Zdzisław Ambroziak żył 60 lat Dziennikarz sportowy, były siatkarz. Przez wiele lat był komentatorem telewizyjnym i felietonistą. Od 1987 r. zatrudniony w redakcji sportowej TVP. W latach 1996-2001 - stały współpracownik Eurosportu, od 2001 r. ponownie związał się z telewizją publiczną.
Andrzej Bartnicki żył 71 lat Historyk dziejów powszechnych, założyciel i rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Był pionierem badań w zakresie afrykanistyki, a także założycielem i wieloletnim dyrektorem Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Napisał kilkanaście książek.
Jerzy Duda-Gracz żył 63 lata Malarz o ostrym, satyrycznym spojrzeniu publicystyczno-moralizatorskim (jego obrazy obnażały wady Polaków: głupotę, nietolerancję, zakłamanie, chamstwo, lenistwo). Tworzył sceny rodzajowe oparte na tradycji malarstwa surrealistycznego i ekspresjonistycznego. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach muzeów narodowych w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.
Adolf Karol Dygacz żył 90 lat Etnograf, muzykolog, znawca kultury śląskiej. Brał udział w kampanii wrześniowej, następnie w ruchu oporu na Górnym Śląsku. Po wojnie jego pasją stał się folklor - głównie śląski. Zebrał około 16 tysięcy melodii i tekstów.
Krzysztof Dzierżawski żył 55 lat Ekonomista, specjalista od spraw społeczno-gospodarczych. Kierował zespołem ekspertów Centrum im. Adama Smitha. Twórca koncepcji likwidacji bezrobocia i naprawy finansów publicznych. Nie godził się na bezradność wobec dramatu bezrobocia i skazywanie milionów obywateli na wykluczenie.
Jacek Kaczmarski żył 47 lat Poeta, pieśniarz, bard "Solidarności". Jego utwór "Mury" stał się hymnem podziemia walczącego z komunizmem. Tworzył wraz z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. O stanie wojennym dowiedział się we Francji i od tamtej pory przez wiele lat przebywał na emigracji, m.in. w Ameryce i Australii.
Zygmunt Kałużyński żył 86 lat Krytyk filmowy i publicysta. Wraz z Tomaszem Raczkiem prowadził cykl telewizyjny "Perły z lamusa". Jego publikacje na temat kina weszły do kanonu polskiego filmoznawstwa. Za jedną z nich - "Pamiętnik orchidei, czyli zapiski ocalonego z XX wieku" - otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej.
Marek Karp żył 52 lata Historyk, założyciel i wieloletni dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Współpracował z miesięcznikami "Res Publica" i "Znak". Otrzymał m.in. Order Giedymina i Nagrodę im. Aleksandra Gieysztora za 2000 r. W 2003 r. był nominowany do Nagrody im. Jerzego Giedroycia za działalność w imieniu polskiej racji stanu.
Edward Krasiński żył 79 lat Rzeźbiarz; przedstawiciel awangardy. Razem z Tadeuszem Kantorem i Henrykiem Stażewskim stworzył warszawską Galerię Foksal. Miał liczne wystawy w kraju i za granicą (m.in. w 2003 r. w Anton Kern Gallery w Nowym Jorku). Od lat 70. znakiem rozpoznawczym jego prac była niebieska taśma samoprzylepna.
Zygmunt Kubiak żył 75 lat Znawca literatury i kultury antycznej, tłumacz. Autor bestsellerowych książek "Literatura Greków i Rzymian", "Dzieje Greków i Rzymian" i "Mitologia Greków i Rzymian". W swoich publikacjach pisał m.in. o związkach kultury polskiej z antykiem, dowodząc, że - w symbolicznym ujęciu - Polska leży nad Morzem Śródziemnym, "w przestrzeni dzieł wiecznych".
Ryszard Kukliński żył 74 lata Pułkownik armii polskiej i agent amerykański. W 1970 r., podczas misji wojskowej w Wietnamie, został zwerbowany przez amerykański wywiad. Przekazał CIA wiele strategicznych planów ZSRR, Układu Warszawskiego i Polski. W 1981 r. wraz z rodziną uciekł do USA. W 1984 r. sąd PRL wydał na niego wyrok kary śmierci, który w 1995 r. został uchylony.
Janusz Kulig żył 35 lat Rajdowiec; trzykrotny mistrz Polski w rajdach samochodowych, wicemistrz Europy, wielokrotny reprezentant Polski w rajdowych mistrzostwach świata. Zginął tragicznie na strzeżonym przejeździe kolejowym w Rzezawie koło Bochni.
Jacek Kuroń żył 70 lat Polityk i publicysta. Wieloletni członek "Solidarności", uczestnik rozmów przy "okrągłym stole", poseł na Sejm. Członek Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W latach 1989-1990 i 1992-1993 minister pracy. Inicjator wielu akcji społecznych. Odznaczony m.in. Orderem Orła Białego.
Aleksander Małachowski żył 80 lat Polityk, społecznik i publicysta. Podczas wojny kurier, potem represjonowany przez NKWD. Wicemarszałek Sejmu, członek Unii Pracy, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża. Współautor programu TVP "Telewizja nocą".
Karol Mikuła żył 30 lat Fotoreporter; od początku kariery związany z "Wprost". Jako uczeń studium fotograficznego odbył praktyki w Pałacu Prezydenckim za prezydentury Lecha Wałęsy. Jego pasją była fotografia polityczna. Zginął w wypadku samochodowym.
Waldemar Milewicz żył 48 lat Reporter telewizyjnych "Wiadomości". Jako korespondent wojenny wyjeżdżał w rejony najbardziej burzliwych konfliktów na świecie. Jeden z najczęściej nagradzanych polskich dziennikarzy.
Czesław Miłosz żył 93 lata Wybitny poeta, pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla. Był attache kulturalnym PRL w Nowym Jorku, a potem sekretarzem ambasady w Paryżu. Przez wiele lat żył na emigracji, a jego utwory były na indeksie władz komunistycznych. Napisał m. in.: "Ocalenie", "Traktat poetycki", "Traktat moralny", "Dolinę Issy" i "Zniewolony umysł".
Czesław Niemen żył 65 lat Piosenkarz, instrumentalista i kompozytor. Śpiewał w Niebiesko-Czarnych i grupie Akwarele. Od lat 80. występował głównie solo. Koncertował na całym świecie, a w Polsce zyskał miano najpopularniejszego muzyka wszech czasów.
Marcin Pawłowski żył 33 lata Pracował w wielu redakcjach prasowych i telewizyjnych. Od lipca 1997 r. związany z TVN jako reporter i prowadzący "Fakty". Od 2002 r. walczył z chorobą nowotworową.
Jeremi Przybora żył 89 lat Autor tekstów piosenek i sztuk teatralnych, scenarzysta. Współtwórca legendarnego Kabaretu Starszych Panów; wraz z Jerzym Wasowskim stworzył w nim kanon polskiej piosenki humorystycznej. Po rozwiązaniu Kabaretu czarował finezyjnym humorem w Teatrze Niedużym.
Stanisław Skalski żył 89 lat Legendarny pilot. W czasie wojny zestrzelił ponad 20 maszyn wroga; bohater bitwy o Anglię. W 1947 r. wrócił do Polski i został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa. Skazany na śmierć spędził osiem lat w celi śmierci. W roku 1956 został zrehabilitowany. Zapomniany i opuszczony - zmarł w przytułku.
Irena Sławińska żyła 91 lat Wybitna znawczyni teatru oraz historii i teorii literatury. Wykładała na uczelniach polskich i zagranicznych. Jej zainteresowania naukowe oscylowały wokół dramatu poetyckiego, teatru i twórczości dramatycznej Cypriana K. Norwida oraz Paula Claudela.
Bogusław Sochnacki żył 74 lata Aktor filmowy, wykładowca teatralny. Na swoim koncie miał kilkaset ról filmowych i teatralnych. Zagrał m.in. w filmach "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Chłopi", a także w serialu "M jak miłość".
Tomasz Strzembosz żył 74 lata Historyk, współtwórca Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Prekursor badań nad walką zbrojną w okupowanej Warszawie, dziejami partyzantki i konspiracji na kresach północno-wschodnich RP w czasie okupacji sowieckiej 1939-1941. Współzałożył Komitet Upamiętniający Polaków Ratujących Żydów.
Jan Szczepański żył 91 lat Światowej sławy socjolog, były rektor Uniwersytetu Łódzkiego, poseł na Sejm. Specjalizował się w socjologii ogólnej, na temat której napisał ponad 1500 publikacji. Znawca teorii i historii socjologii, badacz przekształceń struktury społecznej.
Maciej Szumowski żył 65 lat Dziennikarz; w latach 1980-1981 kierował "Gazetą Krakowską", która była wówczas dziennikiem wolnym od ingerencji partii komunistycznej. W latach 1982-1989 miał zakaz uprawiania zawodu, później współtworzył "Czas Krakowski".
Stefan Świeżawski żył 97 lat Historyk filozofii średniowiecznej, promotor odnowy Kościoła, przyjaciel Jana Pawła II. Brał udział w soborze watykańskim II (jedyny świecki audytor z Europy Wschodniej) i w przygotowaniu konstytucji duszpasterskiej "Gaudium et spes".
Dorota Terakowska żyła 66 lat Pisarka i dziennikarka. Pracowała w prasie przez wiele lat; z karierą dziennikarską pożegnała się w 1986 r. zbiorem reportaży "Próba generalna". Jej debiut literacki nastąpił w tym samym roku; najbardziej znane książki to "Ono" i "Poczwarka".
Daria Trafankowska żyła 50 lat Aktorka filmowa i teatralna. Przez 25 lat występowała na scenach warszawskich teatrów, ale największą popularność przyniosła jej rola siostry oddziałowej w serialu "Na dobre i na złe".
Witold Trzeciakowski żył 78 lat Ekonomista, działacz państwowy. Specjalista od handlu zagranicznego, bezpartyjny ekspert "Solidarności". Przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i członek Rady Ministrów w gabinecie Tadeusza Mazowieckiego. Po rezygnacji ze stanowiska ministra skoncentrował się na pracy naukowej.
Więcej możesz przeczytać w 52/2004 wydaniutygodnika e-Wprost.
Archiwalne wydania Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM
oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych
App Store
i Google Play.
Komentarze
0
Spis treści tygodnika Wprost nr 52/2004 (1152)
Na stronie - System św. Aleksandra31gru2004 —
Życzę wszystkim, aby nie znajdowali więcej pod choinką św. Aleksandra z furą niechcianych prezentów System św. Mikołaja tym mniej więcej różni się od systemu św. Aleksandra, czym rozdawanie prezentów od ich zabierania. Właśnie z powodu funkcjonowania u nas systemu św....3
Skaner31gru2004 —
Warszawskie wigilie Mamy nową świecko-świętą tradycję - organizowanie wigilijnych spotkań od parlamentu, przez partie, po firmy i fundacje. Tylko w Warszawie od połowy grudnia zorganizowano ponad 200 wigilijnych spotkań. "Życzę nam...8
Dossier31gru2004 —
Komisja odwaliła kamień, który leżał przykryty od kilkunastu lat. Robaczki zaczynają atakować, ale nie zmienia to faktu, że światło zostało wpuszczone "Rzeczpospolita" ROMAN GIERTYCH wiceprzewodniczący komisji ds....9
M&M31gru2004 —
CZAS DOBRYCH ŻYCZEŃ Politycy i Czytelnicy!!! Mniej patologii na lewicy, mniej socjalizmu na prawicy, mniej zakłamania na mównicy, a w sercach więcej "grubej kreski" życzy Wam z duszy:15
Poczta31gru2004 —
PUŁAPKI PO POLSKU W "Pułapkach po polsku" (nr 31) prof. Leszek Balcerowicz słusznie zauważył, że wypłacanie ogromnych sum w ramach socjalistycznego systemu emerytur jest ogromnym ciężarem dla budżetu. Uczciwy system polega na...15
Nałęcz - Test przyzwoitości31gru2004 —
Pretorianie Giertycha zapewne nie wiedzą, że Celiński egzamin z przyzwoitości zdał już w PRL Prawica z niezmordowanym posłem Romanem Giertychem nie posiada się z oburzenia, że Andrzej Celiński zna Jana Kulczyka i nawet jest z nim po imieniu. Ową znajomością LPR-owscy katoni...16
Ryba po polsku - Grupa trzymająca prezenty31gru2004 —
Zamiast prezentów pod choinką możemy znaleźć raport o wypadkach korupcji wśród Mikołajów Święta. To samo, co zawsze. Bóg się rodzi. Trzeba robić zakupy. "Gazeta Wyborcza" rozdaje siano. Antyklerykałowie dzielą się opłatkiem. Ateiści idą na pasterkę. Feministki dostają od...17
Układ Prezia31gru2004 —
Wiele tropów w aferze Orlenu prowadzi do Pałacu Prezydenckiego Aleksander Kwaśniewski (przez współpracowników zwany Preziem) mógłby odgrywać rolę ojca chrzestnego nieformalnej grupy, która chciała oddać Rosjanom kontrolę nad polskim sektorem paliwowym. Taki wniosek nie wprost...20
Tyrania postępu31gru2004 —
Postępowa Europa robi z chrześcijan kozły ofiarne, gdy nie radzi sobie z problemami Właśnie jesteśmy świadkami powstawania nowych standardów w myśleniu lewicy o katolicyzmie. Są one nowe w stosunku do praktyk z ostatnich lat, ale korzeniami sięgają do najgorszych tradycji...22
Biała flaga Belki31gru2004 —
Czy fakty ujawnione przez "Wprost" uniemożliwią rządowi Belki oddanie Eureko kontroli nad PZU? Jesteście całkowicie otoczeni, poddajcie się!"- tymi słowami w 2003 r. iracki minister informacji Muhammad Said as-Sahaf straszył Amerykanów, gdy ich czołgi wjeżdżały do Bagdadu....24
Strzelanie pod Sejmem31gru2004 —
Kodeks postępowania honorowego w życiu publicznym Z dumnego hasła Polaków "Bóg, honor, ojczyzna" nic nie zostało. Bóg został odesłany na emeryturę ze starego portfela: Bóg zrobił swoje, Bóg może odejść. Ojczyzna wyszła z mody i nie wiadomo, czy kiedyś wróci. Po epoce...26
Telewizja rządzi!31gru2004 —
50 najbardziej wpływowych Polaków Kto się często pokazuje, ten naprawdę istnieje - to prawda stara niczym cywilizacja. Potwierdzają to wyniki ankiety, która wyłoniła 50 Polaków mających największy wpływ na opinię publiczną, przeprowadzonej przez Instytut Badania Opinii i...30
Polsko-Niemiecka Republika Federalna31gru2004 —
Niemcy osiedlają się na wyspie Wolin i polskiej części Uznamu, Polacy prą na niemieckie wybrzeże Bałtyku Prezydent Szczecina Marian Jurczyk nie chce zagranicznych inwestorów. Zrobił wszystko, by omijali miasto z daleka. I omijają. Ale wbrew utrudnieniom polityków po obu...46
Mazgaje Europy31gru2004 —
Im bardziej się Polak biczuje, tym głośniej bywa obwoływany sumieniem narodu i potężnym umysłem Moi amerykańscy znajomi po dłuższym pobycie w Polsce byli wyraźnie zaskoczeni. Wcześniej mieli o naszym kraju nikłe wyobrażenie i - jak to zwykle bywa - mało pochlebne. Po pobycie...52
Alfabet koalicji31gru2004 —
Belka Marek - nieobecny premier. Cudowne dziecko Prezia, przepchnięte na siłę przez Sejm dzięki dietetykom i czerwonym. Obecnie zniknął i nie wiadomo, gdzie przebywa. Jego nieobecność ozdrowieńczo podziałała na gospodarkę, politykę,...54
Alfabet opozycji31gru2004 —
barbarzyńcy - zwani inaczej Samoobroną. Jedna z dwóch głównych sił, która wzięła udział w kolejnej polskiej wojnie na górze. Wojnę wygrali jednak złodzieje, czyli Platforma Obywatelska. Dom Ojczysty - formacja...56
Wydarzenia 2004 - Polska31gru2004 —
WYDARZENIA Niskie loty orła Adam Małysz przegrywa Puchar Świata. Wszyscy obrońcy Rywina Lew Rywin skazany przez sąd. Sejm przyjmuje raport posła Zbigniewa Ziobry. Jak przeżyć śmierć służby zdrowia? Trybunał Konstytucyjny uznaje...60
Wydarzenia 2004 - Świat31gru2004 —
WYDARZENIA ROKU 2004 Euro Big Brother Polacy po raz pierwszy wybierają posłów do europarlamentu. Car Władimir Prezydent Rosji wybrany na długo przed wyborami. Zdejmowanie białej flagi Europejska pseudokonstytucja. Gilotyna dżihadu...64
Lista nieobecności31gru2004 —
Zdzisław Ambroziak żył 60 lat Dziennikarz sportowy, były siatkarz. Przez wiele lat był komentatorem telewizyjnym i felietonistą. Od 1987 r. zatrudniony w redakcji sportowej TVP. W latach 1996-2001 - stały współpracownik Eurosportu,...68
Lista nieobecności31gru2004 —
Jaser Arafat żył 75 lat Przywódca Palestyńczyków, "ojciec narodu" i współtwórca Autonomii Palestyńskiej. Kapłan terroru, ale i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - za podpisanie z Izraelem porozumienia...70
Giełda31gru2004 —
Hossa Świat Sprint Verizonu 40 mld USD może zapłacić Verizon, drugi operator komórkowy w USA, za przejęcie konkurencyjnej firmy Sprint. Połączone sieci z 65 mln abonentów prześcignęłyby lidera rynku Cingular Wireless. Na...72
Wojna trzech światów31gru2004 —
Europa nie pozwala się bogacić - dlatego przegrywa z nowoczesnym światem, jak przed wiekami Chiny mandarynów Jeszcze niedawno wierzyliśmy, że główna walka na świecie odbywa się między pierwszym światem - rozwiniętych krajów kapitalistycznych, rozrzuconych głównie po obu...74
Liniowiec Millera31gru2004 —
Ekipa premiera Millera rok temu wprowadziła w Polsce podatek quasi-liniowy To kuriozalny pomysł, naruszenie jednego z filarów socjaldemokratycznej tożsamości. Podatek liniowy pogłębia przecież społeczne nierówności" - grzmiał Tadeusz Iwiński, jeden z liderów SLD, gdy ku...84
Czerwony Roma31gru2004 —
Roman Abramowicz, najbogatszy człowiek Europy Środkowej i Wschodniej, jest już wart 5 proc. PKB Rosji Podmoskiewska dacza Romana Abramowicza była kiedyś przeznaczona dla marszałka Związku Radzieckiego Dmitrija Jazowa, byłego ministra obrony. - Nie można rozmawiać, nie wolno...86
Bicz Pola31gru2004 —
10 najgorszych pomysłów gospodarczych 2004 roku Inspektor skarbowy uzbrojony lepiej niż komandos, darmowe mieszkania od PiS, polski rekord do "Księgi rekordów Guinnessa" w kategorii budowania autostrad na terenach nizinnych - to tylko niektóre kandydatury do tegorocznej...90
Indeks Krakusa31gru2004 —
Jak bogaci się Polak - indeks siły nabywczej "The Big Mac Index" - sprzedawana w Wielkiej Brytanii książka, napisana przez Li Lian Onga, ekonomistę z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, kosztuje 47,5 funta (około 290 zł). To jedna z najdroższych książek ekonomicznych świata...94
Załatwione odmownie - Sacrum i ekonomia31gru2004 —
Rozwinęły się te cywilizacje Zachodu, w których religie nie przeszkadzały w zajmowaniu się ziemskimi sprawami W XVIII-XIX wieku w podbitej przez carską Rosję Jakucji mieszkańcy często domagali się od miejscowych "czynowników", aby ci interweniowali w lokalne stosunki...96
Balcerowicz wprost - Ukraina w przemianach31gru2004 —
Walka Ukraińców o praworządność jest jednocześnie walką o zdrowy rozwój kraju Należę do milionów Polaków, którzy z napięciem, sympatią i podziwem śledzą pokojową walkę Ukraińców o uczciwość, demokrację i praworządność w ich państwie. Zdajemy sobie sprawę, jak wielkie...100
2 x 2 = 4 - Panem et circenses31gru2004 —
Gospodarce potrzeba większej odporności na wygłupy polityków Władcy starożytnego Rzymu wiedzieli, że plebsowi trzeba dać tyle chleba i igrzysk, żeby był zadowolony, a przynajmniej siedział cicho. W tamtych niedemokratycznych czasach była to gwarancja spokoju panujących, ich...101
Supersam31gru2004 —
Piękno z morza Bogactwo morskiego świata wykorzystały laboratoria Phytomer do stworzenia kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Zestaw regenerujący OgenAge z aktywnymi składnikami wody morskiej przeznaczony jest dla cery dojrzałej -...102
Globalna Wigilia31gru2004 —
Boże Narodzenie to najmocniejszy brand cywilizacji Zachodu "Pierwszym reklamodawcą nowożytnej Europy był Jezus, który polecił głosić 'dobrą nowinę' wszystkim narodom. Podczas tej kampanii reklamowej jej twórcy i wykonawcy popełnili wiele błędów, niekiedy wykazywali się...104
Niezbędnik człowieka myślącego31gru2004 —
Ośmiu myślicieli, których naprawdę warto czytać Jakich współczesnych autorów politycznych warto czytać w pierwszym rzędzie? Ano takich - brzmi moja odpowiedź - którzy nie mieszczą się w schematach, jakie narzuca nam dominujący folklor intelektualny. Schematy te - mówiąc...112
Mieszańcy Europy31gru2004 —
Kim są Polacy? Nigdzie indziej nie spotkałem tylu fascynujących typów twarzy" - stwierdził niedawno David Lynch, amerykański reżyser. Dlatego casting do jednego ze swoich nowych filmów postanowił zrobić w Polsce. Lynch zauważył to, co kaznodzieja Jakub Olszewski w połowie...116
Biały raj31gru2004 —
Wielu Amerykanów traktuje Alaskę jak zagranicę Na co dzień nie dochodzi tu do żadnych awantur, dlatego policja w ogóle tu nie zagląda. W ostatnich kilku dekadach święte prawo spokoju naruszono w Manley Hot Springs tylko raz. Jakiś szaleniec wyskoczył ze strzelbą z lasu i...120
Niech będzie pokój!31gru2004 —
Ludzie przychodzą na świat pod znakiem szalom i odchodzą z tego świata z modlitwą o szalom Słowo "szalom" ("pokój") wiele razy pojawia się w Starym Testamencie. Księga Ksiąg wręcz oddycha nadzieją na "szalom". W książce Szlomo Mandelkerna "Concordantiae Veteris Testamenti"...123
Bikont do Makłowicza, Makłowicz do Bikonta - Dzień niejedzenia małych braci31gru2004 —
Drogi Przyjacielu! Znowu Boże Narodzenie i znowu w mediach te same, jak zawsze w grudniu, opowieści o karpiu, kutii i kluskach z makiem. Kolejne wersje tej samej opowieści, skąd się wzięła choinka i kim był Święty Mikołaj. Tymczasem wciąż pozostaje wiele kwestii nie...124
Druga płeć - Harpie 200431gru2004 —
Kobiety harpie to "drapieżne, żarłoczne ptaszyska, demony wichury i burzy, budzące wstręt i przerażenie" Z buddyjskiego punktu widzenia to, co żeńskie, kojarzone jest z mądrością i przestrzenią (patrz intuicja), to, co męskie, łączy się z radością i ze współczuciem. Kiedy...126
Ekran osobisty - Zagraj mi, mamo!31gru2004 —
Któregoś dnia Zygmunt wręczył mi grubą kopertę. "To ta lista, o którą prosiłeś. Z najlepszymi płytami" Przedświąteczne porządki to rytuał silniejszy niż będące zawsze w zasięgu myśli samousprawiedliwienia: jestem zmęczony, w pracy wszystko zwaliło mi się na głowę, może innym...127
Bransoletka Zofii31gru2004 —
Ciała córki gen. Sikorskiego nie znaleziono - może w czasie katastrofy gibraltarskiej nie było jej jednak w samolocie To był prawdopodobnie najdziwniejszy wypadek lotniczy w dziejach świata.128
Dziadek Mróz kontra Święty Mikołaj31gru2004 —
Świąt Bożego Narodzenia nie udało się zlikwidować nawet w okresie stalinizmu Choinki, które na przełomie roku 1949 i 1950 stanęły w urzędach, halach fabrycznych i szkolnych świetlicach, zupełnie nie przypominały bożonarodzeniowych drzewek, do których Polacy byli...132
Know-how31gru2004 —
Lodowa głodówka Dziesiątki tysięcy piskląt pingwinów na Antarktydzie mogą umrzeć z głodu. Ogromna góra lodowa o powierzchni 3 tys. km2 zablokowała dorosłym ptakom dostęp do wybrzeża, gdzie zdobywały pokarm dla...136
Teoria strun w zupie31gru2004 —
Ostateczna teoria wszystkiego pozwoli poznać myśli Boga Astronomia osiąga kres swych możliwości - oświadczył pod koniec XIX wieku amerykański uczony Simon Newcomb. Ten sam błąd na początku wieku XX popełnił twórca termodynamiki lord Kelvin: w fizyce nie pozostało do odkrycia...138
Genialni odkrywcy odkrytego31gru2004 —
Graham Bell nie wynalazł telefonu, Ludwik Pasteur nie był odkrywcą bakterii! Niech pan tu przyjdzie, panie Watson, jest mi pan potrzebny" - te słowa w grudniu 1876 r. powiedział przez telefon do swojego asystenta Alexander Graham Bell. Nie była to jednak pierwsza rozmowa za...142
Sondowanie Tytana31gru2004 —
Powrót do przeszłości Ziemi Nigdy dotychczas próbnik nie lądował tak daleko od Ziemi i nigdy jeszcze nie badał tak mało poznanego miejsca w Układzie Słonecznym. Pod koniec grudnia od krążącej przez ostatnie pół roku dookoła Saturna sondy Cassini odłączy się lądownik Huygens....146
Jad wyborczy31gru2004 —
W 1936 r. NKWD otruło pisarza Maksyma Gorkiego w czasie jego procesu Gdyby ktoś chciał zabić Juszczenkę, powinien użyć cyjanku, który jest bardzo skuteczny. Stosowanie dioksyn, które dopiero za 20 lat mogą doprowadzić u otrutego do rozwoju nowotworu, nie jest zbyt mądre" -...148
Bez granic31gru2004 —
Polowanie na emira Hamad bin Khalifa al-Thani, emir Kataru, znany jest z nietypowych pasji. Pierwsza to zamiłowanie do demokracji i wprowadzanie jej w kraju, drugą są polowania na egzotyczne ptaki. Obie, jak się ostatnio przekonał, zwłaszcza...150
Rozważny szeryf31gru2004 —
Nie ma czegoś takiego jak jednolity świat islamu O polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych mogę dziś mówić wyłącznie w kontekście mojej nadziei, że Ameryka nie zaangażuje się w nowe wojny. Wojna jest niebezpieczna, niszcząca i kosztowna. Powinna być zawsze ostatnim z...152
Wojna o pokój31gru2004 —
Dzięki zwycięstwu Polaków komunizm na Węgrzech upadł w ciągu 10 miesięcy, w Czechosłowacji - w ciągu 10 dni, a w Rumunii - w ciągu 10 godzin Prezentowana przez George'a Busha wizja wolnego, demokratycznego Iraku - i jego potencjalnego znaczenia dla wprowadzenia historycznych...156
Wolny rynek pomarańczy31gru2004 —
Ukraińscy biznesmeni mają dość zbójeckiego państwa "Twij prezydent!" - krzyczy wielki plakat przed lotniskiem w Dniepropietrowsku. Nie chodzi jednak ani o kończącego drugą kadencję prezydenta Leonida Kuczmę, który pochodzi z tego przemysłowego miasta wschodniej Ukrainy, ani o...158
Arystokracja wywiadu31gru2004 —
Nigdy nie poznamy wszystkich tajemnic, które Jaser Arafat przekazał CIA Działają sami. Ich nazwisk nie ma na żadnej liście tajnych agentów. Dbają o anonimowość bardziej niż inni uczestnicy gry wywiadowczej. To agenci wpływu. Superszpiedzy. Mężczyźni, czasem kobiety, którzy z...162
Murowana granica31gru2004 —
Mur na granicy USA i Meksyku powstał, by powstrzymać falę nielegalnych imigrantów i przemytników To złowieszczy, rasistowski mur. Budujecie nowy apartheid" - groził Izraelczykom Saud al-Fajsal, saudyjski minister spraw zagranicznych. "Ten mur, powstający w czasie procesu...166
Menu31gru2004 —
Wydarzenia Krótko po Wolsku "Bydlęta klękają" Zamach na Świętą Rodzinę z wosku państwa Beckhamów uświadomił nam złożoność materii. Z jednej strony garstka nas, tradycjonalistów obchodzących Boże...170
Personal TV31gru2004 —
Telewizja XXI wieku jest mozaiką symultanicznie rozgrywanych atrakcji Przestajemy oglądać telewizję jak telewizję. Zaczynamy po niej surfować jak po Internecie i... wybierać sobie z niej tylko te kawałki (nie tylko programu, ale i ekranu), na które właśnie mamy ochotę. Szlag...174
Seks pod ziemią31gru2004 —
Superseriale przyszłością telewizji Czy twoja wagina jest w przewodnikach po Nowym Jorku? Powinna tam być - najgorętsze miejsce w mieście. Zawsze otwarte". Ten fragment dialogu z serialu "Seks w wielkim mieście" jest powtarzany niczym dialogi z "Misia" bądź "Rejsu". Podobnie...178
Kod Czartoryskich31gru2004 —
Gdzie jest zagrabiony przez hitlerowców "Portret młodzieńca" Rafaela - dziennikarskie śledztwo "Wprost" Jakie jest najcenniejsze dzieło sztuki w polskich zbiorach, którego nie udało się odnaleźć po wojnie? Takie pytanie zadano w 1945 r. amerykańskiemu żołnierzowi, który na...180
Sława i chała 200431gru2004 —
Znacznie więcej chały niż sławy - to najkrótsza recenzja z tegorocznej produkcji kulturalnej. Po stronie chały były spektakularne porażki, nadęte do granic wytrzymałości balony, w których puste wnętrze ukryto za kolorową i nachalną machiną promocyjną. Przebijamy kilka tych...182
Bestsellery 200431gru2004 —
Literatura Faktu, Kino, DVD, Beletrystyka, Muzyka, Komiksy186
Skibą w mur - Do zatrzymania jeden krok31gru2004 —
Rozwija nam się moda na zatrzymywanie ważnych osób. Wsadzanie do kicia jest dziś niesamowicie trendy. Gazety niemal codziennie informują o zatrzymaniu jakiegoś urzędnika państwowego czy przedsiębiorcy. Dzień bez zatrzymania wydaje się dniem straconym. Głód zatrzymań rośnie u...194
Komentarze