Po wielu tygodniach oczekiwania Mateusz Morawiecki w środę 30 września przedstawił szczegóły dotyczące rekonstrukcji rządu. Po zmianach Solidarna Polska i Porozumienie musiały oddać po jednym ministerstwie. W nowym rozdaniu przedstawiciele tych partii zostali ministrami bez teki, którzy trafią do Kancelarii Premiera. Nowy rząd został mocno odchudzony – zamiast 22 ministerstw będzie 14. Ponadto, aż czterech polityków będzie piastowało stanowisko wicepremiera. Do Piotra Glińskiego i Jacka Sasina dołączyli Jarosław Kaczyński oraz Jarosław Gowin. Komentatorzy zwracali uwagę na powołanie na stanowisko Ministra Edukacji Narodowej Przemysława Czarnka znanego ze swoich homofobicznych wypowiedzi.
Apel ambasadorów ws. mniejszości LGBT
W niedzielę opublikowany został list otwarty 50 ambasadorów i przedstawicieli organizacji międzynarodowych działających w Polsce, w którym wyrazili poparcie dla działań na rzecz podniesienia świadomości społecznej o problemach dotykających osób LGBTI. "Prawa człowieka są uniwersalne i wszyscy, w tym osoby LGBTI, mają prawo w pełni z nich korzystać. Jest to kwestia, którą wszyscy powinni wspierać" - napisali w liście dyplomaci.
Treść listu wywołała falę komentarzy wśród polskich polityków. - Drogim ambasadorom mogę tylko powiedzieć tyle, że tolerancja akurat należy do polskiego DNA. Wystarczy prześledzić chociażby ostatnią i przedostatnią historię, żeby się o tym przekonać. Nikt nas tolerancji nie musi uczyć, ponieważ jesteśmy narodem, który takiej tolerancji uczył się przez wieki i wiele świadectw historii takiej tolerancji daliśmy - przekonywał Mateusz Morawiecki.
Po tym, jak ambasador USA Georgette Mosbacher przekonywała w wywiadzie dla Wirtualnej Polski, że nasz kraj jest w kwestii LGBT po złej stronie historii, pojawiło się mnóstwo krytycznych wypowiedzi pod jej adresem ze strony polityków prawicy. Ambasador została nawet wezwana na rozmowę do MSZ.
Radni Kraśnika jednak popierają 5G
Z kolei radni Kraśnika postanowili wycofać się z pomysłu poparcia dla petycji przeciwko 5G i zakazującej Wi-Fi w szkołach. Pomysł ten wywołał niemałą wesołość wśród internautów, a sieć zalała fala memów na temat miasta. - W ubiegłym tygodniu zrobiliśmy wiele złego naszemu miastu.Skompromitowaliście nasze miasto w oczach Polaków. W przypadku uchwały anty-LGBT działaliście też na szkodę miasta narażając je na utratę 40 mln zł. Powinniście uchylić jedną i drugą uchwałę oraz przeprosić mieszkańców miasta - mówił radny
Paweł Kurek. - Zostaliśmy zlinczowani. Wizerunek naszego Kraśnika został mocno naruszony - dodała przewodnicząca rady miasta Dorota Posyniak.
Czytaj też:
Nowy minister edukacji o ideologii, wartościach, etosie nauczyciela. Zapewnia, że „nie chce wojny”
Gorący tydzień w polityce. Oto najlepsze MEMY