LISTA NIEOBECNOŚCI - POLSKA
HANKA BIELICKA Żyła 91 lat
Aktorka. W teatrze debiutowała tuż przed II wojną, ale widzowie pamiętają ją głównie z kabaretów. Postać Dziuni Pietrusińskiej, stworzona dla niej w latach 50., towarzyszyła jej do końca
życia. Humorem Bielicka zarażała miliony Polaków. Niezapomniane pozostanie jej zamiłowanie do kapeluszy. Po raz ostatni na dużym ekranie wystąpiła w 2005 r. w komedii "Ja wam pokażę!".
JERZY FICOWSKI Żył 82 lata
Poeta, pisarz, publicysta. Walczył w powstaniu warszawskim. Przez dwa lata wędrował z taborem cygańskim. Przetłumaczył i opublikował cygańskie pieśni. Popularyzator twórczości Brunona Schulza. W swoich utworach nawiązywał do groteski, poruszał zagadnienia moralne. Autor tekstu piosenki "Jadą wozy kolorowe". W 1975 r. podpisał "list 59", za co zakazano druku jego utworów.
KAZIMIERZ GÓRSKI Żył 85 lat
Najwybitniejszy polski trener piłkarski. W latach 1970--1976 trener reprezentacji Polski. Zdobył z nią złoty i srebrny medal igrzysk olimpijskich. W 1974 r. wywalczył trzecie miejsce na mistrzostwach świata. Jego drużyna zyskała przydomek "orły Górskiego". Popularność przyniosły mu też powiedzonka: "Piłka jest okrągła, a bramki są dwie", "Mecz można wygrać, przegrać lub zremisować".
MAREK GRECHUTA Żył 61 lat
Piosenkarz, kompozytor.
Z wykształcenia architekt. Karierę rozpoczął w czasach studenckich. Współpracował z Janem Kantym Pawluśkiewiczem. W latach 1976-1986 związany z Piwnicą pod Baranami. Jego piosenka "Dni, których jeszcze nie znamy" jest hymnem klubu piłkarskiego Korona Kielce. W 2003 r. wspólnie z grupą Myslovitz wykonał utwór "Kraków".
STANISŁAW JOPEK Żył 71 lat
Śpiewak.
W 1952 r. spośród kilku tysięcy kandydatów wybrany do Zespołu Pieśni i Tańca Skolimów. By sprowadzić go do Mazowsza, Maria Zimińska-Sygietyńska i Tadeusz Sygietyński wysłali specjalną delegację. Z zespołem tym był związany do końca życia. Śpiewał w 36 językach. Największą sławę przyniosło mu wykonanie piosenki "Furman".
KRZYSZTOF KOŁBASIUK Żył 54 lata
Aktor telewizyjny i teatralny.
Debiutował w 1976 r. w serialu "Daleko od szosy". Największą popularność przyniosła mu rola Łukasza Zbożnego w serialu "Dom". Był uczniem Tadeusza Łomnickiego. Związany także z Teatrem Polskiego Radia, występował m.in. w powieści radiowej "W Jezioranach". Za radiowe kreacje otrzymał Złoty Mikrofon.
LUCJAN KYDRYŃSKI Żył 77 lat
Znany przede wszystkim jako konferansjer. Przez wiele lat prowadził festiwale w Opolu i Sopocie oraz koncerty telewizyjne. Opublikował m.in. monografie George'a Gershwina oraz Johanna Straussa. Przez wiele lat pisał felietony do "Przekroju", podpisując je pseudonimem Aleksandra. W Polskim Radiu prowadził audycję "Rewia piosenek".
STANISŁAW LEM Żył 85 lat
Pisarz.
Z wykształcenia lekarz. Pochodził z rodziny o żydowskich korzeniach, ale rodzice wychowali go na katolika. Później z "powodów moralnych" zadeklarował się jako ateista. Autor książek z dziedziny fantastyki naukowej. Jego dzieła sprzedano w ponad 27 mln egzemplarzy i przetłumaczono na 41 języków. Niektóre doczekały się adaptacji filmowych.
LEON NIEMCZYK Żył 83 lata
Aktor.
W czasie wojny walczył w powstaniu warszawskim, służył też w III Armii Stanów Zjednoczonych gen. Pattona. Przez 50 lat swojej kariery zagrał w ponad 500 filmach. Widzowie zapamiętali jego role w "Pociągu" Jerzego Kawalerowicza, "Nożu w wodzie" Romana Polańskiego, "Krzyżakach" Aleksandra Forda czy "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Hasa.
MARIAN PODKOWIŃSKI Żył 97 lat
Dziennikarz, publicysta.
Przed II wojną światową pisał m.in. w "Kurierze Porannym" i "Polsce Zbrojnej". Walczył w powstaniu warszawskim. Dla Polskiej Agencji Prasowej relacjonował proces zbrodniarzy hitlerowskich w Norymberdze. Był korespondentem "Expressu Wieczornego", "Robotnika" i "Trybuny Ludu" w Berlinie, Bonn i Waszyngtonie.
MIECZYSŁAW POZNAŃSKI Żył 83 lata
Operator filmowy.
Współzałożyciel Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Twórca "Bolka i Lolka" i "Reksia". Jak sam mówił, o jego karierze zadecydował przypadek. W 1947 r. w sklepie fotograficznym spotkał Zdzisława Lachura, głównego organizatora późniejszego Studia Filmów Rysunkowych. Autor zdjęć do 200 filmów.
ŁUKASZ ROMANEK Żył 23 lata
Żużlowiec.
Zawodnik RKM Rybnik. Licencję żużlową uzyskał w 2000 r., a już rok później został mistrzem Europy juniorów. W 2003 r. zdobył tytuł młodzieżowego indywidualnego mistrza Polski oraz młodzieżowego mistrza Polski par klubowych. Zginął śmiercią samobójczą.
EWA SAŁACKA Żyła 49 lat
Aktorka teatralna i filmowa.
Absolwentka łódzkiej Filmówki. Znana z filmów "Och, Karol", "Sztuka kochania", "Dzieci i ryby". Można ją było zobaczyć również w wielu serialach. W latach 90. zajmowała się publicystyką filmową. Niezapomniana miłośniczka zwierząt. Zmarła w wyniku reakcji alergicznej na użądlenie osy.
KS. JAN TWARDOWSKI Żył 91 lat
Ksiądz katolicki i poeta. Laureat Orderu Uśmiechu. Wieloletni rektor kościoła ss. Wizytek w Warszawie. Żołnierz AK, walczył w powstaniu warszawskim. W swojej poezji z prostotą pisał o przemijaniu i doczesności. Jego najbardziej znany wiersz "Spieszmy się" cytowany jest podczas wielu pogrzebów.
MARIAN ŻELAZEK Żył 88 lat
Zakonnik, misjonarz. Podczas II wojny światowej więzień obozu koncentracyjnego w Dachau. W 1950 r. wyjechał jako misjonarz do Indii. Przez 25 lat pracował wśród Adibasów, żyjących w dżungli koczowników. Od 1975 r. do końca życia opiekował się kolonią trędowatych w Puri. W 2002 r. nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.
LISTA NIEOBECNOŚCI - ŚWIAT
ROBERT ALTMAN Żył 81 lat
Jeden z najwybitniejszych reżyserów amerykańskich karierę rozpoczynał od filmów przemysłowych. Rozgłos zyskał antywojenną komedią "MASH", która zdobyła Złotą Palmę w Cannes. W swych filmach rozprawiał się z Hollywood ("Gracz"), kpił z amerykańskiego społeczeństwa lat 30., pokazywał w krzywym zwierciadle świat mody ("Prêt-à-Porter").
ORIANA FALLACI Żyła 77 lat
Kochana i nienawidzona, jedna z największych dziennikarek XX wieku. Zasłynęła wywiadami (m.in. z szachem Iranu, ajatollahem Chomeinim, Lechem Wałęsą, Muammarem Kaddafim, Federico Fellinim), a w ostatnich latach rozgłos przyniosły jej książki z pasją krytykujące islam i gromiące nadmierną - zdaniem Fallaci - tolerancję wobec roszczeń muzułmańskich imigrantów.
MILTON FRIEDMAN Żył 94 lata
"Z nim Ameryka straciła wizjonera" - pisały gazety. Milton Friedman był jednym z najbardziej znanych ekonomistów, propagatorem wolnego rynku, tępicielem etatyzmu i twórcą doktryny monetaryzmu. W 1976 r. otrzymał Nagrodę Nobla. Doradzał amerykańskim prezydentom Richardowi Nixonowi i Ronaldowi Reaganowi.
Jeane Kirkpatrick Żyła 80 lat
Jedna z najbardziej cenionych ambasadorów USA przy ONZ i pierwsza kobieta na tym stanowisku. Rzeczniczka polityki osłabiania ZSRR. W młodości była marksistką i działaczką Partii Demokratycznej. Z czasem przeszła światopoglądową ewolucję. W 1980 r. została doradczynią Reagana. O "Solidarności" mówiła, że był to "ruch, który zmienił bieg historii".
ALEKSANDER LITWINIENKO Żył 44 lata
"Dorwali mnie, dranie. Ale nie złapią wszystkich" - miał powiedzieć tuż przed śmiercią. Litwinienko, jeden z najsłynniejszych rosyjskich eksagentów, był zagorzałym krytykiem Władimira Putina, i to właśnie prezydenta Rosji oskarżył o zlecenie "wyeliminowania" go. Na własną rękę prowadził dochodzenie w sprawie zabójstwa Anny Politowskiej, twierdził też, że zna wiele tajemnic FSB.
LENNART MERI Żył 77 lat
Prezydent odrodzonej Estonii, pisarz i jeden z liderów "śpiewającej rewolucji" - zrywu obywatelskiego na rzecz niepodległości Estonii w roku 1988. Wśród Estończyków cieszył się charyzmą, której przysparzał mu jego cięty język.
SLOBODAN MILOSEVIĆ Żył 65 lat
"Obrońca Serbów", który z Kosowa uczynił sztandarową sprawę serbskiego patriotyzmu. Zmarł na zawał serca w więzieniu Trybunału w Hadze, gdzie przebywał od pięciu lat. Jego proces zakończył się bez wyroku. Odpowiadał za zbrodnie w wojnie w Chorwacji (ok. 10 tys. zabitych), Bośni (250 tys. zabitych) i Kosowie (ok. 5 tys. ofiar).
AUGUSTO PINOCHET UGARTE Żył 91 lat
Rok temu zadeklarował swą "polityczną odpowiedzialność" za 17 lat dyktatury, ale nie powiedział "przepraszam". "Dziś, gdy zbliżam się do końca moich dni, chcę powiedzieć, że nie żywię do nikogo urazy" - stwierdził. Dla rodzin ofiar jego rządów był to policzek. Winny śmierci ponad 3 tys. osób, dla wielu był przywódcą, który uratował Chile przed komunizmem.
ANNA POLITKOWSKA Żyła 48 lat
Dziennikarka nazywana "sumieniem Rosji". Ostro krytykowała prezydenta Władimira Putina. Reporterka "Nowej Gaziety", która jako jedna z niewielu nie bała się pisać otwarcie o łamaniu praw człowieka w Czeczenii, zamachach w teatrze na Dubrowce i w Biesłanie. 7 października 2006 r. znaleziono ją zastrzeloną w windzie w centrum Moskwy.
JOHN PROFUMO Żył 91 lat
Brytyjski minister stanu, bohater "największego skandalu Wielkiej Brytanii XX wieku". W latach 60. związał się z call girl Christine Keeler, utrzymującą też kontakty z Jewgienijem Iwanowem, radzieckim attaché wojskowym w Londynie. Gdy sprawa została ujawniona, Profumo kłamał w czasie przesłuchania w Izbie Gmin. Afera doprowadziła do dymisji premiera Harolda Macmillana.
JOHANNES RAU Żył 75 lat
Jego hasłem było "pojednanie zamiast dzielenia". Rau, były prezydent Niemiec, należy do grona najwybitniejszych powojennych polityków niemieckich. 1 września 1999 r. złożył wizytę na Westerplatte. Jako pierwszy niemiecki prezydent przemawiał w Knesecie (w 2000 r.). Ideowy socjaldemokrata i praktykujący protestant.
IBRAHIM RUGOWA Żył 62 lata
Nazywany Ghandim z Kosowa. Międzynarodowe uznanie zdobył dzięki pokojowemu nastawieniu - kontrastującym z postawą innych albańskich działaczy z Kosowa nawołujących do zbrojnej walki o niepodległość. Na samozwańczej Republiki Kosowa został wybrany ogromną większością głosów w 1992 r. i w 1998 r.
ALFREDO STROESSNER Żył 93 lata
Za czasów jego dyktatury setki Paragwajczyków "znikały" w dziwnych okolicznościach. W 1954 r. dokonał wojskowego przewrotu i objął prezydenturę; utrzymał władzę do 1989 r. Przez większość jego rządów obowiązywał stan wyjątkowy. Obrońcy praw człowieka twierdzą, że tysiące ludzi padły wtedy ofiarą tortur .
MARKUS WOLF Żył 83 lata
Na Zachodzie mówiono o nim "człowiek bez twarzy", bo do 1978 r. nikt nie widział tam jego fotografii. Przez prawie 30 lat był szefem wywiadu zagranicznego NRD, szarą eminencją szpiegowskiego świata. Sędzia Ferdinando Imposimato twierdzi, że Wolf zabrał do grobu wiele tajemnic dotyczących spisku na życie papieża.
ALEKSANDER ZINOWIEW Żył 84 lata
Twórca terminu homo sovieticus, rosyjski filozof, pisarz i dysydent. Autor prac z zakresu logiki i metodologii nauk. Od 1977 r. przebywał na emigracji, publikował książki - analizy radzieckiego społeczeństwa totalitarnego. Ostro krytykował przejmowanie wartości zachodnich, widząc w tym "kolonizację Rosji przez Zachód".
HANKA BIELICKA Żyła 91 lat
Aktorka. W teatrze debiutowała tuż przed II wojną, ale widzowie pamiętają ją głównie z kabaretów. Postać Dziuni Pietrusińskiej, stworzona dla niej w latach 50., towarzyszyła jej do końca
życia. Humorem Bielicka zarażała miliony Polaków. Niezapomniane pozostanie jej zamiłowanie do kapeluszy. Po raz ostatni na dużym ekranie wystąpiła w 2005 r. w komedii "Ja wam pokażę!".
JERZY FICOWSKI Żył 82 lata
Poeta, pisarz, publicysta. Walczył w powstaniu warszawskim. Przez dwa lata wędrował z taborem cygańskim. Przetłumaczył i opublikował cygańskie pieśni. Popularyzator twórczości Brunona Schulza. W swoich utworach nawiązywał do groteski, poruszał zagadnienia moralne. Autor tekstu piosenki "Jadą wozy kolorowe". W 1975 r. podpisał "list 59", za co zakazano druku jego utworów.
KAZIMIERZ GÓRSKI Żył 85 lat
Najwybitniejszy polski trener piłkarski. W latach 1970--1976 trener reprezentacji Polski. Zdobył z nią złoty i srebrny medal igrzysk olimpijskich. W 1974 r. wywalczył trzecie miejsce na mistrzostwach świata. Jego drużyna zyskała przydomek "orły Górskiego". Popularność przyniosły mu też powiedzonka: "Piłka jest okrągła, a bramki są dwie", "Mecz można wygrać, przegrać lub zremisować".
MAREK GRECHUTA Żył 61 lat
Piosenkarz, kompozytor.
Z wykształcenia architekt. Karierę rozpoczął w czasach studenckich. Współpracował z Janem Kantym Pawluśkiewiczem. W latach 1976-1986 związany z Piwnicą pod Baranami. Jego piosenka "Dni, których jeszcze nie znamy" jest hymnem klubu piłkarskiego Korona Kielce. W 2003 r. wspólnie z grupą Myslovitz wykonał utwór "Kraków".
STANISŁAW JOPEK Żył 71 lat
Śpiewak.
W 1952 r. spośród kilku tysięcy kandydatów wybrany do Zespołu Pieśni i Tańca Skolimów. By sprowadzić go do Mazowsza, Maria Zimińska-Sygietyńska i Tadeusz Sygietyński wysłali specjalną delegację. Z zespołem tym był związany do końca życia. Śpiewał w 36 językach. Największą sławę przyniosło mu wykonanie piosenki "Furman".
KRZYSZTOF KOŁBASIUK Żył 54 lata
Aktor telewizyjny i teatralny.
Debiutował w 1976 r. w serialu "Daleko od szosy". Największą popularność przyniosła mu rola Łukasza Zbożnego w serialu "Dom". Był uczniem Tadeusza Łomnickiego. Związany także z Teatrem Polskiego Radia, występował m.in. w powieści radiowej "W Jezioranach". Za radiowe kreacje otrzymał Złoty Mikrofon.
LUCJAN KYDRYŃSKI Żył 77 lat
Znany przede wszystkim jako konferansjer. Przez wiele lat prowadził festiwale w Opolu i Sopocie oraz koncerty telewizyjne. Opublikował m.in. monografie George'a Gershwina oraz Johanna Straussa. Przez wiele lat pisał felietony do "Przekroju", podpisując je pseudonimem Aleksandra. W Polskim Radiu prowadził audycję "Rewia piosenek".
STANISŁAW LEM Żył 85 lat
Pisarz.
Z wykształcenia lekarz. Pochodził z rodziny o żydowskich korzeniach, ale rodzice wychowali go na katolika. Później z "powodów moralnych" zadeklarował się jako ateista. Autor książek z dziedziny fantastyki naukowej. Jego dzieła sprzedano w ponad 27 mln egzemplarzy i przetłumaczono na 41 języków. Niektóre doczekały się adaptacji filmowych.
LEON NIEMCZYK Żył 83 lata
Aktor.
W czasie wojny walczył w powstaniu warszawskim, służył też w III Armii Stanów Zjednoczonych gen. Pattona. Przez 50 lat swojej kariery zagrał w ponad 500 filmach. Widzowie zapamiętali jego role w "Pociągu" Jerzego Kawalerowicza, "Nożu w wodzie" Romana Polańskiego, "Krzyżakach" Aleksandra Forda czy "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Hasa.
MARIAN PODKOWIŃSKI Żył 97 lat
Dziennikarz, publicysta.
Przed II wojną światową pisał m.in. w "Kurierze Porannym" i "Polsce Zbrojnej". Walczył w powstaniu warszawskim. Dla Polskiej Agencji Prasowej relacjonował proces zbrodniarzy hitlerowskich w Norymberdze. Był korespondentem "Expressu Wieczornego", "Robotnika" i "Trybuny Ludu" w Berlinie, Bonn i Waszyngtonie.
MIECZYSŁAW POZNAŃSKI Żył 83 lata
Operator filmowy.
Współzałożyciel Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Twórca "Bolka i Lolka" i "Reksia". Jak sam mówił, o jego karierze zadecydował przypadek. W 1947 r. w sklepie fotograficznym spotkał Zdzisława Lachura, głównego organizatora późniejszego Studia Filmów Rysunkowych. Autor zdjęć do 200 filmów.
ŁUKASZ ROMANEK Żył 23 lata
Żużlowiec.
Zawodnik RKM Rybnik. Licencję żużlową uzyskał w 2000 r., a już rok później został mistrzem Europy juniorów. W 2003 r. zdobył tytuł młodzieżowego indywidualnego mistrza Polski oraz młodzieżowego mistrza Polski par klubowych. Zginął śmiercią samobójczą.
EWA SAŁACKA Żyła 49 lat
Aktorka teatralna i filmowa.
Absolwentka łódzkiej Filmówki. Znana z filmów "Och, Karol", "Sztuka kochania", "Dzieci i ryby". Można ją było zobaczyć również w wielu serialach. W latach 90. zajmowała się publicystyką filmową. Niezapomniana miłośniczka zwierząt. Zmarła w wyniku reakcji alergicznej na użądlenie osy.
KS. JAN TWARDOWSKI Żył 91 lat
Ksiądz katolicki i poeta. Laureat Orderu Uśmiechu. Wieloletni rektor kościoła ss. Wizytek w Warszawie. Żołnierz AK, walczył w powstaniu warszawskim. W swojej poezji z prostotą pisał o przemijaniu i doczesności. Jego najbardziej znany wiersz "Spieszmy się" cytowany jest podczas wielu pogrzebów.
MARIAN ŻELAZEK Żył 88 lat
Zakonnik, misjonarz. Podczas II wojny światowej więzień obozu koncentracyjnego w Dachau. W 1950 r. wyjechał jako misjonarz do Indii. Przez 25 lat pracował wśród Adibasów, żyjących w dżungli koczowników. Od 1975 r. do końca życia opiekował się kolonią trędowatych w Puri. W 2002 r. nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.
LISTA NIEOBECNOŚCI - ŚWIAT
ROBERT ALTMAN Żył 81 lat
Jeden z najwybitniejszych reżyserów amerykańskich karierę rozpoczynał od filmów przemysłowych. Rozgłos zyskał antywojenną komedią "MASH", która zdobyła Złotą Palmę w Cannes. W swych filmach rozprawiał się z Hollywood ("Gracz"), kpił z amerykańskiego społeczeństwa lat 30., pokazywał w krzywym zwierciadle świat mody ("Prêt-à-Porter").
ORIANA FALLACI Żyła 77 lat
Kochana i nienawidzona, jedna z największych dziennikarek XX wieku. Zasłynęła wywiadami (m.in. z szachem Iranu, ajatollahem Chomeinim, Lechem Wałęsą, Muammarem Kaddafim, Federico Fellinim), a w ostatnich latach rozgłos przyniosły jej książki z pasją krytykujące islam i gromiące nadmierną - zdaniem Fallaci - tolerancję wobec roszczeń muzułmańskich imigrantów.
MILTON FRIEDMAN Żył 94 lata
"Z nim Ameryka straciła wizjonera" - pisały gazety. Milton Friedman był jednym z najbardziej znanych ekonomistów, propagatorem wolnego rynku, tępicielem etatyzmu i twórcą doktryny monetaryzmu. W 1976 r. otrzymał Nagrodę Nobla. Doradzał amerykańskim prezydentom Richardowi Nixonowi i Ronaldowi Reaganowi.
Jeane Kirkpatrick Żyła 80 lat
Jedna z najbardziej cenionych ambasadorów USA przy ONZ i pierwsza kobieta na tym stanowisku. Rzeczniczka polityki osłabiania ZSRR. W młodości była marksistką i działaczką Partii Demokratycznej. Z czasem przeszła światopoglądową ewolucję. W 1980 r. została doradczynią Reagana. O "Solidarności" mówiła, że był to "ruch, który zmienił bieg historii".
ALEKSANDER LITWINIENKO Żył 44 lata
"Dorwali mnie, dranie. Ale nie złapią wszystkich" - miał powiedzieć tuż przed śmiercią. Litwinienko, jeden z najsłynniejszych rosyjskich eksagentów, był zagorzałym krytykiem Władimira Putina, i to właśnie prezydenta Rosji oskarżył o zlecenie "wyeliminowania" go. Na własną rękę prowadził dochodzenie w sprawie zabójstwa Anny Politowskiej, twierdził też, że zna wiele tajemnic FSB.
LENNART MERI Żył 77 lat
Prezydent odrodzonej Estonii, pisarz i jeden z liderów "śpiewającej rewolucji" - zrywu obywatelskiego na rzecz niepodległości Estonii w roku 1988. Wśród Estończyków cieszył się charyzmą, której przysparzał mu jego cięty język.
SLOBODAN MILOSEVIĆ Żył 65 lat
"Obrońca Serbów", który z Kosowa uczynił sztandarową sprawę serbskiego patriotyzmu. Zmarł na zawał serca w więzieniu Trybunału w Hadze, gdzie przebywał od pięciu lat. Jego proces zakończył się bez wyroku. Odpowiadał za zbrodnie w wojnie w Chorwacji (ok. 10 tys. zabitych), Bośni (250 tys. zabitych) i Kosowie (ok. 5 tys. ofiar).
AUGUSTO PINOCHET UGARTE Żył 91 lat
Rok temu zadeklarował swą "polityczną odpowiedzialność" za 17 lat dyktatury, ale nie powiedział "przepraszam". "Dziś, gdy zbliżam się do końca moich dni, chcę powiedzieć, że nie żywię do nikogo urazy" - stwierdził. Dla rodzin ofiar jego rządów był to policzek. Winny śmierci ponad 3 tys. osób, dla wielu był przywódcą, który uratował Chile przed komunizmem.
ANNA POLITKOWSKA Żyła 48 lat
Dziennikarka nazywana "sumieniem Rosji". Ostro krytykowała prezydenta Władimira Putina. Reporterka "Nowej Gaziety", która jako jedna z niewielu nie bała się pisać otwarcie o łamaniu praw człowieka w Czeczenii, zamachach w teatrze na Dubrowce i w Biesłanie. 7 października 2006 r. znaleziono ją zastrzeloną w windzie w centrum Moskwy.
JOHN PROFUMO Żył 91 lat
Brytyjski minister stanu, bohater "największego skandalu Wielkiej Brytanii XX wieku". W latach 60. związał się z call girl Christine Keeler, utrzymującą też kontakty z Jewgienijem Iwanowem, radzieckim attaché wojskowym w Londynie. Gdy sprawa została ujawniona, Profumo kłamał w czasie przesłuchania w Izbie Gmin. Afera doprowadziła do dymisji premiera Harolda Macmillana.
JOHANNES RAU Żył 75 lat
Jego hasłem było "pojednanie zamiast dzielenia". Rau, były prezydent Niemiec, należy do grona najwybitniejszych powojennych polityków niemieckich. 1 września 1999 r. złożył wizytę na Westerplatte. Jako pierwszy niemiecki prezydent przemawiał w Knesecie (w 2000 r.). Ideowy socjaldemokrata i praktykujący protestant.
IBRAHIM RUGOWA Żył 62 lata
Nazywany Ghandim z Kosowa. Międzynarodowe uznanie zdobył dzięki pokojowemu nastawieniu - kontrastującym z postawą innych albańskich działaczy z Kosowa nawołujących do zbrojnej walki o niepodległość. Na samozwańczej Republiki Kosowa został wybrany ogromną większością głosów w 1992 r. i w 1998 r.
ALFREDO STROESSNER Żył 93 lata
Za czasów jego dyktatury setki Paragwajczyków "znikały" w dziwnych okolicznościach. W 1954 r. dokonał wojskowego przewrotu i objął prezydenturę; utrzymał władzę do 1989 r. Przez większość jego rządów obowiązywał stan wyjątkowy. Obrońcy praw człowieka twierdzą, że tysiące ludzi padły wtedy ofiarą tortur .
MARKUS WOLF Żył 83 lata
Na Zachodzie mówiono o nim "człowiek bez twarzy", bo do 1978 r. nikt nie widział tam jego fotografii. Przez prawie 30 lat był szefem wywiadu zagranicznego NRD, szarą eminencją szpiegowskiego świata. Sędzia Ferdinando Imposimato twierdzi, że Wolf zabrał do grobu wiele tajemnic dotyczących spisku na życie papieża.
ALEKSANDER ZINOWIEW Żył 84 lata
Twórca terminu homo sovieticus, rosyjski filozof, pisarz i dysydent. Autor prac z zakresu logiki i metodologii nauk. Od 1977 r. przebywał na emigracji, publikował książki - analizy radzieckiego społeczeństwa totalitarnego. Ostro krytykował przejmowanie wartości zachodnich, widząc w tym "kolonizację Rosji przez Zachód".
Więcej możesz przeczytać w 51/52/2006 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.