- Kultura delfinów
Butlonosy z zachodniej Australii odrywają gąbki od dna morskiego i unoszą je na nosie jako przynętę na ulubione ryby. Naukowcy odkryli, że zwyczaj jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, ale tylko wśród samic. Badania DNA nie wykazały, by stosowanie gąbek było dziedziczone. "To raczej wyuczony wzorzec, który ułatwia życie we wspólnocie" - mówi kierujący badaniami dr Michael Krutzen z Universitt Zźrich. Prawdopodobnie na pomysł użycia gąbki wpadła kiedyś jedna z samic, która przekazała go swojemu potomstwu. (MF)
- Ostrożnie z uszami
Lekarze nie powinni rutynowo przepisywać antybiotyków dzieciom cierpiącym na zapalenie ucha środkowego - radzą specjaliści z Harvard Medical School. Jeśli pacjent ma więcej niż dwa lata i nie gorączkuje, powinien dostać tylko środki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz krople do nosa. W większości przypadków nie dochodzi do infekcji bakteryjnej i zapalenie ucha ustępuje samoistnie. (JAS)
- Sprint po zdrowie
Nie trzeba ćwiczyć ani długo biegać, by zwiększyć sprawność mięśni i wytrzymałość organizmu! - twierdzą uczeni z kanadyjskiego McMaster University. Ich zdaniem, równie dobre efekty daje krótki, intensywny wysiłek, taki jak sprint lub szybka jazda na rowerze. Wystarczy poświęcić na to sześć minut tygodniowo, by osiągnąć takie same rezultaty jak przy uprawianiu joggingu codziennie przez godzinę. "Trening sprinterski może być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy twierdzą, że nie mają czasu na zwykłe ćwiczenia" - mówi prowadzący badania dr Martin Gibala. (JAS)
- Bakalie na zęby
Rodzynki chronią przed próchnicąi chorobami dziąseł! Substancje roślinne zawarte w suszonych winogronach hamują wzrost kilkunastu gatunków bakterii żyjących w jamie ustnej- dowiedli stomatolodzy z University of Illinois. Naukowcy znaleźli w rodzynkach aż pięć substancji przeciwutleniających, które ograniczają namnażanie się bakterii.
Należy do nich m.in. kwas oleanolowy, utrudniający paciorkowcom Streptococcus mutans tworzenie płytki nazębnej, będącej zaczątkiem próchnicy. Rodzynki skutecznie zwalczają również pałeczki Porphyromonas gingivalis, które wywołują paradontozę. (MF)
Więcej możesz przeczytać w 24/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.