymaniu...
Świat -
Kwiatkowski wiceministrem sprawiedliwości
Senator PO Krzysztof Kwiatkowski będzie jednym z wiceszefów ministerstwa sprawiedliwości - potwierdził szef tego resortu Andrzej Czuma.
Kraj -
Fatah porozumiał się z Hamasem
Do spotkania przedstawicieli palestyńskich ugrupowań: umiarkowanego Fatahu i radykalnego Hamasu - doszło w stolicy Egiptu Kairze - podała agencja MENA.
Świat -
Obama zaostrza ekologiczne normy dla samochodów
Prezydent USA Barack Obama zarządził szybsze wprowadzenie zaostrzonych norm zanieczyszczenia powietrza spalinami samochodów i wezwał przemysł motoryzacyjny do jak najszybszej produkcji paliwooszczędnych aut.
Gospodarka -
Jest pakiet działań dla rolnictwa
Przyspieszenie wydawania unijnych środków powinno przeciwdziałać kryzysowi w obszarze rolnictwa i branży przetwórczej - zakłada projekt pakietu działań antykryzysowych, przygotowany przez ministerstwo rolnictwa.
Gospodarka -
"Korytowski nie jest już członkiem SLD"
Grzegorz Korytowski nigdy nie pełnił żadnych ważnych funkcji w SLD i nie jest już członkiem Sojuszu - podkreślił rzecznik tej partii Tomasz Kalita w komunikacie.
Kraj -
Abchazja: wiceszef MSW zastrzelony
Wiceminister spraw wewnętrznych Abchazji, prorosyjskiej republiki w składzie Gruzji, został zastrzelony w centrum abchaskiej stolicy, Suchumi - podały abchaskie władze.
Świat -
Ukraina: spór o wybory prezydenckie
Na Ukrainie trwa spór o datę wyborów prezydenckich. Przedstawiciel urzędującego prezydenta Wiktora Juszczenki oświadczył, że powinno do nich dojść 17 stycznia 2010 r. Przeciwnicy polityczni szefa państwa uważają, że wybory powinny odbyć...
Świat -
Baza rosyjskiej floty w Abchazji
Rosja jeszcze w tym roku rozpocznie budowę bazy morskiej w Abchazji, separatystycznym regionie w składzie Gruzji, leżącym nad Morzem Czarnym.
Świat -
Zamieszki na Madagaskarze
Domagając się nowego rządu, na ulice stolicy Madagaskaru, Antananarywy, wyległy tłumy. W proteście przeciwko zamknięciu opozycyjnej stacji radiowej złupiono i podpalono budynki telewizji publicznej.
Świat -
Polacy z "Sirius Star" już w ojczyźnie
Dwaj polscy marynarze z saudyjskiego supertankowca "Sirius Star" wrócili do kraju - poinformowało wieczorem Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Kraj -
Mleczarze chwalą decyzję KE
Mleczarze uważają, że decyzja Komisji Europejskiej o przywróceniu dopłat do eksportu produktów mleczarskich na rynki trzecie jest dobra, ale dopłaty są zbyt niskie.
Gospodarka -
"Rzeczywistość przyznała nam rację"
Rosja ani Ukraina nie mają prawa stosować szantażu energetycznego wobec swoich partnerów - powiedział szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jego zdaniem, po kryzysie gazowym stare polskie postulaty energetyczne popierają teraz inne...
Gospodarka -
Boy George nie przyjedzie
Przewidziany na 10 stycznia 2009 roku występ Boya George'a w Warszawie zostaje definitywnie odwołany.
KulturaMuzyka -
Kiedy kolejny Batman?
Twórcy serii filmów o Batmanie wyznaczyli już przybliżoną datę premiery kolejnego obrazu.
Kultura -
Radiohead zagra na Grammy
Zespół Radiohead dołączy do grona artystów, którzy uświetnią swymi występami tegoroczną ceremonię wręczenia nagród Grammy.
KulturaMuzyka -
Zlikwidowano ośrodek dla uchodźców z Czeczenii
Z powodu sprzeciwu władz miasta ośrodek dla uchodźców w Katowicach, w którym mieszka ok. 220 Czeczenów, jest likwidowany. Jego mieszkańcy są przenoszeni do innych takich placówek w kraju.
Kraj -
Obama chce szybkiego wprowadzenia pakietu ratunkowego
Prezydent USA Barack Obama wezwał Kongres do jak najszybszego uchwalenia rządowego planu pobudzenia gospodarki do wzrostu kosztem 825 miliardów dolarów, podkreślając, że czas nagli, bo recesja się pogłębia.
Gospodarka -
Wszyscy chcą budować hotel na Okęciu
Ponad sto pracowni architektonicznych zgłosiło się do konkursu na opracowanie projektu nowego hotelu na terenie warszawskiego Okęcia. Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" zamierza go wybudować do końca 2011 r.
Gospodarka -
Marchewka dla Iranu
Nowa ambasador USA przy ONZ Susan Rice powiedziała, że Waszyngton nada sprawie irańskiego programu nuklearnego "najwyższy priorytet dyplomatyczny" i będzie dążył do bezpośrednich rozmów z Teheranem.
Świat -
Legia rozgromiła Dynamo Kijów
Legia Warszawa pokonała w trakcie zgrupowania w hiszpańskim Mijas uczestnika fazy grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów i lidera ukraińskiej ekstraklasy - Dynamo Kijów, 4:0. Dwie bramki zdobył najlepszy strzelec zespołu - Takesure Chinyama.
Życie -
Sikorski: Guantanamo to problem USA
Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski uważa, że przyjęcie więźniów z amerykańskiego więzienia Guantanamo byłoby wyjątkowo trudne pod względem logistycznym, politycznym i prawnym, dlatego "Polska nie będzie się do tego paliła".
Kraj -
Wyprzedaż w Sejmie
M.in. komputery, monitory, samochody osobowe można było kupić na zorganizowanej w poniedziałek przez Kancelarię Sejmu wyprzedaży używanego sprzętu.
Życie -
W Niemczech baner z Okrągłym Stołem
Baner na fasadzie budynku dawnej ambasady polskiej w centrum Berlina będzie przypominać od początku lutego o 20. rocznicy Okrągłego Stołu w Polsce i jego roli dla przemian 1989 r. w Europie.
Życie -
Putin "ostrożnym optymistą"
Premier Rosji Władimir Putin wyznał, że "sygnały" dotyczące planów rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie Środkowej, które napływają z otoczenia nowego prezydenta USA Baracka Obamy, napawają go "ostrożnym optymizmem".
Świat -
Prywatny sport
Sobotni zjazd Polskiego Związku Piłki Nożnej po raz kolejny obnażył niekompetencje i nieudolność tej organizacji. Kogoś tam co prawda odwołano, a kogoś zamieszanego w korupcję zawieszono, pod naciskiem regionu i w dodatku nie wiadomo czy...
Kraj -
Sikorski: nie jestem kandydatem na szefa NATO
Nie jestem kandydatem na sekretarza generalnego NATO - oświadczył w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Dodał jednocześnie, że nadszedł czas na kandydaturę z Europy Środkowej.
Kraj -
Ukraina: koniec braterstwa z Rosją
Ukraina ma nadzieję, że nowa administracja Stanów Zjednoczonych nadal będzie wspierać dążenia Kijowa do NATO, i uważa, że okres "słowiańskiego braterstwa" z Rosją dawno minął.
Świat -
Pozew Ochni wobec Macierewicza - oddalony
Warszawski Sąd Okręgowy oddalił pozew Edmunda Ochni, opisanego w raporcie z weryfikacji WSI, przeciw Antoniemu Macierewiczowi. Według sądu Ochnio mógł się spodziewać umieszczenia jego nazwiska w raporcie.
Kraj -
Wicepremier Rosji spotka się z szefem NATO 6 lutego
Wicepremier Rosji Siergiej Iwanow i sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer spotkają się 6 lutego w Monachium - ogłosił rosyjski ambasador przy Sojuszu Północnoatlantyckim Dmitrij Rogozin, którego cytuje agencja RIA- Nowosti.
Świat -
Spłoszony koń stratował ludzi na Gubałówce
Spłoszony koń stratował po południu grupę ludzi na Gubałówce. Sześć osób z najcięższymi obrażeniami trafiło do zakopiańskiego szpitala.
Życie -
Konsulat polski w Strasburgu zlikwidowany
Konsulat generalny RP w Strasburgu zostanie zamknięty z końcem stycznia, a jego sprawy przejmie konsulat generalny w Lille - dowiedziała się PAP.
Świat -
Caterpillar zwolni 20 tys. osób
Amerykańska firma Caterpillar, jeden z największych producentów maszyn budowlanych, ogłosiła, że zamierza zwolnić około 20 tys. pracowników na całym świecie, aby stawić czoło "bardzo ciężkim czasom".
Gospodarka -
Prokuratura bada groźby pod adresem brata pilota CASY
Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu przesłuchała brata pilota, który zginął w katastrofie CASY. Mężczyzna twierdzi, że grożono mu po tym jak kwestionował wyniki ustaleń komisji badającej przyczyny wypadku.
Kraj -
7 firm chętnych na TV Puls
Siedem firm, w tym cztery z Polski, są zainteresowane nabyciem akcji Telewizji Puls - poinformował prezes i współwłaściciel TV Puls Dariusz Dąbski.
Gospodarka -
Sprawę FlyLAL zbada prokuratura
Minister transportu Litwy Eligijus Masiulis zwrócił się do prokuratury z wnioskiem o zbadanie możliwego naruszenia prawa przez litewskie linie lotnicze FlyLAL - spółkę, która ogłasza bankructwo.
Gospodarka -
Byli asystenci dr. G.: podstawową motywacją do pracy był strach
Podstawową motywacją do pracy był strach, pracownicy byli bardzo źle traktowani i zmuszani do stałej dyspozycyjności - zeznali w procesie b. ordynatora kardiochirurgii szpitala MSWiA w Warszawie dr. Mirosława G. lekarze z nim...
Kraj -
Parlament zwolnił szefa Narodowego Banku Ukrainy
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przegłosowała zwolnienie ze stanowiska prezesa Narodowego Banku Ukrainy (NBU) Wołodymyra Stelmacha.
Gospodarka -
UE gotowa reaktywować swoją misję na granicy Strefy Gazy
Unia Europejska jest gotowa wznowić swoją misję na granicy Strefy Gazy z Egiptem i współpracować tam z USA w walce z przemytem broni i amunicji dla terrorystów z Hamasu - zadeklarowali ministrowie spraw zagranicznych "27" w Brukseli.
Świat -
PiS: zmiany w oświacie to droga do prywatyzacji szkół
Zdaniem PiS, uchwalone w piątek przez Sejm zmiany w ustawach o systemie oświaty i Karcie Nauczyciela to "prosta droga do prywatyzacji szkół, dezintegracji polskiego systemu oświaty i zmarnowania szans edukacyjnych wielu przyszłych...
Kraj -
Szczecińska stocznia bez ogrzewania
Szczecińska Energetyka Cieplna odłączyła Stoczni Szczecińskiej Nowa dostawy ciepła. Stocznia winna jest SEC ponad 1 mln zł. Trwają rozmowy w sprawie przywrócenia dostaw ciepła - zapewnił prezes SSN Artur Trzeciakowski.
Gospodarka -
PŚ szpadzistek: Polki drugie w Dausze
Polskie szpadzistki zajęły drugie miejsce w drużynowym turnieju Pucharu Świata w Dausze, przegrywając w finale z Włoszkami 34:45.
Życie -
Esbecy zeznawali w procesie autolustracyjnym Mirosława Pawlaka
Sześciu byłych esbeków zeznawało w procesie autolustracyjnym świętokrzyskiego posła PSL Mirosława Pawlaka w Sądzie Okręgowym w Kielcach. Żaden nie miał wiedzy o tym, by Pawlak został pozyskany jako tajny współpracownik SB.
Kraj -
B. prezes Deutsche Post skazany za przestępstwa podatkowe
Oskarżony o przestępstwa podatkowe były prezes Deutsche Post Klaus Zumwinkel został skazany na karę dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz milion euro grzywny.
Świat -
NATO: zbliżenie z Rosją po zamrożeniu kontaktów w wyniku konfliktu gruzińskiego
Ambasadorzy państw członkowskich NATO akceptują, by sekretarz generalny Sojuszu w najbliższych tygodniach nawiązał kontakty z przedstawicielami najwyższych władz politycznych Rosji - poinformowały źródła w Sojuszu.
Świat -
Norwegia: 3 mld USD na wsparcie gospodarki
Rząd Norwegii wesprze osłabioną kryzysem krajową koniunkturę kwotą 20 mld koron (2,87 mld dolarów) - poinformowała na forum parlamentu minister finansów Kristin Halvorsen.
Gospodarka -
Islandia: premier ogłasza dymisję rządu
Premier Islandii Geir Haarde ogłosił natychmiastową dymisję swego rządu w wyniku kryzysu gospodarczego i wyraził żal z powodu rozpadu rządzącej koalicji.
Świat -
Prezydenci Polski i Malty o Traktacie Lizbońskim
O Traktacie z Lizbony, światowym kryzysie finansowym oraz rozwoju kontaktów gospodarczych rozmawiali w Warszawie prezydenci Polski Lech Kaczyński i Malty Edward Fenech Adami.
Kraj -
Piecha: na razie nie będziemy zgłaszać projektu ws. in vitro
Do momentu zgłoszenia przez PO projektu ustawy dotyczącej zapłodnień in vitro, nie będziemy przedstawiać naszych propozycji - powiedział przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS).
Kraj -
Gawlik: MSP otwarte na rozmowy z Eureko ws. PZU
Resort skarbu jest otwarty na rozmowy ugodowe z Eureko w sprawie prywatyzacji PZU - powiedział wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Zaznaczył jednak, że oczekiwania Eureko są zbyt daleko idące.
Gospodarka -
Chlebowski: sprawa Klicha powinna być wyjaśniona
Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski uważa, że opisana przez "Rzeczpospolitą" sprawa ministra obrony Bogdana Klicha powinna być wyjaśniona, a ewentualne konsekwencje szybko wyciągnięte.
Kraj -
Pfizer przejmuje Wyeth
Największy światowy koncern farmaceutyczny Pfizer przejmie za 68 mld dolarów konkurencyjną firmę Wyeth, co jest największą fuzją przedsiębiorstw od początku obecnego kryzysu finansowego - poinformowały w Nowym Jorku obie łączące się spółki.
Gospodarka -
Zabójca ze żłobka podejrzany też o zabicie 70-latki
Belgijski 20-latek oskarżony o zabójstwo dwojga dzieci i opiekunki w żłobku w Dendermonde na północy Flandrii, jest również podejrzany o zabójstwo 70-latki i mógł planować ataki na inne żłobki - poinformowała belgijska prokuratura.
Świat -
Węgry: UE powinna wystąpić o odszkodowania ws. gazu
Państwa Unii Europejskiej, które ucierpiały w następstwie niedawnego rosyjsko-ukraińskiego sporu gazowego powinny wspólnie wystąpić o odszkodowanie za straty w związku ze wstrzymaniem dostaw gazu - powiedział węgierski premier Ferenc...
Świat -
Chlebowski: Tusk naturalnym kandydatem na prezydenta
Według szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego premier Donald Tusk jest naturalnym kandydatem Platformy w wyborach prezydenckich w 2010 roku.
Kraj -
Chlebowski: bez porozumienia z Lewicą nie złożymy projektu ustawy medialnej
Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział, że jeśli Platformie nie uda się porozumieć z Lewicą w sprawie tzw. ustawy medialnej, to projekt w ogóle nie zostanie złożony w Sejmie.
Kraj -
Grecja: rolnicy zaostrzają protest i blokadę dróg
Greccy rolnicy, którzy od tygodnia blokują drogi w centrum i na północy kraju, zaostrzyli protest, blokując Przesmyk Koryncki (łączący półwysep Peloponez z główną częścią Grecji).
Świat -
Polska wsparła 3 mln euro fundusz dla krajów sąsiedzkich
Polska zadeklarowała 3 mln euro na rzecz unijnego funduszu inwestycyjnego dla krajów objętych Europejską Polityką Sąsiedzką.
Gospodarka -
Prezydent spotka się z Juszczenką i Topolankiem
W środę prezydent Lech Kaczyński spotka się we Wrocławiu z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenko i premierem Czech Mirkiem Topolankiem - poinformował prezydencki minister Mariusz Handzlik.
Kraj -
Trwa głodówka w szpitalu w Lesku
Rozmowy głodujących od piątku pracowników szpitala powiatowego w Lesku (Podkarpackie) z dyrekcją nie przyniosły porozumienia. Nadal głoduje 27 osób. Wszyscy domagają się podwyżek płac.
Kraj -
"Sierpień 80" wszczął spór zbiorowy w Kompanii Węglowej
Blisko trzykrotnie wyższej od propozycji zarządu Kompanii Węglowej (KW) podwyżki płac domaga się dla załogi związek "Sierpień 80". Związkowcy wszczęli spór zbiorowy z zarządem.
Gospodarka -
Kobieta z objawami choroby Creutzfeldta-Jakoba trafiła do szpitala
Kobieta z podejrzeniem choroby Creutzfeldta-Jakoba trafiła do Szpitala PSK 4 w Lublinie - poinformowała Marta Podgórska, rzecznik placówki.
Kraj -
Naprzód Polsko przedstawia program gospodarczy
Wzrost inwestycji i oszczędności oraz wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw to główne tezy programu gospodarczego ruchu społecznego Naprzód Polsko, jakie przedstawił przewodniczący rady politycznej, eurodeputowany Dariusz Grabowski.
Kraj -
Na Bliskim Wschodzie bez zmian
Ledwo zakończyła się operacja w Gazie, a już Hamas bez ogródek oświadczył, że będzie kontynuować politykę siły wobec Izraela. W tym celu nadal będzie kupował broń od innych państw arabskich i przy najbliższej okazji zaatakuje Izrael....
Świat -
NATO powinno wybrać Radka Sikorskiego
Ze względów zarówno strategicznych, jak i historycznych, NATO powinno wybrać Polaka na nowego sekretarza generalnego Sojuszu, pisze „Daily Telegraph”.
Przegląd prasy -
Eureko złożyło wniosek o ugodę ws. PZU
Eureko złożyło w polskim sądzie wniosek o ugodę w sprawie prywatyzacji PZU - poinformowała grupa ubezpieczeniowa w komunikacie.
Gospodarka -
Prokuratura powoła zespół biegłych ws. CASY
Zespół biegłych, który ma pomóc w wyjaśnieniu okoliczności wypadku wojskowego samolotu transportowego CASA, powoła prokuratura - poinformował rzecznik Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu ppłk Zbigniew Rzepa.
Kraj -
Premier poleci do Davos
Premier Donald Tusk leci w środę do Davos na Światowe Forum Ekonomiczne. W dwóch ubiegłych latach w Forum nie uczestniczył ani polski prezydent, ani szef rządu.
Kraj -
Juszczenko ponownie w Polsce
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko ponownie wybiera się do Polski. W najbliższą środę spotka się z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem Czech Mirkiem Topolankiem - podała kancelaria szefa państwa w Kijowie.
Świat -
Epidemia cholery w Zimbabwe staje się problemem w RPA
Panująca w Zimbabwe epidemia cholery staje się coraz większym problemem również w sąsiedniej Republice Południowej Afryki. Według oficjalnych danych na tę chorobę zmarło tam już 36 osób.
Świat -
RosUkrEnergo nie realizuje dostaw gazu do Polski
Spółka RosUkrEnergo nie realizuje dostaw gazu do Polski - poinformowały w komunikacie spółki Gaz-System i PGNiG. Mimo, że gazu ze Wschodu jest mniej, to jednak nie ma ograniczeń w jego poborze.
Gospodarka -
Brytyjczycy - raczej smutni i osamotnieni
Brytyjska młodzież czuje się najbardziej wyobcowana spośród wszystkich młodych ludzi w Europie, donosi „Daily Telegraph”.
Przegląd prasy -
NIK: będzie kontrola NFZ
Najwyższa Izba Kontroli skontroluje Narodowy Fundusz Zdrowia w zakresie sposobu i metodologii, a także wyceny świadczeń zdrowotnych z uwzględnieniem udziału kosztów pracy lekarzy i innego personelu medycznego - wynika z pisma przesłanego...
Gospodarka -
"SLD ma taki wpływ na TVP, jak J. Kaczyński na Dorna"
SLD ma taki wpływ na TVP, jak Jarosław Kaczyński na Ludwika Dorna - w ten sposób wiceszef sejmowej komisji kultury Jerzy Wenderlich (Lewica) odniósł się do poniedziałkowej publikacji "Gazety Wyborczej", która napisała, "że Sojusz wrócił...
Kraj -
Drzewiecki o umowie między FIFA, UEFA i ministerstwem sportu
Jestem zadowolony z tego, że w drugim terminie na statutowym zjeździe Polskiego Związku Piłki Nożnej została dopełniona umowa zawarta między FIFA, UEFA i ministerstwem sportu - powiedział minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki.
Kraj -
Bułgaria zwróciła się do KE ws. blokady granicy z Grecją
Bułgaria zwróciła się do Komisji Europejskiej w sprawie blokady granicy z Grecją. Około 300 tirów czekało w poniedziałek w kolejce przed największym przejściem granicznym Kułata między Bułgarią i Grecją - poinformowała bułgarska policja...
Świat -
Wyjaśnienia Leppera w "seksaferze" nie będą jawne
Nie będzie odtajnienia wyjaśnień Andrzeja Leppera, które lider Samoobrony ma zacząć składać w połowie lutego przed Sądem Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim.
Kraj -
Naród nie odczuwa kryzysu
Według sondażu przeprowadzonego dla gazety „Kommersant”, większość Rosjan nie odczuwa skutków kryzysu gospodarczego. Poza tym obywatele są przekonani, że Rosję czeka świetlana przyszłość.
Przegląd prasy -
Schetyna wprowadził Czumę do Ministerstwa Sprawiedliwości
To nowy początek - tak wicepremier Grzegorz Schetyna ocenił wprowadzenie na urząd ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy. Będę słuchał ludzi fachowych w moim ministerstwie - mówił Czuma.
Kraj -
Saakaszwili chce być jak Putin
Prezydent Gruzji zorganizował w zeszłym tygodniu telekonferencję z narodem. Politolodzy uważają, że Saakaszwili chce się upodobnić do wielkiego przywódcy, jakim jest Władimir Putin, donosi „Izwestia”.
Przegląd prasy -
Haniebny sygnał z Watykanu
„Haniebny sygnał” i „zwrot wstecz” – w ten sposób niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung” komentuje decyzję Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z czterech biskupów lefebrystów.
Przegląd prasy -
Papież woli zapomnieć o Szoah
Komentarz pod takim tytułem opublikował na pierwszej stronie dziennika „La Repubblica” znany włoski teolog Vito Mancuso. To najostrzejszy głos w toczącej się od kilku dni dyskusji na temat zdjęcia ekskomuniki z czterech...
Przegląd prasy -
Tajemnica wokół masowych grobów w Polsce
W Malborku, który kiedyś należał do niemieckich Prus Zachodnich, od kilku lat co pewien czas znajdywane są kolejne masowe groby. Jednak przyczyna śmierci ofiar nadal pozostaje tajemnicą, pisze „Der Spiegel”.
Przegląd prasy -
NATO nie chce przyjąć Gruzji i Ukrainy
Sojusz Północnoatlantycki jest znużony rozszerzeniem i nie ma woli przyjęcia Gruzji lub Ukrainy – powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „Daily Telegraph” polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Przegląd prasy -
USA: 7 medali polskich karateków
Siedem medali, w tym cztery złote, wywalczyli Polacy w Otwartych Mistrzostwach Stanów Zjednoczonych Karate Kyokushin w Los Angeles - poinformował kierownik polskiej ekipy Andrzej Lubos.
Życie -
26 stycznia 2009
Czy Radosław Sikorski powinien zostać sekretarzem generalnym NATO, jak prasa komentuje decyzję Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z czterech biskupów lefebrystów, czy Polacy robią co mogą w sprawie masowych grobów znalezionych w...
Przegląd prasy -
Irak: zginęło 4 żołnierzy USA
Czterech amerykańskich żołnierzy zginęło w nocy z niedzieli na poniedziałek w północnym Iraku w rezultacie zderzenia dwóch śmigłowców - poinformowały amerykańskie władze wojskowe.
Świat -
Kto przyjmie więźniów z Guantanamo?
"Co najmniej sześć lub siedem" krajów UE jest gotowych do przyjęcia więźniów z Guantanamo, by pomóc prezydentowi USA Barackowi Obamie w zamknięciu tego obozu - oświadczył minister spraw zagranicznych Portugalii Luis Amado.
Świat -
"Haniebny" sygnał z Watykanu
"Haniebny sygnał" i "zwrot wstecz" - w ten sposób niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" komentuje decyzję Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z czterech biskupów lefebrystów.
Świat -
Umorzono postępowanie ws. Włodzimierza Olewnika
Prokuratura w Bydgoszczy umorzyła postępowanie przeciwko Włodzimierzowi Olewnikowi. Ojcu uprowadzonego i zamordowanego Krzysztofa Olewnika zarzucano naruszenie nietykalności prokuratora.
Kraj -
Muzyka rockowa nie istnieje (wideo)
Dopiero co uporaliśmy się z podsumowaniami ubiegłego roku a już dziennikarze muzyczni zastanawiają się jakie największe wydarzenia fonograficzne będą towarzyszyły nam w roku 2009.
Kultura -
Młot na Platformę?
Starania liderów nowego ruchu centrolewicowego o odebranie władzy prawicy mogą przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Jeśli formacja Dariusza Rosatiego stanie się istotnym graczem na scenie politycznej, osłabi PO ale wzmocni PiS.
Kraj -
Brzeziński radzi ws. tarczy
Były doradca prezydenta Jimmy'ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego Zbigniew Brzeziński uważa, że Polska w najbliższym czasie powinna zająć "spokojne i wyczekujące" stanowisko w sprawie tarczy antyrakietowej.
Kraj -
Małkowski: chcę dowieść niewinności w sądzie
Były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski, tłumacząc dlaczego nie wystartuje w lutowych wyborach na prezydenta miasta wyjaśnił, że chce najpierw dowieść swej niewinności przed sądem. Ponownie zapewnił mieszkańców Olsztyna, że formułowane...
Kraj -
Bezrobocie wzrosło
Bezrobocie w grudniu 2008 r. wyniosło 9,5 proc. wobec 9,1 proc. w listopadzie 2008 r. - podał GUS.
Gospodarka -
Czuma: pomogę Olewnikom i Drzewińskim
Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma powiedział, że zrobi wszystko, by "odkryć" i "należycie ukarać" sprawców porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika i zaginięcia małżeństwa Drzewińskich.
Kraj -
ING zwolni 7 tys.ludzi
Holenderska grupa bankowo-ubezpieczeniowa ING poinformowała, iż w 2009 roku ograniczy zatrudnienie o siedem tysięcy osób.
Gospodarka -
Strzelanina w dyskotece w Portland
Młody mężczyzna ostrzelał w niedzielę wieczorem młodzież, bawiącą się w dyskotece w amerykańskim mieście Portland, zabijając dwie osoby i poważnie raniąc osiem. Jedna z rannych dziewcząt jest w stanie krytycznym.
Świat -
Największy sernik na świecie
Największy sernik na świecie, sporządzony przez meksykańskich cukierników, ma być przedstawiony do wpisu w księdze rekordów Guinnessa - pisze agencja AFP.
Życie -
W nagrodę - czat z o.Rydzykiem
Ojciec Tadeusz Rydzyk wymyślił kolejny sposób na biznes. Ogłosił nabór na studia przez internet. Płacąc 300 zł za kurs można, siedząc w domu, posłuchać wykładu Zbigniewa Ziobry, Antoniego Macierewicza czy głównego ideologa Radia Maryja...
Przegląd prasy -
Produkcja w zakładach Toyoty spadnie o 25 proc.
Produkcja w japońskich zakładach koncernu samochodowego Toyota spadnie w obecnym roku o co najmniej 25 procent w porównaniu z 2008 rokiem - wynika z publikowanego raportu.
Gospodarka -
2008-01-26
Co łączy Bogdana Klicha z Instytutem Studiów Strategicznych, polscy księża chcą mieć żony i dzieci, NFZ nie zapłaci za refundację in vitro, jakie są korzyści ze spadku złotego – o tym informują poniedziałkowe gazety.
Przegląd prasy -
Tani złoty zwabi turystów?
Turystyka w Polsce może rozkwitnąć wbrew kryzysowi. Drogie euro skłoni wielu z nas do spędzenia i w tym roku urlopu w kraju. Tani złoty to wabik dla zagranicznych turystów. W tym roku ma ich być o 200 tys. więcej niż w 2008 - zapowiada...
Przegląd prasy -
Kierowca z 24 punktami nie straci prawa jazdy
Kierowca, który uzbiera 24 punkty karne, nie straci od razu prawa jazdy - zapowiada "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
Polska "organizatorem Holocaustu"
Polska edycja Wikipedii szerzy kłamstwa dotyczące Holocaustu i pomawia Kościół katolicki o współpracę z Niemcami - pisze "Nasz Dziennik".
Przegląd prasy -
Auschwitz potrzebuje pieniędzy
Jeśli nie znajdzie się 100 mln euro, pozostałości po niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau mogą się nie zachować dla przyszłych pokoleń - przestrzega "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Szef MON i instytut jego żony
Jastrzębska Spółka Węglowa, Katowicki Holding Węglowy oraz koncern paliwowy PKN Orlen - to kontrolowane przez Skarb Państwa firmy dofinansowujące działalność fundacji Instytut Studiów Strategicznych, której jednym z założycieli jest...
Przegląd prasy -
SLD wróci do TVP?
Minął już miesiąc od zamachu stanu w radzie nadzorczej TVP, gdy "przystawki" - czyli LPR i Samoobrona - obaliły PiS-owski zarząd Andrzeja Urbańskiego i przejęły kontrolę nad spółką. To, co początkowo wydawało się kuriozalnym epizodem,...
Przegląd prasy -
Kłopoty z celibatem
Ponad połowa polskich księży chciałaby mieć żony i dzieci. Takie wyniki badań mogą wprawić w zdumienie - ocenia "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Strach w rządzie Tuska
Atmosfera w rządzie stała się nerwowa. Na biurko Donalda Tuska trafiają coraz bardziej pesymistyczne prognozy gospodarcze na drugi kwartał tego roku - dowiedział się "Dziennik".
Przegląd prasy -
NFZ nie zrefunduje metody in vitro
Zapowiadanej przez premiera refundacji in vitro z budżetu państwa może przeszkodzić kryzys. Jak ustalił "Dziennik", w tym roku NFZ nie znajdzie na to pieniędzy.
Przegląd prasy -
"NATO jest znużone rozszerzeniem"
Sojusz Północnoatlantycki jest znużony rozszerzeniem i na obecnym etapie nie ma woli przyjęcia Gruzji lub Ukrainy - powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Daily Telegraph" minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski.
Świat -
SLD wróci do TVP?
Minął już miesiąc od zamachu stanu w radzie nadzorczej TVP, gdy "przystawki" - czyli LPR i Samoobrona - obaliły PiS-owski zarząd Andrzeja Urbańskiego i przejęły kontrolę nad spółką. To, co początkowo wydawało się kuriozalnym epizodem,...
Kraj -
Kłopoty z celibatem
Ponad połowa polskich księży chciałaby mieć żony i dzieci. Takie wyniki badań mogą wprawić w zdumienie - ocenia "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
Strach w rządzie Tuska
Atmosfera w rządzie stała się nerwowa. Na biurko Donalda Tuska trafiają coraz bardziej pesymistyczne prognozy gospodarcze na drugi kwartał tego roku - dowiedział się "Dziennik".
Kraj -
NFZ nie zrefunduje metody in vitro
Zapowiadanej przez premiera refundacji in vitro z budżetu państwa może przeszkodzić kryzys. Jak ustalił "Dziennik", w tym roku NFZ nie znajdzie na to pieniędzy.
Kraj -
Szef MON i instytut jego żony
Jastrzębska Spółka Węglowa, Katowicki Holding Węglowy oraz koncern paliwowy PKN Orlen - to kontrolowane przez Skarb Państwa firmy dofinansowujące działalność fundacji Instytut Studiów Strategicznych, której jednym z założycieli jest...
Kraj -
Kierowca z 24 punktami nie straci prawa jazdy
Kierowca, który uzbiera 24 punkty karne, nie straci od razu prawa jazdy - zapowiada "Gazeta Prawna".
Życie