Projekt ustawy, który PiS złożył do Sejmu, liczy 54 strony. Propozycje nowych regulacji dotyczą prawa o prokuraturze oraz „niektórych innych ustaw”. Znalazły się tam też proponowane zmiany do ustawy o Sądzie Najwyższym.
Co może się zmienić?
W projektowanych przepisach uwzględniono zmianę procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. „Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wybiera i przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatów, o których mowa w art. 12 § 1, niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów Sądu Najwyższego wskazanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w rozporządzeniu wydanym na podstawie art.4”. – czytamy w projekcie ustawy.
Co w związku z tym może się zmienić? Przypomnijmy, w nowelizacji ustawy z 8 grudnia 2017 roku znalazł się przepis mówiący, że „Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wybiera i przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatów, o których mowa w art. 12 § 1, niezwłocznie po obsadzeniu 110 stanowisk sędziów Sądu Najwyższego”. Oznacza to, że dotychczas pierwszego prezesa SN wybierano spośród wszystkich wybranych sędziów. Teraz wystarczy, że obsadzonych będzie 2/3 stanowisk.
W uzasadnieniu podano, że nadanie nowego brzmienia wspomnianemu artykułowi „służy umożliwieniu szybszego – z pożytkiem dla funkcjonowania Sądu Najwyższego – doprowadzenia do powołania Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, już po obsadzeniu 2/3 stanowisk sędziów SN”. Projekt nowelizacji zawiera także zapis o przepisach antyobstrukcyjnych dotyczących KRS oraz wyboru sędziów.
twitterCzytaj też:
Małgorzata Gersdorf wystąpi przed niemieckim Trybunałem Sprawiedliwości
Komentarze
Reszta jest tylko zasłoną dymną ;)
Koniec rządów Gerontokracji z komunistycznymi korzeniami ;)
Dobra Zmiana :)