Miłośnicy fikcji politycznej i szpiegowskiej doczekali się wreszcie następnej książki Severskiego21sty2020, 7:59 —
Miłośnicy fikcji politycznej i szpiegowskiej doczekali się wreszcie następnej książki Vincenta V. Severskiego „Zamęt”. Tytuł adekwatny jest do tego, co czytelnik czuje, gdy wgryza się w treść powieści. Intryga jest skomplikowana, ergo ciekawa i wciągająca, jak chodzenie po bagnach.
CHRISTINE - rozbite lusterko20sty2020, 14:17 —
„CHRISTINE” to nowa powieść Vincenta V. Severskiego, której lektura wywołała u mnie wyobrażenie damskiej, ozdobnej puderniczki z lusterkiem. Są to zniszczone utensylia, zmiażdżone puzderko i rozbite zwierciadełko. Szczątkowy obraz zawarty jest w niewielkim okruchu, który odpadł od całości i pokazuje zaledwie cząsteczkę tego, co mogłoby pokazać całe szkiełko. Historia opisana przez Autora odnosi się do kilku marcowych dni w 1941 roku, w Serbii.
Miłośnicy fikcji politycznej i szpiegowskiej doczekali się wreszcie następnej książki Vincenta V. Severskiego9kwi2018, 15:35 —
„ZAMĘT”. Tytuł adekwatny jest do tego, co czytelnik czuje, gdy wgryza się w treść powieści. Intryga jest skomplikowana, ergo ciekawa i wciągająca, jak chodzenie po bagnach. Czytelnik, który zna sposób narracji i stylistykę Autora nie zawiedzie się; to jest ten sam Severski z „czterotomowego tryptyku”, ale w ZAMĘCIE nie ma bohaterów z poprzednich książek. No, może troje, ale…
Ostatnia msza święta Andrzeja Ananicza7paź2017, 14:16 —
Odszedł na zawsze Kolega i Przyjaciel, orientalista i naukowiec, dyplomata i pedagog. Uczciwy do bólu i bezgranicznie koleżeński. Tak w ogromnym skrócie można by napisać o Zmarłym. Jednakże teraz chciałbym opisać jego ostatnią Mszę Świętą, a nie streszczać bogaty życiorys Andrzeja.
NISTAŚ. Wspomnienie o Pani Profesor Marii Składanek25sty2017, 7:48 —
Polska Nauka poniosła kolejną niepowetowaną stratę. Odeszła od nas światowej sławy iranistka, autorka wielu książek i publikacji poświęconych historii Iranu, czyli dawnej Persji. W swoich pracach, o historii literatury, przybliżała epikę, dramat i lirykę perską. Bez pracy Pani Profesor, wiedza o najpiękniejszej w historii literatury światowej poezji miłosnej Hafiza, byłaby znacznie uboższa.
Porażający „NIEPOKORNI”, czyli co z nami będzie?30gru2016, 20:19 —
„Nie ma tak podłego bydlęcia jak człowiek. Stale morduje jednostki swojego gatunku, jest okrutny. Humanizm wydaje się podejrzany, bo tak przyjemnie uważać się za coś znakomitego! Myślę, że gdyby krokodyle mogły filozofować, na pewno...
Afganistan - Pańdziszir po latach17mar2015 —
Inżynier Nik Pańdźsziri zaprosił mnie do odwiedzenia Pańdźsziru. Jego propozycja była dla mnie wspaniałą okazją do odwiedzenia doliny po ponad trzydziestu pięciu latach, toteż z radością zgodziłem się na ten wyjazd.
Krytyka "Nieśmiertelnych"8lis2014 —
Książkę NIEŚMIERTENI przeczytałem jednym tchem. No, może dwoma "tchami", bo jest tego warta. Mam nadzieję, że wiele osób podziela moją opinię, gdyż tekst jest napisany na tyle dobrze, iż trudno jest się od niego oderwać. Trylogia jest skończona, choć paru wątków Autor nie zamknął, zapewne żeby w przyszłości je kontynuować w nowych powieściach, i mam nadzieję, że w nowej konwencji, gdyż następne dzieła w tym samym stylu byłyby niczym "Rambo 44". Inteligencja pisarska Vincenta Severskiego pewnie mu to zasygnalizowała i na półki księgarni trafi coś jeszcze lepszego, w stylu "najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie rośnie".
Znowu odwiedziłem Afganistan20paź2014 —
Lądowanie i odprawa paszportowo celna przebiegła bardzo sprawnie, jak dawniej. Nie zauważyłem żadnych znaczących zmian w procedurze, wszystko odbyło się tak, jakbym znalazł się na europejskim lotnisku. Jedynym problemem, który nęka przyjezdnego to daleka droga do wyjścia ze strefy bezpieczeństwa do postoju taksówek, ale takie środki bezpieczeństwa są w Kabulu stosowane od lat osiemdziesiątych.
AFGANISTAN; GENIALNY POMYSŁ DYPLOMACJI RP W KABULU19lip2014 —
Chciałem, jak zwykle co jakiś czas, wyjechać turystycznie do Afganistanu. Jak zwykle w takim przypadku zadzwoniłem do Ambasady Islamskiej Republiki Afganistanu w Warszawie, by dowiedzieć się, jakie są w tym roku kryteria uzyskania wizy. Ku swojemu zdumieniu dowiedziałem się, że jej nie dostanę!
Afganistan: Nan - chleb powszedni6maj2014 —
Mało jest krajów na świecie w których chleb nie byłby powszechnym i codziennym składnikiem posiłku. Może nie ma go w Amazonii i na niektórych wyspach Pacyfiku. gdzie nie uprawia się zbóż, ale i tam można znaleźć jakiś jego substytut. Cała Europa, obie Ameryki, za wyjątkiem dżungli, Australia i Azja spożywają ten Boży Dar.
Aneksja Krymu okiem cynika19mar2014 —
Wcielenie Krymu do ziem Federacji Rosyjskiej staje się powoli faktem. Jak pokazuje historia to, co zostało wchłonięte przez Imperium, to długie dziesięciolecia zostaje integralną częścią tego Dobrowolnego Związku Nieprzymuszonych Republik.
Afganistan: "świetlana przyszłość" czy "czarna szpara"6mar2014 —
Niedawno miałem bardzo interesujący dialog z byłym pracownikiem służb dyplomatycznych USA na temat zmiany polityki USA dotyczącej NATO i Afganistanu. Jego wypowiedzi mnie zaciekawiły, gdyż o poruszanych wątkach nie mówi się w Polsce dużo i głośno. Nie jestem w stanie zweryfikować wszystkiego, co mój rozmówca powiedział, ale sądzę, że było w tym wiele prawdy. Na wstępie dyskutowaliśmy, o historii ostatnich dwunastu lat i wydarzeniach, jakie miały miejsce w tym czasie na tych terenach, z amerykańskiego punktu widzenia.
Dolma - farsz. Co, gdzie i jak się go wciska13lis2013 —
Tekst nie jest ani polityczny, ani ironiczny, ani krytyczny. Zajmę się w nim opisaniem potraw. Niektóre z nich są znane i lubiane w Polsce.
Nieprzyjemna woń u Sikorskiego6paź2013 —
KSAP (Krajowa Szkoła Administracji Publicznej) informuje: Szkolenie dla urzędników wysokiego szczebla z Afganistanu. "W dniach od 8 do 14 września br. Krajowa Szkoła Administracji Publicznej gościła ośmiu urzędników wysokiego szczebla z Afganistanu, w tym sześciu wiceministrów (Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Energii i Wody, Ministerstwo Obsługi Parlamentu, Ministerstwo Kultury Prowincji Balkh, Agencja Ochrony Środowiska, Ministerstwo ds. Rozwoju Urbanizacji)." Brawo! Inicjatywa ze wszech miar słuszna i pożyteczna.
Słów parę o rzemieślniczym wyrobie biżuterii i innych pięknych ozdobach rękodzielniczych23lip2013 —
Do wczesnych lat siedemdziesiątych w całym Afganistanie było dużo rzemieślników zajmujących się wyrobem metalowych przedmiotów codziennego użytku w gospodarstwie domowym. We wszystkich miastach i miasteczkach były warsztaty, gdzie metaloplastycy wyklepywali z blach: misy, dzbany, puchary, kubki a nawet chochle i łyżki. Nierzadko wyrabiali strzemiona, wędzidła, klamry i sprzączki dla czapandozów ‘jeźdźców’ i ich koni. Oprócz tego zajmowali się produkcją ozdób ze złota, srebra, miedzi i białego metalu (stopu cyny, miedzi i innych dodatków). Po wsiach krążyli wędrowni jubilerzy, którzy po domach prywatnych tworzyli biżuterię dla kobiet i mężczyzn, według zamówień i gustów gospodarzy. Podobnie działali krawcy, szewcy, rymarze i garncarze. Pracowali za utrzymanie z noclegiem i marne grosze, bo i klientela była bardzo biedna. Warsztat takiego domokrążcy był prosty, nieskomplikowany i lekki.
Hammam, łaźnia z masażem w Szeberganie21lip2013 —
Różne są łaźnie, brudne i mniej brudne, gorące i mało gorące. W Szeberganie było mało brudno i woda była ciepła.