Święta zmultiplikowane
2 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Komputera i Dzień Handlowca. 11 lutego muszą się podzielić chorzy i zwierzyna leśna. 21 lutego uwagę musimy podzielić sprawiedliwie pomiędzy język ojczysty, walkę z reżimem kolonialnym i przewodniki turystyczne. Kolejnej okazji do świętowania w lutym dostarczyła nam redakcja magazynu "Kot". Dzięki niej Polska dołączyła do krajów obchodzących Światowy Dzień Kota. Data to 17 lutego, ale w tym roku świętujemy 18 lutego. Święto jest ruchome, bo 17 lutego wypada w sobotę, a na wszystkie przewidziane podczas obchodów atrakcje potrzeba dnia wolnego od pracy. Będą bowiem aukcje, spotkania ze znanymi miłośnikami kotów (m.in. z aktorką Krystyną Sienkiewicz i piosenkarzem Bogusławem Mecem), pokazy kotów rasowych i uroczyste gale.
- Mamy do czynienia z typową dewaluacją święta. Dzisiejsze dni wegetarianizmu bądź walki z cukrzycą nie są prawdziwymi świętami, bo prawdziwe święto to zawieszenie obowiązywania normalnych zasad. Trudno o tym mówić choćby w wypadku Dnia Urody - mówi prof. Wojciech Burszta, antropolog kultury.
Święto gołej baby
Ustanawianie setek świąt ma zapewne na celu walkę z powszechną obojętnością. Łatwo jednak wpaść w pułapkę ignorowania jednej grupy, wyróżniając inną. - Obchodzenie "świąt" pokroju Miesiąc Historii Czarnych służy zamanifestowaniu, że jest się człowiekiem nowoczesnym i wrażliwym społecznie. Tyle że okazji do manifestowania nowoczesności i wrażliwości jest tyle, iż można się pogubić. Pokazując, że troszczymy się o prawa zwierząt, możemy niechcący pominąć dobro Eskimosów - mówi prof. Ryszard Legutko, filozof, wicemarszałek Senatu (PiS).
- Nowe "święta" są niewiele znaczącym elementem życia społecznego - mówi prof. Wojciech Burszta. I nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Nawet jeśli obchody dotyczą spraw tak ważnych jak masturbacja, której Kanadyjczycy poświęcili cały miesiąc (maj). Niektórzy twierdzą, że część amerykańskich świąt jest wymysłem specjalistów od marketingu. Idealnym przykładem są walentynki - sposób na zwiększenie sprzedaży w trudnym dla handlu okresie między Gwiazdką a Wielkanocą. Walentynki odniosły sukces globalny i dziś zwiększają sprzedaż także w Polsce. Trudno nie odnieść wrażenia, że pomysłodawcy wszelkich dni, tygodni i miesięcy poświęconych młodzieży, astrologii czy karmieniu piersią chcieliby powtórzyć sukces walentynek. Jednak mnożenie bytów nie jest zgodne z zasadami marketingu. - To trochę jak z "gołą babą". Zwracamy uwagę na jedną, ale jeśli jest ich więcej, nie robią wrażenia - mówi Agata Tyszkiewicz, dyrektor agencji PR Rowland Communications Polska.
Święta mogą być dobrą techniką sprzedaży, ale nie może ich być za dużo, musi im też towarzyszyć działanie przez cały rok. Powinny także dotyczyć spraw naprawdę ważnych, a także takich, na które mamy wpływ. Należy do nich AIDS - problem na pewno nie wyimaginowany, a jego omawianie może przynieść efekty w postaci ograniczenia ryzykownych zachowań seksualnych. Dlatego też Międzynarodowy Dzień Walki z AIDS jest zauważalny pośród innych "świąt". W przeciwieństwie do Dnia Kota, Dnia Tynkarza czy Międzynarodowego Dnia Orgazmu.
Inflacja świąt
W Polsce nie lubimy nowej "świeckiej tradycji" świętowania, bo kojarzy się z czasami PRL, gdy tworzono nowy kalendarz, zapełniając go dniami spawacza, magazyniera czy hydraulika. Pod tym względem dzisiejsze obchody dni walki z rasizmem czy z osteoporozą przypominają socjalistyczne obyczaje. Z tą różnicą, że teraz organizowaniem świadomości kolektywnej nie zajmuje się aparat państwowy, ale środowiska działające na rzecz poszczególnych idei, a nawet pojedynczy ludzie. Z inicjatywy Dariusza Gzyry, prezesa stowarzyszenia Empatia, Polska jako jedyny kraj na świecie obchodzi Dzień Ryby. "Święto" ma uświadomić społeczeństwu, że ryby też czują ból i w związku tym lepiej zrezygnować z wigilijnego karpia. Z kolei dzięki Ilonie Knapik z Wrocławia Polska obchodzi 21 listopada Dzień Życzliwości.
"Data dobra jak każda inna" - można by powiedzieć o większości nowych "świąt". Efekt jest taki, że dziś na jeden dzień wypada około dwóch świąt. Przez tę inflację świąt nawet nie zauważyliśmy, jak zatarła się granica między sacrum i profanum. I że tak naprawdę niemal codziennie świętujemy Międzynarodowy Dzień Głupoty
"Najpotrzebniejsze" święta
styczeń
6 - Dzień Filatelisty
8 - Dzień Sprzątania Biurka
25 - Dzień Sekretarki i Asystentki
luty
4 - Dzień Rzeźnika
16 - Dzień Mincerza
17 - Światowy Dzień Kota
19-26 - Tydzień Pełen Uśmiechu
21 - Światowy Dzień Przewodnika Turystycznego
marzec
1 - Dzień Puszystych
5 - Dzień Teściowej
9 - Międzynarodowy Dzień Didżeja
15 - Światowy Dzień Konsumenta
20 - Międzynarodowy Dzień Astrologii
29 - Międzynarodowy Dzień Trzeźwości
kwiecień
1 - Międzynarodowy Dzień Ptaków
2 - Dzień Trzeźwości
20 - Dzień Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego
maj - w Kanadzie Miesiąc masturbacji
4 - Dzień Kominiarza
20 - Dzień Pracownika Komunalnego
25 - Dzień Działacza Kultury
31 - Dzień Bociana Białego
czerwiec
1 - Dzień Pracownika Przemysłu Terenowego
9 - Dzień Powszechnego Ubezpieczenia Zdrowotnego
12 - Dzień Pracownika Biura Ochrony Rządu
22 - Dzień Kultury Fizycznej
lipiec
1 - Dzień Spółdzielczości
2 - Dzień Dziennikarza Sportowego
6 - Światowy Dzień Pocałunku
7 - Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości
15 - Dzień bez Telefonu Komórkowego
sierpień
4 - Światowy Dzień Musztardy
8 - Międzynarodowy Dzień Orgazmu
29 - Dzień Antykoncepcji
30 - Dzień Działkowca
wrzesień
5 - Dzień Dozorcy
9 - Światowy Dzień Urody
20 - Światowy Dzień Mleka
październik
6 - Międzynarodowy Dzień Czekolady
8 - Dzień Dumy Poligamistów
12 - Światowy Dzień Zapalenia Stawów
20 - Dzień Misia Koala
30 - Dzień Spódnicy
listopad
3 - Światowy Dzień Użyteczności
16 - Międzynarodowy Dzień Domina
19 - Światowy Dzień Toalet
29 - Dzień bez Kupowania
grudzień
6 - Dzień Odlewnika
14 - Dzień Pisania Życzeń Świątecznych
17 - Dzień bez Przekleństw
29 - Dzień Biologicznej Różnorodności
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.