Ile maratonów jeden po drugim można przebiec? Dwa, trzy, cztery? A może dziesięć razy więcej? Najdłuższy bieg, który figuruje w spisie światowej federacji sportu, to nowojorski Ultimate Ultra, który odbywa się na dystansie 2092 km.
Jednak najdłuższy bieg ekstremalny, oficjalnie jeszcze niezarejestrowany, odbywa się na dystansie 4800 km – z Los Angeles do Nowego Jorku. Podzielony jest na 64 etapy dzienne. Każdego dnia zawodnicy muszą przebyć 75 km. Dariusz Sidor, trener zawodników uczestniczących w ultramaratonach i innych sportach wytrzymałościowych, dwa razy w życiu przebiegł 100 km. Uważa, że jeśli przekroczymy barierę mentalną i pozbędziemy się lęku przed odległością, przebiegniemy każdy dystans. – Archeolodzy, antropolodzy i fizjologowie dowiedli, że człowiek jest genetycznie przystosowany do podejmowania długiego i monotonnego wysiłku. W przeszłości istniała grupaludzi, którzy pełnili funkcje tzw. posłańców. Co prawda nie biegiem, lecz pieszo, ale pokonywali ogromne dystanse – mówi Sidor.
Więcej możesz przeczytać w 22/2010 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.