Rok 1939. Wiejskie wesele na Kresach. Obok siebie żyją Polacy, Ukraińcy, Żydzi. Smarzowskiego znów interesuje świat, w którym nie ma łatwych odpowiedzi na pytanie o tożsamość, w którym mieszają się kultury i zwyczaje. Ale reżyser pokazuje skazy na micie wielonarodowej wspólnoty. Polski pan źle traktujący ukraińskiego chłopa, pogardliwe spojrzenia, Kościół katolicki walczący z prawosławnym wyznaniem, zawiść – bo Żyd w sklepie narzuca za dużą marżę. Codzienne zadry. Ale przecież tak rodzą się krzywdzące stereotypy. Aż zaczynają przysłaniać rzeczywistość.
Kolejne lata twórca śledzi oczami młodej wieśniaczki – zakochanej w Ukraińcu dziewczyny wydanej za sołtysa za „morgi”. Jednak w czasach wojny nie da się żyć obok wielkiej historii. Piekło dociera na Wołyń. Mężczyźni idą na wojnę, Sowieci przykładają brzytwy do gardeł kułaków. Niemcy mordują Żydów.
=====
Archiwalne wydania Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Komentarze